Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

7 tipů, jak dětem zpříjemnit návrat do školy

Jak se s dětmi učit

Návod na pohodové školní ráno: méně příkazů, více odpovědnosti na dětech. Foto: www.juklik.cz

Každé dítě je jiné. Některé se do školy opravdu těší, jiné vůbec, některé ví, že se těší jen na prvních pár dní, a pak by zas bralo prázdniny. Každé dítě ale přivítá, když bude nástup do školy spojen s něčím příjemným, třeba i s nějakou tradicí.

Nechte školákům více odpovědnosti a nevydávejte jim tolik příkazů, zákazů a doporučení. Foto: www.juklik.cz

„Prázdniny jsou od slova „prázdno“. Myslí se tím mít prázdno a čisto v hlavě. Tam v červenci a v srpnu nemá být prostor pro učení, ale prostor pro hru, bláznivé nápady a užívání si. Pokud tedy zrovna dítě nemá nějaký trabl ve škole, který je zapotřebí napravit, není nutné dětem učení připomínat a nutit je k opakování a drilování. Také doporučuji vyvarovat se vět typu: „jen počkej, ve škole budeš mít jiný režim“, „tam tě srovnají“ nebo „ve škole se konečně naučíš zodpovědnosti“… Proč dětem vyhrožovat takovými zbytečnými informacemi? To, že bude všechno jinak, je nám přece jasné, ale můžeme k té změně přistupovat z pozitivního úhlu,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, dětského centra, které kromě plaveckých aktivit pro děti i dospělé nabízí i zábavné a vzdělávací aktivity pro rodiče.

7 nápadů, které dětem rozhodně udělají radost

1. Něco nového a krásného

Každý rodič nejlépe ví, zda jeho potomka potěší víc překvapení, nebo zda si raději danou věc vybere samo. Mezi osvědčené tipy patří nový penál, pastelky či třeba svačinový box.

2. Originální obaly

Zkuste s dětmi připravit hezké obaly na sešity – ať už papírové nebo plastové – pokud škola dovolí, můžou si je o prázdninách samy vlastnoručně pokreslit a ozdobit.

3. Zábavné vzpomínání

„Dokážete najít svoji žákovskou knížku nebo třeba index? Budete se divit, kolik legrace si s dětmi při jejich prohlížení užijete. Pobavíte se nejen o známkách, ale i některé předměty mohou vyloudit úsměv. Takové pozemky, beton, těsnopis… Hlavně ale děti uvidí, že ani vy jste nebyli dokonalí, a že jim to umíte přiznat, což je moc dobře pro vzájemnou důvěru a pochopení,“ říká Štěpánka Štrougalová, která je sama maminkou čtyř dětí.

4. Taška pro prvňáčka

Jestliže se chystáte dát prvňáčkům novou aktovku, připravte toto překvapení 3-5 dní před začátkem školy. Děti ještě neumějí čekat týdny na ten „okamžik“. Žijí přítomností, a pokud dostanou novou aktovku, potřebují se o radost podělit velmi rychle.

5. Víc řeknou obrázky

Pokud jde dítě do školy poprvé, je dobré podívat se s ním na fotografie vystavené na školním webu. Vyprávějte mu, jak to tam bude probíhat, ujistěte ho, že vše zvládne, a když nebude něco vědět, musí mít informaci, že se může zeptat.

6. Kornouty plné dobrot

V Česku se pomalu, ale jistě začíná zabydlovat tradice „vítacích kornoutů“. Zjistěte si, jaké jsou zvyky ve vaší škole. Kornout nemusí být plný sladkostí. Stejně dobře může posloužit třeba sušené ovoce. Každopádně tento zvyk může vhodně pomoci k prolomení prvopočátečních dětských rozpaků.

7. Společný program

„První den je pobyt ve škole vždy krátký. Pokud je to pro vás jen trochu časově možné a děti jsou ještě ve věku, kdy je vaše přítomnost potěší (starší děti už dají přednost návštěvě cukrárny se spolužáky), užijte si tento den společně. Třeba výletem, návštěvou cukrárny, dětského parku, zoo, divadla, kina… Další dny už pravděpodobně celá rodina zapadne do zaběhnutých kolejí, vše zas dostane „školní“ režim. To ale vůbec není špatně, jen je to prostě jinak. Ostatně mnoho rodin se po volných prázdninách na pravidelný režim už zase těší,“ uzavírá téma Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

 

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Exit mobile version