Vybrat dětem místo, kam budou chodit s nadšením sportovat, a s nímž budou spokojeni i rodiče, dá práci. Dětské tělocvičny rostou jako houby po dešti, v úrovni služeb, které nabízejí, se ale dost liší. Jak poznat tu pravou?
1. Možnost vyzkoušet si vše „nanečisto“
Už jste skoro rozhodnuti, že právě tenhle sportovní kurz bude pro vaše dítě ten pravý? Přesto až při první hodině můžete zjistit, že vám něco vadí – způsob vedení lekce, prostředí, příliš mnoho účastníků apod.
„Právě z těchto důvodů je výhodné, pokud dětské tělocvičny nabízejí tzv. zkušební lekce zdarma. Až po jejich absolvování a na základě osobní zkušenosti s prostředím tělocvičny a průběhem lekce pak rodiče dítě zapíšou do vybrané hodiny. Navíc mají možnost přijít s dítětem v případě potřeby i na druhou zkušební hodinu, která je již placená, ale dává jim tak více času na rozmyšlenou a konečné rozhodnutí,“ vysvětluje výhody zkušebních lekcí Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym.
2. Moderní a účelné vybavení
Ošuntělé vybavení, nudné a lety omlácené cvičební nářadí… Ne, tak přesně tohle nechceme. Místo, kde mají děti nadchnout pro pohyb, musí zářit barvami, nápady a zábavnými prvky.
Moderní dětská tělocvična by měla být vybavena měkkými cvičebními prvky a pravým gymnastickým nářadím. V hodinách nesmí chybět hry s míčem, dovednostní aktivity, cviky na nářadí – kladina, bradla, žebřiny, trampolína nebo horolezecká stěna – jsou dětem plně k dispozici.
3. Zábavná a atraktivní náplň hodin
„Kvalifikovaní lektoři vždy kladou důraz na zábavu a hravost. Hodiny prokládají sportovními hrami, aby si děti pohyb skutečně oblíbily. Prostředí by mělo být pozitivní a nesoutěživé,“ Hlavní cíl lektorů je, aby děti čas strávený v tělocvičně především bavil,“ říká Kristýna Přibylová a dělí se ještě o další svoji zkušenost. „Děti nejvíc ocení změny a překvapení. A tak se snažíme, aby to u nás na kurzech vypadalo každý týden trochu jinak. Například opičí dráhu v tělocvičně každý týden přestavíme tak, aby byla pro děti pokaždé novou výzvou.“
4. Metodika cvičení sestavená odborníkem
Zábava je jedna věc, ale sportovní kroužek by přece jen měl dítěti dát něco víc, než jen možnost vybít si přebytečnou energii při pobíhání a řádění s kamarády.
V profesionálně vedených dětských tělocvičnách je metodika cvičení sestavená v souladu s psychomotorickým vývojem dětí a respektuje vše, co je potřeba u pohybového vývoje kojenců, batolat i předškoláků zohledňovat. Koncept hodin musí být vytvořen odborníky, měl by být jednotný pro všechny kurzy a pobočky a samozřejmě musí být lektory bez výjimky dodržován. Rodiče tak mají jistotu, že se děti učí dovednosti ve správné časové posloupnosti.
5. Nabídka kurzů podle věku a schopností dětí
Náplň sportovních hodin a způsob jejich vedení se velmi liší v závislosti na věku dětí. Určitě neprospěje dobru věci, pokud jsou v jednom kurzu dvouleté děti společně se školáky. Každá věková kategorie vyžaduje naprosto individuální přístup, a pokud jsou v hodině společně, není možné vyhovět a věnovat se všem stejně spravedlivě.
„Proto nabízíme rodičům možnost vybrat si z mnoha lekcí cvičení pro každou věkovou kategorii v průběhu celého týdne. Lekce probíhají denně v čase 9:00 – 19:00 a pro každý věk je jich v rozvrhu dostatek, tak aby si svůj čas vybral skutečně každý. Jelikož víme, že potřeby dětí či rodičů se mohou v průběhu semestru měnit, je možné mezi kurzy nebo kategoriemi bez problému přecházet,“ podotýká Kristýna Přibylová.
6. Vstřícnost při náhradě hodin
Bohužel, realita je taková, že zvláště v některých obdobích roku bývají děti často nemocné. Byla by škoda přijít o peníze investované do sportovního kroužku zcela bez náhrady. Proto si ještě před přihlášením dítěte do kurzu zjistěte, jak mají organizátoři nastavený systém omluv a náhrad. V profesionálních tělocvičnách jsou většinou ke svým klientům vstřícní a velkorysí.
„U nás je například možné dítě omluvit nejdéle 2 hodiny před lekcí a náhradu vybrat kdykoli během semestru. Náhrady se dají čerpat i se sourozenci nebo kamarády v jiné věkové kategorii, v otevřených hodinách, případně si vybrat tzv. přednáhradu, pokud rodiče o nepřítomnosti dítěte v kurzu vědí předem (třeba při jeho pobytu na horách nebo u babičky),“ vysvětluje Kristýna Přibylová.
7. Zázemí pro rodiče a možnost „být při tom“
Hodina, kdy je o dítě postaráno, dobře se baví, a ještě se lecčemu přiučí, je pro většinu rodičů chvílí zaslouženého odpočinku. Někdo vyrazí za nákupy, jiný si domluví schůzku nebo si jde sám zacvičit, ale mnoho rodičů přivítá možnost sledovat hezky zpovzdálí, jak hodina v tělocvičně probíhá, a jak je potomek šikovný.
„Prosklená stěna tělocvičny je velká výhoda. Rodiče tak dobře vidí, jaké pokroky jejich ratolest dělá. V café baru relaxují u dobré kávy, nebo si v klidu vyřídí svoje pracovní záležitosti. A ti, kteří mají ještě druhého mladšího potomka, rádi využijí vybavený dětský koutek. V průběhu hodiny se tak nikdo nenudí,“ dodává s úsměvem Kristýna Přibylová, která je sama trojnásobnou maminkou, a nápad vybudovat dětské profesionální tělocvičny se v její hlavě zrodil před lety, kdy nemohla objevit žádnou pořádnou tělocvičnu pro svého, tehdy dvouletého, syna…
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde je komfortní a moderní prostor vybaven nářadím určeným přímo pro ně – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.
Více na www.monkeysgym.cz