Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

10 rad, jak vést děti k pohybu

Monkey's Gym, Malý dobrodruh
Sportující děti se cítí lépe a jsou zdravější. Foto: www.monkeysgym.cz

„Televize, počítačové hry a mobilní telefony vystřídaly v posledních letech u dětí zábavy jiného druhu a snad nejvíce daly na frak sportovním aktivitám. Není divu, že až třicet procent z nich trpí nadváhou a obezitou. Každý žijeme v jiném prostředí, máme jiné časové i finanční možnosti. Ať již ve městě nebo na vesnici, v rodinném domě, nebo v paneláku, každý pohyb se dnes počítá. A pozor: je nutné jít dětem příkladem, protože bez nás rodičů to nepůjde,“ říká Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym, která radí, jak děti rozpohybovat.

1. Hýbejte se společně: Vyberte sport, který mohou dělat všichni členové rodiny a ten provozujte. Budete tak se svými dětmi trávit více času a snadněji je pak k pohybu povedete.

2. Najděte aktivitu, která baví i vás: Je vždy nejlepší, když aktivita, kterou dítě provozuje, baví i rodiče. Pokud nesnášíte fotbalové zápasy, jen těžko na nich budete chtít trávit každý víkend…

3. Nepodceňte pohybovou průpravu: Bez ní to opravdu nejde a s ní je vše mnohem jednodušší. „Kotrmelec, hod míčem, běh, cval, skok – to vše by mělo dítě umět ještě dřív, než se začne věnovat nějakému konkrétnímu sportu intenzivněji,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

4. Objevte les: Každá pohybová aktivita se počítá a v lese je tolik příležitostí ke hrám – hod šiškou na strom, slalom mezi stromy, skok přes pařezy a na závěr oblíbené stavění domečků pro skřítky. Uvidíte, že se zabaví celá rodina a ušlé kilometry vám ani nepřijdou.

Cvičení může být zábava pro celou rodinu. Foto: www.monkeysgym.cz

5. Připravte se na občasný odpor: Je nutné vytrvat i ve chvíli, kdy se dítku na trénink nechce. A to je jisté, že takové chvíle nastanou. Pak je třeba mít pevnou vůli a nepolevit.

6. Svěřte své děti do rukou profesionálů: Pokud vy sami nesportujete nebo nemáte ke sportu vztah, je nejlepší vyhledat odborníky, kteří dětem dají správnou pohybovou průpravu.

7. Zapomeňte na výtah: Schody v paneláku mohou děti v pohodě vyšlápnout. Skvělou motivací je soutěž, kdo bude nahoře první… 🙂 vzhledem k rychlosti výtahu budou děti často vyhrávat, což pro ně bude o to větší zábava.

8. Nepřepalte začátek: „Myslíme okamžik, kdy dítě přivedete k vybranému sportu. Děti mohou lyžovat ve 3 letech, pokud je to baví a jde jim to. Pokud však po prvních pokusech dítě nejeví nadšení a nechce se učit, nenuťte je! Počkejte, až bude zralé. V opačném případě mu sport znechutíte a bude se k němu v pozdějších letech jen těžko vracet,“ varuje Kristýna Přibylová.

9. Podporujte děti v tom, co jim jde: Každé dítě je jinak pohybově nadané a bude samozřejmě radši dělat sport, který mu jde. Není důležité, co z něj chcete mít vy, hlavní je, aby mu vybraný sport „sedl“ – bude se k němu pak mnohem raději vracet.

10. Nehleďte na počasí: „Déšť nebo sníh vadí většinou jen nám dospělým… V holínkách a pláštěnce se přece dá nasbírat tolik nových zážitků,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Více informací na www.monkeysgym.cz

Exit mobile version