Tak je to pravda. Gen „být požitkářem“ v našem těle opravdu nekoluje. Ale vlastně to nevadí, užívat si dosyta všedních radostí života a dělat ji i druhým se můžeme naučit. A můžeme k tomu vést i své děti. Třeba jen tím, že pohodu a krásnou atmosféru domova ucítí z našeho způsobu života.

Juklík - rodina
Užívat si dosyta všedních radostí života a dělat ji i druhým se můžeme naučit. Foto: www.juklik.cz

„Děti se učí hodně už jenom obyčejným odezíráním a spolužitím. Velmi rychle vycítí, kdy je doma nebo kdekoliv jinde příjemně, a kdy naopak cítí ve vzduchu dusno, které by se dalo krájet.

Zapojme děti do společných příprav slavnostních událostí nebo víkendových dnů, kdy je většinou více klidu a času na vytváření pohodové nálady. Ovšem i běžné večery pracovního týdne, kdy se sejde celá rodina pohromadě, můžou být nevšední a plné překvapení. A žádné velké přípravy to nevyžaduje, stačí jen trocha fantazie,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí, a přidává svých 10 osvědčených nápadů, jak uvést teorii v činy…

1. Přítmí plné tajemství

Někdy se hodí zhasnout světla, a místo nich rozsvítit jen malou lampičku nebo zapálit svíčku. Hned bude atmosféra intimnější a vhodná třeba pro vyprávění pohádek nebo rodinné vzpomínání. Zajímavou dekoraci vytvoříte i miskou s vodou, na jejíž hladinu umístíte plovoucí svíčky. Anebo nechte děti pohrát si s dětskými baterkami a čelovkami, které naplní pokoj mihotavými světýlky a strašidelnými stíny. A což teprve stínové divadlo! Stačí přehodit přes dvě židle bílé prostěradlo, správně namířit bodové světlo – a představení může začít!

2. Netradiční hostina

Dejte dětem volnou ruku a budete překvapeni jejich fantazií a nesvázaností. Dovolte jim talíř pod koláčem pocukrovat moučkovým cukrem a malým štětečkem do něj vykreslit ornament. Nechte je okolí talíře s hlavním jídlem posypat nakrájenou petrželkou. Dovolte jim vykrájet ze zeleniny „obličeje“ a naaranžovat je na talíře. Nechte je vyrobit vlastní ovocnou limonádu ze sirupu, vody a ovoce – to zvládne připravit každé dítě. A víte, jakou legraci si užijí, když je naučíte ozdobit skleničky? „Připravte dva hluboké talířky. Do jednoho nasypte krystalový cukr, do druhého nalijte trošku vody. Děti napřed skleničku namočí po okrajích do vody a pak přesunou do talíře s cukrem. Ten se po okraji skleničky přilepí a vytvoří nádherný „ledový“ efekt. Když jim ještě dovolíte naaranžovat na okraj skleničky půlky pomeranče a dozdobit brčkem, budou nadšené a slavnost může začít. Užijte si ji společně s dětmi,“ vzkazuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

3. Květiny v jakékoli podobě

Učte děti, jak krásné je naaranžovat květiny do vázy. A jak obrovskou radost umí udělat kopretiny, ale i pár větviček šípků nebo kočiček. A že květiny nemusí dávat jenom klasicky do vázy – fantazii se meze nekladou. Děti mohou prostírání nazdobit několika kvítky levandule, do malých snopečků uvázat obilí a naaranžovat ho na stůl, krásné budou jenom květy kopretin v misce s vodou…

4. Hurá, narozky!

Je samozřejmé, že narozeninový den pro děti připravíme. Ale už nebývá tak samozřejmé, že dítě bývá spolutvůrcem příprav narozeninových dnů starších sourozenců nebo tatínka či maminky. „Dejme dětem příležitost, ať se učí dělat radost i ostatním. Zadejme jim velký úkol a nechme je naplnit tento úkol dle jejich představ. A i když se nám třeba jejich realizace až tak nezdá, nikdy ji po dětech nepředělávejme. Nechme je vyzdobit byt balonky, nebo vlastnoručně pomalovat papírové kalíšky na nápoj, nazdobit dort, zabalit dárky a vyrobit na ně mašle, případně i dárkový papír pokreslením obyčejného bílého balicího papíru…

Tip: Originální narozeninovou oslavu, na jejíchž přípravách se můžou děti samy podílet, můžete uspořádat i v netradičním prostředí plaveckého bazénu. K dispozici je herna i bar, a v případě zájmu i bazén, samozřejmě se zajištěným odborným dohledem nebo programem. Více na www.juklik.cz

5. Vítání jara

To je tak krásný čas se spoustou tradic, že by byla velká škoda nezapojit do příprav oslav i děti. Malování kraslic, jarní výzdoba bytu, příprava balíčků pro koledníky, pečení perníkových vajíček a zajíčků… A také výprava do přírody pro vrbové proutí a pletení vlastnoručních (i když třeba ne tak vzhledných) pomlázek, namísto koupě těch dokonalých „unifikovaných“…

Štěpánka Štrougalová s dětmi, Malý dobrodruh
Štěpánka Štrougalová s dětmi. Foto: www.juklik.cz

6. Strašidelný Halloween

„Dospělí mohou mít na tenhle anglosaský lidový svátek různé názory, děti jsou ale zajedno – strašidla a vše tajuplné milují. Proč jim tedy tuhle zábavu nedopřát? Obstarat dýně k vydlabávání už dnes není problém, a i když se při výrobě strašidel nadělá dost nepořádku, tajemná večerní atmosféra spojená s jejich rozsvěcením za tu trochu nepohodlí určitě stojí,“ říká Štěpánka Štrougalová s tím, že v jejich rodině se osvědčilo vydlabávat dýně na velkém igelitovém pytli nebo ubrusu, který usnadní následný úklid. A víte, co je podle Štěpánky na svítících dýních nejzajímavějšího? „Jejich vystavení před dveřmi či za oknem není nekonečné. Děti dobře vědí, že se z nich můžou těšit jen do té doby, než plíseň a hniloba začnou vystrkovat svoje růžky z vydlabaných a zubatých otvorů. Ale ten krátký čas tvoří právě ono tajemno kolem tohoto svátku.“

7. Štědrovečerní tabule v dětské režii

Zkuste v tomto roce přenechat dětem přípravu štědrovečerního stolu. Možná nebude ve finále vypadat přesně podle vašich představ, ale všichni pak na to budete velmi rádi vzpomínat. Děti mohou také napsat a nakreslit jmenovky na stůl. Nebo můžou každému schovat pod prostírání překvapení v podobě obrázku. I z této drobnosti se může stát pěkná rodinná tradice.

8. Valentýn

Někdo má tento svátek rád, jiný by se bez něj klidně obešel. Ať tak nebo tak, není nutné podléhat trikům obchodníků a nakupovat kýčovité plyšáky se srdíčky v tlapkách… Ono pár ručně vystříhaných a ozdobených papírových srdíček, které děti vtipně rozmístí po celém bytě, bude dobrým zdrojem zábavy pro všechny a vykouzlí úsměv i na tvářích dospěláků.

9. Nevšední rodinný večer

K užívání si ale nemusí sloužit jenom sváteční dny. I klidnější večery všedních dnů se mohou nést v klidném pohodovém duchu. Což takhle rozložit sedačku, na níž se tentokrát nebude sedět, ale rovnou ležet? Naklepat polštáře, připravit pro všechny deky k zachumlání. A samozřejmě na stoleček připravit dobroty k mlsání, zdravé i ty méně zdravé, a něco dobrého k pití. A pak si buď povídat nebo třeba promítat fotky z dovolené. Rodinný večírek právě začíná!

10. Zasloužené překvapení

Děti mají rády, když vás mohou překvapit. Zkuste jim nabídnout, že si zalezete na 20 minut mimo obývací pokoj a necháte je, ať vše připraví samy. Ten pocit důvěry a důležitosti je určitě nadchne. A vy si zatím také trochu odpočinete…

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Zdroj informací: www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*