pohyb na jaře, Malý dobrodruh
Jarní počasí je krásné, tak hurá ven za sportem. Foto: www.larimarhotel.at

Že máte dostatečně spát a pít vodu už jste nejspíš slyšeli. Co dalšího můžete udělat, abyste přestali být unavení?

1. Hýbejte se: Když nemáme energii, jako první vyškrtneme ze svého života pohyb. Musíme si přece odpočinout a pak teprve začneme sportovat! Máme pocit, že nás sport ještě víc vyčerpává, ve skutečnosti to ale funguje naopak. „Každý ví, že mnohem větší energii máme z nedělní procházky nebo výletu na kole, než když celé odpoledne proležíme na gauči,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a nezávislé iniciativy Česko se hýbe. Pohyb neznamená, že musíte jít na hodinu dřít do posilovny. Procházka postačí.

2. Přestaňte se poměřovat s druhými: Každý člověk má individuální množství energie. Někdo je neunavitelný, zvládne spoustu práce a stačí mu spát pět hodin. Vy možná potřebujete sedm nebo osm. Nedívejte se na druhé. Když už musíte srovnávat, srovnejte se sami se sebou: například vy letos a vy loni nebo na podzim. Jste výrazně unavenější? Čím to může být? Co děláte jinak? Nebo naopak, je to lepší? Proč? Čemu to přičítáte? Nedostatek energie může signalizovat dehydrataci, chybějící vitamíny, ale i depresi nebo vážnou nemoc. Příznaky posledních dvou však bývají dlouhodobější, než že se vám poslední dva týdny nic nechce.

3. Plňte rozvrh: Jana Havrdová sport miluje a několikrát do týdne ráno běhá. „Baví mě to, ale rozhodně každý den radostí neskáču z postele. Zvlášť pokud mám náročný pracovní týden, musím se k pohybu prostě donutit. Moje strategie je moc o tom nepřemýšlet, obléct se a jít. Prostě neutrálně následovat svoje pravidla,“ říká. A to je přesně ono: udělejte si z pohybu zvyk, který budete plnit stejně samozřejmě, jako si třeba ráno a večer čistíte zuby. Takový rituál vám snadněji pomůže přemoct se, když se vám nebude chtít. A uvidíte, že když se přemůžete, místo abyste byli vyčerpanější, energii naopak získáte.

4. Správně jezte: Podle Jany Havrdové může za nedostatek energie u většiny lidí hlavně špatný jídelníček, přecpaný sacharidy a cukrem. Začíná to ráno sladkými cereáliemi, pokračuje müsli tyčinkou k svačině, těstovinami k obědu, chlebem s máslem k večeři. Když jsme unavení, konzumujeme sacharidů a cukrů ještě o to víc, protože saháme po chipsech, čokoládě, zmrzlině, dortech. Kdybyste se neměli dokopat k ničemu jinému než jedinému bodu z tohoto seznamu, začnete jídlem. Platí totiž, že jedna akce ovlivňuje druhou, a když začnete správně jíst, budete mít mnohem větší chuť hýbat se a dělat další věci. Nenutíme vás vyřadit sacharidy a cukry z jídelníčku úplně, ale zkuste je omezit. Návod, jak na to a spoustu zdravých receptů najdete na blogu Jany Havrdové, který založila se svými kamarádkami – www.ourlovelycooking.com

5. Mějte se na co těšit: Zapište si do diáře na každý týden aspoň jednu věc, na kterou se těšíte: večeři s přáteli, prodloužený víkend, návštěvu kadeřnice, cokoliv. Když začnete den připomínkou, že v týdnu vás čeká něco příjemného, okamžitě pocítíte příliv energie.

6. Relaxujte správně: Stejně důležité jako vybrat si správný sport, co vás bude bavit, je vybrat si správný relax. Spousta lidí si neodpočine, neboť k relaxu volí věci, co jsou in a dělají je všichni. Jenže ne každému je příjemná hodina v sauně, stejně tak ne každého baví si číst. Vyzkoušejte co nejvíc dostupných možností a otestujte, co vám opravdu dělá dobře. Zkuste se po každé aktivitě sami sebe zeptat: Líbilo se mi to? Dostal/a jsem, co jsem čekal/a? Jak se cítím? Dobilo mi to baterky, nebo mě to spíš vyčerpalo? A tak dále.

Hotel Larimar, Malý dobrodruh
Správná relaxace a odpočinek je stejně důležitý jako pohyb. Foto: www.larimarhotel.at

7. Udělejte něco nepříjemného: Nebere vám náhodou energii odkládaný nepříjemný telefonát, co už na něj týden myslíte, kudy chodíte? A co teprve stále nedodělané daňové přiznání. “Napište si na papír všechny nepříjemné povinnosti, co vám zatěžují hlavu, a dejte si závazek, že každý den nebo týden jednu odškrtnete. I kdyby to měl být ten nejhorší telefonní hovor v životě (což nebude), uvidíte, jak se hned budete cítit lehčeji a povzbuzeni, že jste to zvládli,” radí Gűnter Ifkovitz, psychoterapeut z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.

8. Prostě vypněte: Žijeme v době, kdy můžeme pracovat 24 hodin denně a pořád bude něco, co by se ještě dalo zařídit, dotáhnout, vylepšit. Hlavně pro lidi, co pracují u počítačů, které nemají zavírací dobu a fungují non-stop, je velmi jednoduché nechat se pohltit systémem a úplně zapomenout, že existuje i jiný svět. Naučte se omezit se podobně, jako to funguje ve škole: když zazvoní, sbalíte si věci, a buď se připravíte na další hodinu, nebo jdete domů. Naordinujte si dobu, kdy počítač bez ohledu na cokoliv prostě zavřete a půjdete dělat něco jiného.

9. Utečte do ticha: Stres a hlasité zvuky nám nesvědčí. Není divu, že snem mnoha z nás je strávit pár dní uprostřed krásné přírody, kde se můžeme věnovat jen jí, sami sobě a svým blízkým. Možností je spousta. Můžete se vydat na polární kruh do Arctic Snow Hotel a z prosklené kupole iglú sledovat polární záři, nebo si pronajmout apartmá lesního hotelu Juvet v norském údolí Valdallen. Podobně intenzivní zážitky ovšem nabízí i mnohem blíže položená útočiště – zkuste třeba Šumavu. Pouhých 10 minut jízdy autem od Sušice a Kašperských Hor se uprostřed luk a hvozdů ukrývá polosamota Rajsko čítající pouze dvě kouzelné chalupy. Ticho tu ruší pouze vzdálené šumění zlatonosné říčky Otavy a kopýtka srnek, které se neostýchají přijít za vámi až na terasu. Více na www.chalupy-sumava.cz

Avokádové sušenky, Malý dobrodruh
Avokádové sušenky. Foto: www.ourlovelycooking.com

10. Mlsejte zdravě: Energie na nule a dali byste si něco sladkého? Než vyrazíte do obchodu pro sušenky nebo tabulku čokolády, zkuste tyto zdravé sušenky z kuchařského blogu zdravých receptů www.ourlovelycooking.com Jany Havrdové a jejích kamarádek.

Ingredience na dva plechy:  120 g kvalitní tmavé čokolády rozpuštěné ve lžíci kokosového oleje, 1 ks avokáda, 1/4 šálku mandlového másla (můžete nahradit obyčejným), 1/2 šálku medu, 3 vejce, 1/4 šálku neslazeného kakaa, 3 lžíce mandlové mouky

Postup: Ve food procesoru nebo mixéru rozmixujte avokádo do hladké pasty. Přidejte zbytek ingrediencí a mixujte dohladka, trvá to zhruba 30 sekund. Hotové těsto uložte alespoň na hodinu do lednice. Lžící dejte těsto do cukrářského sáčku a na plech vyložený pečicím papírem udělejte kolečka. (Můžete udělat i menší hromádky obyčejnou lžičkou, je to rychlejší.) Předehřejte troubu na 180 °C a dejte péct na cca 17 minut. Nechte sušenky pět minut vychladnout a pak je přemístěte na chladicí rošt. Skladujte v lednici.

Zdroje informací: www.ceskosehybe.cz a www.ourlovelycooking.com

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*