Dejte dětem o Vánocích příležitost a nechte je navrhnout, co všechno by chtěly v příštím roce zažít. A přidejte i svoje nápady. Společný plán pak vyvěste na viditelné místo a „jeďte“ podle něj. A určitě do něj „vpašujte“ i maximum zábavného pohybu, jako pojistku proti tloustnutí…

30 dětských nápadů na hravý rok 2022 (Foto: www.juklik.cz)

„Nejen prvního ledna je čas na předsevzetí. Ta naše rodičovská se často týkají lepšího trávení času s dětmi. Před rokem o Vánocích nás napadlo, zeptat se našich čtyř dětí, co by chtěly v příštím roce zažít. Když přišly asi s pátým nápadem, začali jsme si je psát. Vznikl tak zajímavý plán aktivit, her a akcí, jimiž jsme se skutečně po celý rok řídili. Možná v něm najdete inspiraci i vy, aby nadcházející rok byl také u vás doma plný krásných společných zážitků, na které se pak dlouho vzpomíná,“ říká Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

30 dětských přání a tipů pro každý den

  1. Ohlídáme si jasnou noční oblohu a budeme pozorovat hvězdy a naučíme se rozpoznávat a pojmenovávat co nejvíc souhvězdí.
  2. Jakmile napadne sníh, ukoulíme nejen sněhuláka, ale i další sněhové stvůry-nestvůry.
  3. Na čerstvě zasněžené ploše budeme dělat motýly a andělíčky. A nikdo nás nesmí napomínat, že se promáčíme, máme přece všechno oblečení super odolné!
  4. Vždycky v neděli budeme připravovat k snídani palačinky. A rodiče nesmí komentovat, jak a čím si je plníme!
  5. Budeme hrát pravidelně karty, protože ty baví děti i dospělé.
  6. Na výlet si s sebou vezmeme barevné křídy a cestou si nakreslíme skákacího panáka. A budeme ho skákat velmi dlouho a rodiče musí taky!
  7. Cvrnkání kuliček je skvělá retro hra. Jen musíme někde vydlabat důlek. A sehnat kuličky. A oprášit pravidla.
  8. Naučíme se skákací školku s gumou, švihadlem i míčem. A kluci si můžou vymyslet nějakou vlastní fotbalovou školku a holky zase taneční školku! „Skákání přes gumu je klasická venkovní sportovní hra, kterou měli rádi už naši prarodiče. Perfektně rozvíjí obratnost a koordinaci pohybů. Prodávají se speciální gumy, ale stejně dobře poslouží i obyčejná plochá, asi 2 cm široká guma, jejíž konce pevně svážeme. Na hru jsou ideální 3 děti, anebo 2 děti a jeden dospělý, ale postačí i 1 dítě, 1 dospělý a 1 strom, kolem jehož kmene gumu uvážeme. Návodů, jak skákat, je plný internet, ale děti přijdou na ledacos samy,“ říká Štěpánka Štrougalová.
  9. Umět piškvorky je pro život důležité. Dají se hrát kdekoli a kdykoli – ve vlaku i v čekárně u lékaře. A snadno je zvládnou i malé děti.
  10. Lezení na stromy je perfektní zábava, při které děti trénují obratnost. Zkusíme pokořit každý strom, který nám „přijde“ do cesty, aspoň do první větve.
  11. Také kláda přes potok je jasná výzva. „Pro případ „ztroskotání“ a nechtěného pádu do vody, se mi osvědčilo mít na výletě v záloze náhradní tričko, tepláky, ponožky a starší tenisky. Za teplejšího počasí se vyplatí přibalit do batohu i deku s izolační vrstvou. Můžete na ní společně posvačit, zároveň poslouží k odpočinku těm nejmladším a nejunavenějším účastníkům výpravy,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
  12. Válet sudy je skvělá zábava, která se dá provádět v každém věku. Stačí najít vhodnou louku trošku z kopečka…
  13. Začalo pršet? Výborně, jde se ven. Běhat v dešti (samozřejmě, když nehrozí bouřka) a brodit se v loužích baví všechny děti. Základ jsou dobré gumovky a pláštěnka nebo oblečení do deště. Anebo plavky.
  14. Některý pátek vyrazíme do přírody spát pod širákem. Najdeme si rovný plac, rozložíme deky, karimatky a spacáky, případně rozvěsíme hamaky (houpací sítě). A budeme opékat jablka, péct brambory v ohni a pozorovat, zda spadne hvězda. A opečeme i „maršmelouny“!
  15. Naučíme se střílet z praku. Ovšem nejlepší by bylo, kdybychom si ho uměli i sami vyrobit. „Tady bude nenahraditelný šikovný tatínek nebo dědeček. Na nich asi bude, zda se splní i další dětské přání – umět si vyrobit píšťalku z vrbového proutku a uplést pořádnou velikonoční pomlázku. Právě podobné společné zážitky jsou totiž pro děti velmi důležité a utužují vzájemné vztahy v rodině. Na to, jak dědeček seděl s dětmi na vrbě a vyráběl nožíkem píšťalky, se pak v dospělosti hezky vzpomíná,“ říká maminka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová.
  16. Na podzim si vyrobíme draka (asi taky s asistencí tatínka, dědečka nebo staršího bratra). A s prvním větříkem ho budeme pouštět – toho draka.
  17. Najdeme si seník. Nebo aspoň u někoho přijatelnou půdu, nejlépe ve starém domě. A až bude pršet, půjdeme poslouchat bubnování deště.
  18. Budeme číst pohádku pod peřinou, a přitom si svítit baterkou.
  19. Na jaře se naučíme plést věneček z pampelišek a pak ho pustíme po vodě.
  20. Zkusíme na zahradu nalákat ježka tak, že mu připravíme domeček pod kupu roští a misku s trochou psích granulí. Anebo budeme chovat aspoň šneky.
  21. Na výletě si připomeneme, jak se správně házejí žabky do vody, a dáme si závod, komu doskáčou nejdál.
  22. Zkusíme lovit rukama malé rybičky v řece. A pak je zase pustíme.
  23. Uděláme vodní mlýnek na potůčku a budeme stavět hráze v řece.
  24. U moře nebo doma ze slaného roztoku si sami vyrobíme sůl.
  25. V lese si z větví postavíme vlastní bunkr.
  26. Zkusíme dlátky vyřezat lodičku ze dřeva. „V tomto případě je nutné obrnit se trpělivostí a překonat přirozené obavy, že si dítě ublíží. A samozřejmě být nablízku a raději předem zkontrolovat zásobu leukoplastí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
  27. Na zahradě nebo v blízkém známém prostředí připravíme pro kamarády noční bojovku, které se zúčastní i rodiče.
  28. Najdeme a prozkoumáme jeskyni (společně s rodiči). Nebo aspoň do nějaké známější pojedeme na výlet.
  29. Naučíme se rozpoznávat stopy zvířat a zkusíme je odlévat do sádry.
  30. V maminčině kabelce nebo batohu odteď nesmí chybět základní společenské hry: Kostky, Černý Petr, Kvarteto a Prší. „Neděláme si samozřejmě iluzi, že tyto hry (a různé výše zmiňované zábavné činnosti) překonají Minecraft, ale aspoň dětem nabídnou alternativu od neustálého koukání do obrazovky mobilu nebo počítače, jiným způsobem procvičí logické uvažování i jemnou motoriku a také přispějí ke společnému trávení času v rodině,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, maminka tří synů a jedné téměř dospělé dcery.
Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Další rady zkušené lektorky plavání najdete také na webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*