Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

14. května po celé republice vypukne snídaňový happening!

Téměř čtyři desítky českých měst a obcí se v sobotu 14. května zúčastní veřejného snídaňového happeningu, kterým oslaví Světový den pro fair trade.

Foto: www.fairtrade.cz

Každoročně se do „férového“ snídání zapojí více než sto tisíc lidí po celém světě. Vyjadřují tím svůj zájem o výrobky, při jejichž produkci nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Jaroměř, Plzeň, Slavonice, Litvínov, Tachov, Jihlava, Chrudim, Opava, Brno, Praha nebo Hlučín – všude tam a v dalších 28 českých a moravských městech budou lidé v sobotu 14. května 2011 veřejně snídat potraviny, které byly vyprodukovány za přísných sociálních a ekologických podmínek. Připraví si je a donesou sami účastníci, a zapojí se tak do šňůry snídaňových happeningů konaných již tradičně na Světový den pro fair trade po celém světě.

„Snídat se bude v parcích, na náměstích, v zámeckých zahradách, ale i na méně tradičních místech. V Chodouni například u jezu zvaném Kafák,“ popisuje Stanislav Komínek z organizace NaZemi, která akci koordinuje. „K účasti jsme vyzvali ekologická a mateřská centra a také města zapojená do sítě Zdravých měst,“ uvádí Stanislav Komínek z NaZemi. „Zájem o akci ale předčil naše očekávání – momentálně máme přihlášeny skupiny z 39 českých a moravských měst a obcí. A stále přibývají.“ Organizátoři z jednotlivých měst jsou různých profesí: učitelé, úředníci, obchodníci, studenti či samotná města. „Máme přihlášeného také jednoho majitele čajovny, asistentku z katedry marketingu nebo studentku gymnázia,“ prozrazuje Stanislav Komínek.

Město Litoměřice usiluje o statut Fairtradové město, proto jeho představitelé zvou své občany na snídani do zahrady ZŠ Masarykova. „Do akce se zapojí sdružení ShineBean, které vede rozvojové projekty v Keni, Masarykova základní škola či ekologické středisko Sever. Městská knihovna nabídne aktivity pro rodiny s dětmi. Součástí snídaně bude i soutěž o nejlepší férovou buchtu,“ uvádí organizátorka Marcela Trejbalová. V Hodoníně spojily síly městská samospráva, Ekocentrum Dúbrava, městská knihovna a Centrum pro rodinu. „Zapojí se také jedna lékárna a dva obchody zdravé výživy, které nám zdarma poskytnou fairtradové a bio potraviny,“ popisuje organizátorka Ivana Hájková, která v Hodoníně koordinuje projekt Zdravé město. „Využijeme travnaté plochy na Národní třídě přímo v centru města. Rozložíme karimatky, stolky a židle, uvaříme do termosek fairtradovou kávu, čaj a kakao, na celozrnné chleby namažeme marmeládu,“ vypočítává Ivana Hájková. „Snídani nabídneme i kolemjdoucím.“

Světový den pro fair trade se koná vždy druhou sobotu v květnu a letos se celosvětově slaví již po desáté. „Loňské snídaně se zúčastnilo kolem 110 000 lidí v 21 zemích světa,“ popisuje Veronika Bačová z Asociace pro fair trade. Například v Paříži loni snídalo 5000 lidí fairtradové produkty. „U nás se tato akce koná poprvé a z počtu přihlášených je jasné, že u nás zájem o produkty, u nichž zná spotřebitel jejich původ, roste.“ Dokládá to i loňský obrat produktů fair trade v České republice. Podle Asociace pro fair trade, platformy sdružující organizace zabývající se osvětou, propagací a obchodem s fairtradovými výrobky, byl roční obrat 80 milionů Kč. „Je to o rekordních 60 procent víc než v roce 2009,“ komentuje Veronika Bačová z Asociace pro fair trade. Více informací na www.fairtrade.cz

Exit mobile version