“Náš mozek funguje jako dokonalý počítač – v centrálním nervovém systému máme zakódované vrozené pohybové vzory. Pokud miminko polohujeme a nabízíme mu pohybové aktivity odpovídající jeho věku, velmi pomůžeme jeho správnému psychomotorickému vývoji,” říká Kristýna Přibylová, zakladatelka profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym, která pro vás vybrala několik cviků, jež se svými ratolestmi můžete dělat v pohodlí domova.

5 osvědčených tipů na domácí cvičení s miminky a batolaty (Foto: www.monkeysgym.cz)

Tyto pohybové aktivity vám zpestří společný čas s miminkem. Můžete je zařadit do svého denního programu a nepotřebujete žádné speciální vybavení. Myslete pouze na to, abyste cvičili na teplém měkčím povrchu. Pro první měsíce děťátka není zapotřebí žádných zvláštních pomůcek a pro začátek úplně postačí několik pěkných barevných chrastítek a hraček, které ho zaujmou a budou motivovat k pohybům, jež s ním budete procvičovat. A pozor: dobrou pomůckou jsme i my sami, rodiče – dítě se o nás může opírat, zkoušet přelézat naše nohy, houpat se na našich kolenou…

1. POLOHOVÁNÍ NA BŘÍŠKU

“Základní „cvik“, při kterém miminka zpevňují zádové a šíjové svaly, je leh na bříšku. V poslední době se hodně debatuje o tom, zda polohování na bříšku provádět nebo ne. My se přikláníme k názoru, že v rozsahu odpovídajícím věku miminka je tato poloha přínosná a pro další vývoj důležitá. Je však zásadní miminko na leh na bříšku postupně zvykat a tuto polohu mu zpříjemňovat, aby v ní rádo zůstávalo i si při ní hrálo. Motivovat ho můžeme pěkným výhledem, chrastítky nebo jinými hračkami, které může pozorovat,” radí Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

V prvních třech měsících stačí položit dítě na bříško vždy na pár minut (1 až 3 minuty) a to opakovaně víckrát během dne. Jelikož v lehu na břiše se musí namáhat, aby svaly aktivně posílilo, je pro něj tato poloha nejdříve obtížná a pravidelné polohování je tedy pro zdárný průběh nutné. Odměnou jsou pokroky, které dělá – postupně začne na delší dobu zvedat hlavičku, otáčí ji ze strany na stranu, zvedá se na předloktí. V dalších měsících se začne zvedat i na celé ruce, na bříšku se udrží déle a je rádo, že vidí svět zase z jiného pohledu.

5 osvědčených tipů na domácí cvičení s miminky a batolaty (Foto: www.monkeysgym.cz)

2. PŘETÁČENÍ NA BŘÍŠKO

Přetáčení na bříško je jedním z prvních aktivních pohybů, které se dítko učí. Jeho snaze můžeme výrazně pomoci správným procvičováním. V lehu na zádech překřížíme nohy miminka jednu přes druhou tak, že se převalí na bok a z této polohy pak postupně na bříško. Když cvik provedeme rychleji, pak nemusí vyvinout takovou námahu a překulení mu jde snadněji. Můžeme to postupně ztěžovat tak, že mu pouze překřížíme nožky do polohy na boku a ruku necháme na hýždích – samo se pak bude snažit pohyb dokončit, zapojí svaly bříška a překulí se na břicho. Jak se miminko v pohybu zdokonaluje, můžeme my naopak zmenšovat dopomoc, až v jednom okamžiku po několika měsících provede překulení na bříško samo.

3. NA MÍČI

“Cviky na míči jsou pro děti zábavné, protože díky poloze na bříšku krásně vidí okolí. Kromě toho posilují výborně svaly zad a šíje. Poloha na bříšku je pro ně velmi důležitá a míč je pro tuto polohu skvělá pomůcka. Dítě aktivně zvedá hlavičku a rozhlíží se. Díky pohybům míče dopředu-dozadu nebo ze strany na stranu se rovněž aktivují svaly zad, šíje, bříška i rukou – miminko vyrovnává pohyby míče a procvičuje tak vlastně celé tělo. Postupně je na míči aktivnější; od 6 až 7 měsíce můžeme zvyšovat rozsahy pohybů vpřed až tak, že dosáhne rukama na zem a může sbírat nějaké zajímavé předměty,” doporučuje odbornice.

4. KOLÍBKA

Cvik provádíme vsedě, miminko leží zády na našich stehnech čelem k nám. Nožky mu mírně opřeme o naše břicho tak, abychom cítili, že se nás aktivně dotýká a podáme mu palec nebo ukazovák, aby se nás chytlo. Zhoupneme se pomalu nazad do kolíbky – díky našemu pohybu se miminko dostane do polohy vstoje na našem břiše, přidržujeme ho za ručky. Zhoupneme se zpět. Cílem je podpora svalů nohou a to, aby si dítko pomalu začalo uvědomovat, že je bude postupně v dalších měsících zapojovat.

5 osvědčených tipů na domácí cvičení s miminky a batolaty (Foto: www.monkeysgym.cz)

5. LETADÝLKO

Pokud chcete u své ratolesti aktivně podporovat rozvoj tělíčka a zejména břišních svalů, můžete do svého cvičebního rituálu zahrnout i tuto aktivitu. “Provedení se může zdát o něco složitější, ale uvidíte, že za chvilku budete s miminkem sehraní a bude se líbit vám oběma, protože je opravdu zábavná. Pro tento cvik je však zásadní, aby dítko při jeho provádění již samo drželo hlavičku a zpevnilo tělíčko. Pokud tomu tak není, nechte si ho na pozdější dobu. Cvik provádíme v kleče – miminko leží před námi na zádech hlavou směrem k nám. Uchopíme ho širokým úchopem (prsty roztažené v úrovni lopatek, palec jemně svírá hrudník) a pomalu ho zvedneme přetočením na rameno – v koncové poloze leží hrudníkem na našem rameni, odkud se může krásně rozhlížet a dělat „letadýlko“. Pohybem našich paží vpřed opět přetočením položíme miminko zpět na podložku na záda. Opakujeme maximálně třikrát.” popisuje Kristýna Přibylová.

Tip na první pohybový kroužek, který bude děti bavit:

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Tělocvičny Monkey´s Gym nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší od 6 měsíců do 7 let, a to od roku 2012. Lekce jsou vždy plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné, a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a ve Westfield Chodov na Praze 4. Tady všude si můžete vyzkoušet zkušební hodinu zcela zdarma! Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*