zdravá strava, Malý dobrodruh
Namixujte si své zdraví. Foto: www.fotoguru.cz

Zima, déšť, tma – takové počasí ovlivní každého a není divu, že valná většina z nás skončí minimálně se špatnou náladou a rýmou. „V běžném životě jsme po celý rok vystaveni bakteriím, virům a dalším škodlivým mikroorganismům, kterým náš organismus musí čelit. Na podzim a v zimě se ale hrozba onemocnění výrazně  zvyšuje. Musíme tedy podpořit svoji imunitu,“ vysvětluje RNDr. Pavel Suchánek, odborník na výživu z Fitbee.cz.  A jak na to? Rozhodně kvalitní stravou, přiměřeným pohybem a dostatečným spánkem.

1. Zvyšte přísun vitamínů v přírodní formě. „Dopřávejte si dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, skvělé jsou i čerstvé šťávy. V některých případech je vhodná i zelenina kysaná a kvašená. Nezapomeňte na ořechy a semínka, které jsou plné minerálních látek, vitaminů, zdraví prospěšných olejů a skvěle doplní snídani, svačinu i saláty,“ radí Pavel Suchánek

2. Dodržujte pitný režim. Pijte dostatek čisté vody a omezte nadměrný příjem sladkostí a slazených limonád, nadbytek cukru bez pohybové aktivity nemá na náš  organismus příliš dobrý vliv. Zvláště ráno a večer si dopřejte teplé čaje. Proti nachlazení můžete vyzkoušet mátu, lípu srdčitou, diviznu, heřmánek, jitrocel nebo třeba bez černý. Příjemně vás zahřejí, a když si šálek čaje osladíte lžičkou medu, bude vám i báječně chutnat.

3. Dbejte na dostatek spánku a odpočinku. Klidný a dostatečně dlouhý nepřerušovaný spánek je základem pro psychickou i fyzickou pohodu. „Nedostává-li se nám ho, jsme unavení, podráždění, zejména ženy mnohem více inklinují k pojídání sladkostí a může zapříčinit i vznik mnoha nemocí,“ varuje ajurvédský lékař Kukku Ramesh z hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který se specializuje na léčbu poruch spánku. Abychom si odpočinuli, pět nebo šest hodin nám nestačí. Ideální je osm hodin, a pokud je alespoň jedna z nich před půlnocí, budeme se cítit okamžitě lépe.

Fitness, Malý dobrodruh
Ve fitness centru je příjemné prostředí, čisto a útulno. Foto: www.imagio.cz

4. Nezapomeňte se hýbat! Pravidelný pohyb zlepšuje celkový fyzický stav těla a určitě jste si všimli, že se po sportování cítíte mnohem lépe. „V organismu se při sportu uvolňuje hormon štěstí, který nás pozitivně naladí, a budeme pak odolnější i vůči stresovým situacím, nemocem a zlepšíme svou imunitu,“ upozorňuje Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe. Podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet minut. To není mnoho – snažte se však pečlivě si tyto chvíle naplánovat do diářů, jinak vám na ně prostě tak nějak nezbude čas. „Nejjednodušší a nepřínosnější je vyrazit ven. Z chůze postupně přejít na indiánský běh a následně běh samotný, cvičení lze přidávat postupně. Zábavné to může být i ve fitness centrech, kde si můžete vyzkoušet jednou spinning, podruhé zumbu nebo kickbox a mnohá další cvičení, či si najmout trenéra, který vytvoří cvičební plán i cíle vám na míru. Osobně doporučuji jógu, která funguje, masíruje vnitřní orgány a podporuje efektivní práci lymfatického systému.“

5. Hygiena nad zlato. „Častěji si myjte ruce mýdlem, omezte zdravení podáním ruky či polibkem a při kýchání nebo kašli si zakrývejte ruku spíše kapesníkem než rukou. Nedotýkejte se ani zbytečně často oblasti obličeje – rtů či nosu, abyste se pokud možno vyhnuli přenosu virů a bakterií  do těla,“ radí Pavel Suchánek.

6. Pravidelně větrejte v prostorách, kde trávíte nejvíce času, především však v ložnici. I když venku bude mráz, nezapomeňte, že i vzduch je třeba „vyčistit“. „V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 až 22 °C, v noci kolem 18 °C. Velmi záleží na tom, jak je domácnost vytápěna. Rodiny s malými dětmi ocení podlahové vytápění, s nímž je i při devatenácti stupních tepleji než s dvaadvaceti bez něj. Hlavně to pocítí děti, které se většinu času pohybují na zemi,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Pavel Suchanek, Malý dobrodruh
RNDr. Pavel Suchánek, odborník na výživu. Foto: www.ceskosehybe.cz

7. S otužováním můžete začít jednoduše, například tím, že po normální sprše si rychle osprchujete chodidla i lýtka studenou vodou a postupně se můžete dopracovat ke sprše celého těla. Nic zvlášť příjemného to v té chvíli není, ale tělo se prokrví a v závěru krásně zahřeje. Když budete důslední a začnete se otužovat pravidelně, posílíte imunitu. 

8. Oblékejte se teple, nepodceňujte počasí! „Nemusí být ani dvacet pod nulou, ani čerstvě padlý sníh, abyste vytáhli teplejší bundu či kabát. Nevystavujte se zbytečně průvanu a chraňte zejména ledviny a průdušky,“ varuje Pavel Suchánek

9. Vyhýbejte se stresu. Není žádnou novinkou, že stres zkracuje život a pozitivní myšlení, smích a dobrá nálada život zlepšují. Dělejte si radost, poslouchejte hudbu, která vás nabíjí energií a radostí, noste oblečení, ve kterém vám je dobře i barvy, ve kterých se cítíte šťastně příjemně. I malé detaily nám pomohou, cítit se skvěle a zdravě.

Více informací na www.ceskosehybe.cz, www.larimarhotel.at, www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*