Aladine, Malý dobrodruh
Kvalitní kreativní pomůcky pomohou rozvíjet tvoření. Foto: www.aladine.cz

Odborníci se shodují, že dnešní předškolní i školní děti málo zaměstnávají ruce, proto se jejich motorické schopnosti zhoršují. Jednou ze zajímavých možností, jak podpořit grafomotoriku, rozvíjet myšlení a kreativitu u dětí, je překvapivě i razítkování.

Nástrahy virtuálního světa

O malých dětech se říká, že co mají pochopit, to musí nejprve uchopit. Jenže jeden ze zásadních problémů dnešní nejmladší generace spočívá v tom, že nemá dostatek přirozených podnětů. „Dětem chybí běhání venku, hry v přírodě a manuální tvoření. Zážitky a zkušenosti získané při těchto aktivitách jim v žádném případě nemůže nahradit pasivní sledování televizní obrazovky nebo monitoru počítače. Multimediální zařízení, u nichž bohužel děti tráví stále více času, dokážou zprostředkovat pouze vizuální a zvukové podněty. Navíc vytvářejí iluzi světa, která se od toho reálného diametrálně liší. Děti tak ve skutečném světě ztrácejí jistotu, snižuje se jejich přirozená vnímavost a významně se omezuje i jejich představivost a tvůrčí schopnosti,“ upozorňuje dětská psycholožka Mgr. Adéla Vojtíková z pražského Terapeutického centra.

S tím souhlasí i Martina Linková z portálu Aladine.cz, který je zaměřený na rozvíjení tvůrčích schopností dětí i dospělých. „Jak vyplývá i ze zkušeností zahraničních odborníků, například s tabletem by se děti měly seznámit nejdříve po svých druhých narozeninách. Pokud se totiž počítač stane chůvou, hlavní zábavou nebo učitelem, je něco špatně. Děti by měly běhat venku s míčem, hrát hry, malovat, vyrábět… Jen tak si osahají ve všem schovanou matematiku, geometrii, jazyk, zkrátka věci, které se pak učí ve škole.“

Zaměstnejte dětem ruce i hlavu

Už tříletý capart dnes dovede zacházet s mobilním telefonem, pouštět si pohádky na tabletu, zato si však neumí zavázat tkaničku nebo namalovat „hlavonožce“… Na vině jsou jeho málo zaměstnávané ruce. Tkaničky nahradily suché zipy, místo natahování hračky klíčkem stačí zmáčknout dálkové ovládání… Také psaní a malování dělá dětem potíže…

„Při našich kurzech se opakovaně setkáváme se skutečností, že malé děti mají problém kreslit a malovat ve vymezeném prostoru – třeba na klasickou čtvrtku. Pokud je vybídneme, aby namalovaly nějaký motiv nebo zážitek, většinou neví, jak do toho. Hodně nám pomáhají naše příběhová razítka. Už první obtisky inspirují děti k tomu, aby rozehrály na papíře svůj příběh,“ dělí se o své zkušenosti Martina Linková z portálu Aladine.cz

Razítkování Aladine, Malý dobrodruh
Razítkování rozvíjí kreativitu dětí. Foto: www.aladine.cz

Správný impuls

Natištěné obrázky si pak děti ochotně vybarvují a přimalovávají k nim další motivy. Razítka jim zkrátka dají ten správný impuls, který vyvolává chuť po tvoření a popustí uzdu jejich fantazie.

„Razítka přispívají k rozvoji zručnosti a kreativity. Hodí se už pro nejmenší děti od 18 měsíců, ale díky rozmanitému využití a velké nabídce motivů zaujmou i teenagery. Těší nás i velký zájem o společné hodiny tvůrčích prací pro rodiče s dětmi, které navíc utužují rodinné vztahy,“ říká Martina Linková.

A co dalšího by Martina Linková doporučila pro správný vývoj dětí a zlepšení jejich motorických schopností? „Pokud mají z našich dětí vyrůst vyrovnaní a aktivní lidé s notnou dávkou fantazie, měli bychom je v rozvoji tvořivosti maximálně podporovat. Především by si měly osvojit co nejvíce činností, při nichž je třeba zapojit ruce i fantazii. Proto je nechte, aby vám pomáhaly s běžnými domácími pracemi, podporujte je v samostatnosti a najděte si pravidelnou dobu, nejlépe jednou týdně, kdy budete společně s dětmi něco tvořit – třeba péct koláč, malovat obrázek nebo zdobit tričko…“

Aladine

Aladine se snaží rozvíjet kreativitu a tvořivost dětí i dospělých prostřednictvím svých workshopů i pomocí kvalitních kreativních pomůcek a zejména nejrůznějších razítek, určených k potiskům na papír a textil. Díky nim můžou děti i dospělí aktivně naplnit volný čas, rozvíjet svoji fantazii a vyrobit si vlastnoruční a originální obrázky, oblečení nebo doplňky do interiéru. Více na www.aladine.cz

Zdroj informací: www.aladine.cz

One Comment

  1. Bez tabletu nebo mobilu dneska ani ránu:)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*