Prohánět se po ledě? Po tom touží každé dítě! Jak ho to však naučit, aby byly jeho jízdy bezpečné pro něj i pro druhé? Na to jsme se zeptali odborníků z dětského pohybového centra Monkey´s Gym, které už léta pořádá úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti.
1. Nezačínejte moc brzy
S výukou bruslení je optimální začít v předškolním věku, mezi 4. až 6. rokem, kdy už je kotník dítěte zpevněný. „Správné načasování prvních krůčků na bruslích se odvíjí od fyzické zdatnosti dítěte. Nemá-li ale v tuto dobu dostatečně zpevněné svaly a vazy v kotníku, je dobré s výukou chvíli počkat. Musíme dát totiž pozor na nebezpečné přetěžování kloubů a páteře, protože vývoj kostry není v tomto věku ještě ukončen. Dohlédnout musíme i na správné držení těla. A určitě bych ráda připomněla, že děti bychom neměli do bruslení nutit, musí to chtít zkusit samy. To ostatně platí u všech pohybových aktivit – sport má děti hlavně bavit,“ připomíná Kristýna Přibylová z dětského pohybového centra Monkey´s Gym, jehož zkušení instruktoři budou, jako už tradičně, letos opět po celou zimu učit děti bruslit na více místech v Praze.
2. Oblečte dítě správně
Při bruslení bychom neměli podcenit výběr oblečení. Dítě se bude potit a při pádech, bez nichž se začátky určitě neobejdou, se bude víc „válet“ po ledu, než stát na nohou. Proto musí být oblečení nepromokavé, odvádějící vlhkost od těla a s tepelnou izolací. Také rukavice musí být pevné a nepromokavé. Zároveň je třeba vybrat oblečení, které umožní malému bruslaři pohodlný pohyb.
„Na rozdíl od in-line bruslení není nutné, aby děti měly chrániče kolen či loktů. Pády na led jsou tlumené zimním oblečením, a navíc nejsou tak bolestivé jako pád na asfalt při in-line bruslení. Naprostou nutností je však lyžařská helma (ne cyklistická!), pod kterou mohou mít menší děti tenkou čepici nebo kuklu, a nepromokavé zateplené rukavice – nikoli jen pletené prsťáky,“ říká Kristýna Přibylová.
3. První krůčky bezpečně
První pokusy na ledních bruslích by měly vždy probíhat za podpory k tomu určené „hrazdičky“. Jedná se o plastovou nebo kovovou podporu, která dětem usnadní vstup na led a koordinaci pohybů v počátcích výuky. Bez této pomůcky dítka po vstupu na led opakovaně padají, velmi těžko se jim vstává a další výuce se pak kvůli úvodním negativním zkušenostem brání. Hrazdička je v tomto ohledu nezbytnou učební pomůckou, kterou jen velmi obtížně nahradíte třeba podporou pod ramínky nebo za ruce. Při těchto typech podpor má totiž dítko tendenci se na dospělého „zavěsit“, nezapojuje tak svoje svaly, a tím pádem výuka probíhá mnohem pomaleji.
4. Brusle by měly perfektně padnout
„Ponožky volte určitě vysoké, ale ne příliš silné, aby dítě neztrácelo cit v noze. Samozřejmě nejdůležitější jsou brusle, které by měly perfektně padnout – bota musí odpovídat velikosti nohy dítěte, měla by pevně sedět v patě a kotnících, prsty mohou být volnější. Nekupujte zbytečně větší velikost bruslí – dětem by se špatně ovládaly a zakopávaly by o volnou špičku. Dbejte i na správné zašněrování – ve špičce boty příliš neutahujte, zato je pevněji zašněrujte v nártní části a nahoře pak opět volněji,“ radí Kristýna Přibylová s tím, že broušení bruslí je vždy lepší přenechat profesionálům, a také nezapomenout na to, že boty by měly po každém bruslení dobře vyschnout. „Na trhu je dnes velký výběr „rostoucích“ bruslí se zapínáním na přezku, nikoli šněrovacích. I když finanční motivaci pro jejich nákup samozřejmě chápu, nejsou tyto brusle pro výuku zrovna nejvhodnější. Nohu v nich nikdy dostatečně nezpevníte, kotník je většinou uvolněný, a dětem proto chybí potřebný pocit dostatečné podpory. Pro první krůčky a občasné bruslení je samozřejmě lze využít, pokud ale chcete s dítětem bruslit častěji nebo máte v plánu ho motivovat směrem k hokeji či krasobruslení, budete muset brzy investovat do kvalitních šněrovacích bruslí.“
5. V kurzu se dítě správně naučí vše potřebné
Pokud máte ve svém okolí příležitost, určitě svěřte své děti do rukou odborníků. Při výuce je totiž potřeba kromě zkušeností i hodně trpělivosti a vysvětlování. Dítě s „cizím“ člověkem a v kolektivu lépe spolupracuje, je přístupnější. Lektoři kvalitních kurzů bruslení jsou vyškolení, mají dostatek pomůcek pro zábavnou a kvalitní výuku a postupují podle odborné metodiky. Cílem kurzu je provést děti prvními krůčky na bruslích. Ukázat jim základy pohybu, dodat jim sebevědomí při nové činnosti, společně se naučit úplné základy tak, aby mohly následně s rodiči nebo v rámci volného bruslení již samy zkoušet jízdu na bruslích.
6. Bruslení by měla být především hra
„Naším cílem je, aby si děti jakýkoliv pohyb zamilovaly, proto jsou kurzy vedeny zábavnou formou. Ke každému malému bruslaři přistupujeme individuálně, bereme ohled na jeho pohybové možnosti a do ničeho ho nenutíme. Máme k dispozici hrazdičky, děti tak při prvních krůčcích získají jistotu a zbaví se strachu z neznámého pohybu. A ledovou plochu mají jen samy pro sebe, takže nehrozí například riziko srážky s neopatrným rozjetým hokejistou, jak se často stává na zimních stadionech. Naše propracovaná metodika obsahuje různé hry a soutěže, děti baví honičky, hra na rybáře a rybičky, štafety, jízda ve vláčku. Během výuky je stále podporujeme v jejich pokrocích a chválíme. A děti jsou nadšené, když pak se svými rodiči vyjedou o víkendu bruslit a užívají si tuhle báječnou zimní aktivitu společně,“ uzavírá Kristýna Přibylová.
Zábavné kurzy ledního bruslení pro děti
Úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti od 4 let pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym – již tradičně na střeše Galerie Harfa, která se v zimě promění v kluziště. V letošním roce navíc plánují lekce bruslení na dalších místech v Praze. Lekce jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, protože probíhají v oddělených skupinkách. Hlavní předností těchto kurzů jsou především kvalitní lektoři i zázemí. Délka jednoho kurzu je 55 minut – během dopoledne jsou vždy vypsány 3 termíny a kapacita je 15 dětí na každý termín. O děti se nemusíte bát, protože přítomni jsou vždy 3 zkušení lektoři. A co s sebou? Kromě nadšení je vhodné přinést dětem vlastní brusle (kapacita půjčovny je omezená) a děti musí mít z důvodu bezpečnosti lyžařskou helmu a teplé rukavice (chrániče nejsou nutné). A pozor: o svačinku i pitný režim dětí se tady postarají zdarma.
Aktuální informace najdete na www.monkeysgym.cz