S přicházejícím podzimem se stává otužování velmi aktuálním tématem. Mnoho z rodičů ale v téhle oblasti tápe. Opravdu pomůže lehké oblečení a sprchování studenou vodou zahnat dětské nemoci? Tyto a další otázky jsme položili odbornici na slovo vzaté – instruktorce plavání s dlouholetými zkušenostmi, Štěpánce Štrougalové z Baby Clubu Juklík.

Plavání v Juklíku
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

Jak často chodit na podzim a v zimě do bazénu?

Je úplně jedno, jaké je roční období. Pokud máte čas a příležitost, pobyt ve vodě vyhledávejte co nejčastěji. Plavání, ale i skoky, hrátky a všelijaké dovádění je pro děti obrovskou zábavou a nenásilnou formou otužování. A co my dospělí? Pokud plaveme s pravidelným dýcháním do vody, je plavecký pohyb úplnou lahůdkou pro náš pohybový aparát. Nemusíme plavat nijak rychle, ale především technicky správně. Hlavně je nutné se vyvarovat odplavaným dlouhým úsekům s hlavou „plavu jako paní Radová“.

Je vhodnější, když je v bazénu teplejší voda, nebo studená?

V dnešní době jsou víceméně po celé republice ve větších městech plavecká centra určená pro malé děti. Zde je teplota vody přizpůsobena.

„Pokud je dítěti teplota vody příjemná, může si pobyt ve vodě užívat a soustředit se na všechny nové prvky, které se učí. Pokud je mu zima, pozornost upadá. Dítě se pak soustředí jenom na informaci „je mi zima, co mám dělat?“. Samozřejmě zkušený instruktor tuto situaci umí odhadnout a střídá prvky statické a dynamické pro zahřátí. Pokud jsou děti starší a už opravdu plavou, je teplá voda spíš přítěží. Opravdu se může stát, že plavec pronese ve vodě větu „já se potím“. V teplé vodě se plavcům špatně dýchá a zbytečně teplá voda vysiluje celý svalový aparát,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Vaničkování
Vaničkování zlepšuje miminkům zdraví i náladu. Foto: www.pixpo.cz

A co třeba otužilci, kteří chodí plavat po celý rok do řeky. Mají to učit i své děti?

Plavání s dětmi v mrazivé vodě je specifická disciplína. Pokud rodiče děti k této pohybové aktivitě vedou, vědí, že je nutné postupovat krůček po krůčku. S tím souhlasí i Štěpánka Štrougalová. „Toto plavání není pro všechny. V každém případě ale neznamená, že dítě, které nezastává plavání v ledové vodě, by nemohlo být celoročně zdravé. I bez koupání v ledové vodě můžete žít bez rýmy a otravného nachlazení.“

Je lepší jít do vody několikrát s přestávkami, anebo vcelku a na delší dobu?

„Obě varianty jsou správně. Naučme spíš děti poslouchat signály svého těla a dle nich se řídit. Rozhodně je zbytečné nechávat dítě ve vodě s drkotajícími zuby a modrající pusinkou, naopak je zbytečné nutit jej vylézat z vody, pokud máme pocit nebo představu, že už je tam dlouho,“ říká Štěpánka Štrougalová s tím, že někomu vyhovuje mezi jednotlivým vstupy do bazénu návštěva v teplé vířivce, jiný preferuje vířivku až na závěr.

Plavání dětí v Baby clubu Juklík
Pokud máte čas a příležitost, pobyt ve vodě vyhledávejte co nejčastěji. Foto: www.juklik.cz

A co ledová sprcha na závěr sprchování – je to pro děti vhodný způsob otužování?

Jen málokomu sprchování ledovou vodou vyhovuje. A u dětí to platí také tak. Pokud volíte tento způsob otužování, bohatě postačí u malých dětí sprchování chladnou vodou. Nikoliv ledovou.

Je v chladnějším počasí nutné dětem po plavání důkladně vysušit vlasy, nebo můžou zůstat trochu vlhké?

„Je důležité myslet na to, že vlhké vlasy nejsou vlasy suché. Neznamená to, že by člověk nemohl jít ven. Ale rozhodně to znamená, že ven musí jít s teplou pokrývkou na hlavě. Je dokázáno, že oblast hlavy tvoří stěžejní únik tepla, a proto je nutné tomu zabránit právě pořádným kulichem. Běhat v zimě po koupání v bazénu venku s mokrými vlasy a bez čepice není otužování, ale hloupost,“ uzavírá téma Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*