Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

9 rad jak vybrat správný pohybový kurz pro miminko

Když je novému členu rodiny kolem půl roku, bývá už chod domácnosti stabilizovaný. Právě tehdy nastává vhodná chvíle vyrazit s ním na kolektivní cvičení, které podpoří a rozvine jeho psychomotorický vývoj a zároveň je pro dítě i pro maminku zpestřením společně tráveného času. Na co se zaměřit a co si ohlídat, když takový kurz vybíráte?

Cvičení batolat Monkeys
Batolata dělají při cvičení v kolektivu neuvěřitelné pokroky. Foto: www.monkeysgym.cz

Kdy začít

„S novorozenci je dobré cvičit v domácím prostředí již od prvních týdnů, ale na docházku do kolektivního cvičení je lepší si chvilku počkat. Takové společné „sportování“ je totiž nejlepší začít zhruba v době, kdy dítě začíná lézt – tedy asi od půl roku věku. Pak nastává vhodná chvíle dopřát mu cvičení ve skupince vrstevníků, kde získá kromě pohybových schopností ještě řadu dalších užitečných podnětů,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym, kde se cvičí podle unikátní metodiky správného psychomotorického vývoje dětí. Právě ten je hlavním a nejdůležitějším hlediskem, které je třeba respektovat při cvičení s miminky.

Hledejte profesionály

Při výběru kurzu je třeba dát pozor na to, zda je provozovaný kvalifikovanou společností, ideálně takovou, která se právě na cvičení s dětmi specializuje, a nejedná se pouze o jednu z jejích mnoha aktivit. V každém případě se zaměřte na odborníky s certifikátem a ověřte si jejich zkušenosti. Zároveň je výhodou, pokud si rovnou zvolíte místo, kde budete mít jistou návaznost pohybových aktivit až do školního věku dítěte – jakmile si totiž vaše dítko někde zvykne, bude jen nerado měnit prostředí.

S dětmi od přibližně půl roku lze samozřejmě i docházet do kurzů cvičení, kde se rodiče seznámí s cviky vhodnými pro dané období. Foto: www.monkeysgym.cz

Propracovaná metodika

Správný kurz respektuje vývojové fáze dítěte, probíhá tempem, které je dítěti příjemné, zahrnuje různorodé aktivity a hlavně je pro miminko i maminku zábavou. Zároveň je důležité, aby metodika lekcí byla předem stanovená odborníkem a měla správnou strukturu. Ta by se v určitých bodech měla opakovat – rodičům to možná může přijít nudné, pro děti je to však jistota – vědí, co bude následovat.

Schopnost empatie

„Lektor musí metodiku perfektně ovládat, aby děti zaujala. Současně musí být empatický a vnímavý k rozdílným dovednostem i povahám dětí a musí být schopen při vedení lekce reagovat na aktuální vývojovou fázi dítěte a případně cviky individuálně přizpůsobit. I proto jsou u miminek důležité malé skupinky maximálně 8 dětí, kde je na takový osobní přístup čas i prostor,“ připomíná Kristýna Přibylová. Právě v dětských tělocvičnách Monkey´s Gym pracují lektorky speciálně školené pro cvičení s malými dětmi, které mají vždy v zásobě i cviky pro méně či více zdatné děti tak, aby hodina byla pro všechny skutečně smysluplná.

Vhodný prostor i pomůcky

Zcela zásadní je, aby byl prostor pro cvičení přizpůsoben dětem – měkký povrch, omyvatelné podložky na cvičení, dostatek místa pro všechny maminky i děti, mnoho barevných prvků, které miminka motivují, ale i neobvyklé pomůcky, s nimiž je nácvik nových dovedností pro děti zábavou – to vše by mělo být v kvalitním pohybovém centru samozřejmostí. „Například náš kurz s názvem Dudlíci je určen dětem od 6 měsíců do 1 roku. Díky speciálnímu vybavení tělocvičen Monkey´s Gym mají dítka již v tomto věku možnost osvojit si přirozenou cestou a na mnoha pomůckách správné pohybové návyky,“ vysvětluje lektorka.

Pohybové aktivity by měly být uzpůsobeny věku dítěte. Foto: www.monkeysgym.cz

Viditelné pokroky

Cvičení má být především zábavou, písničky a básničky jsou v jeho průběhu jistě důležité, ale zároveň je nutné, aby se děti učily novým dovednostem a aktivně se podporoval jejich správný motorický vývoj. „Proto do lekcí zařazujeme i cviky, které jej aktivují a rozvíjejí. V prvním momentě se může zdát, že dítě ještě není na daný úkon připravené, po několika opakováních jsou však rodiče nadšení z pokroků, které třeba u potomka ani sami nečekali,“ říká Kristýna Přibylová a připomíná, že i podle toho, jak se miminka pohybově rozvíjejí, se pozná kvalitní kurz.

Připraveni na pláč

Hlediskem, které překvapivě v tomto věku nehraje roli, je to, zda děti během lekce pláčou, či nikoli. Momentů, které u kojenců a batolat vyvolají pláč, je totiž tolik, že podle nich nelze posuzovat kvalitu vedené hodiny. Důležité ovšem je, jak lektor na pláč reaguje, zda je vám schopen poradit, navrhnout jinou aktivitu či umožnit na chvíli lekci opustit a pak se ke cvičení přidat, až se miminko zase bude cítit komfortně.

Náhradní hodiny

Kristýna Přibylová vede v Praze dětské tělocvičny Monkey´s Gym. Foto: www.monkeysgym.cz

Je výhodou, pokud kurzy probíhají podobně jako třeba v Monkey´s Gym po celý rok a můžete se sem zapsat skutečně kdykoli podle svých možností. „Z praktického hlediska je určitě důležité ověřit si možnost náhradních hodin. Děti bývají často nemocné, a proto je dobré, když máte šanci si omluvené hodiny nahradit. Stejně tak doporučuji vybírat zařízení, kde pro danou věkovou kategorii nabízejí v průběhu týdne dostatek lekcí v různých časech, a umožní vám bez problému přejít do jiného kurzu třeba v momentě, kdy se dítku změní režim spánku,“ radí Kristýna Přibylová.

Časová rezerva

Na lekci je vhodné přijít vždy s předstihem cca 15-20 minut tak, aby se dítě mohlo na prostředí aklimatizovat, případně si pohrát v koutku, a vše probíhalo bez spěchu. Stres vyvolaný pozdním příchodem se na děti až neuvěřitelně přenáší a ony si pak cvičení dostatečně neužijí nebo právě vlivem spěchu pláčou a jsou nesvé.

 

Monkey´s Gym je dětské pohybové centrum, kde jsou tělocvičny šité dětem na míru. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí i jejich individuálním dispozicím.

Více na www.monkeysgym.cz

 

Exit mobile version