Pohyb děti potřebují, proto jim určitě kromě keramiky nebo flétny dopřejte v novém školním roce aspoň jeden sportovně zaměřený kroužek. Nabídka je obrovská, ale rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli také. Určitě se vyplatí vsadit na profesionály. Tady jsou jejich tipy a zkušenosti.

Jak naučit děti plavat
Učit plavat své dítě je pro rodiče docela dřina a ne každý na ni má čas i schopnosti. Foto: www.juklik.cz

Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, kde se plave už 30 let

Největší výhodou plaveckého klubu je vlastní prostor, který nabízí rodinám s dětmi plný komfort. Kromě bazénů se špičkovou vodou jsou nedílnou součástí i herny a prostory pro aklimatizaci. Kvalitní klub garantuje zařazení dětí do skupinek podle věku a pokročilosti a individuální přístup, který doprovází trpělivost a úsměv na rtech.

  1. Většina dětí jsou vodomilové, proto budou do kroužku plavání docházet určitě rády. Ovšem jen za podmínek, že tu bude zábava i přiměřeně teplá voda (tedy asi 29-30 ˚C). Studená voda bývá totiž často důvodem, proč se dětem do bazénu nechce.
  2. Samozřejmostí musí být stoprocentní hygiena a špičková kvalita vody.
  3. Také počet dětí ve skupince musí odpovídat velikosti bazénu.
  4. Pokud lekce snadno plyne zábavnou formou, jste tu určitě správně. Naopak se vyhněte plaveckým klubům, kde výuka probíhá formou drilu.
  5. Vyzkoušejte si ukázkovou lekci zdarma – dobrý plavecký klub ji jistě bude umožňovat.

Tip Štěpánky Štrougalové: „Zjistěte si, zda můžete danou aktivitu dítěte propojit i s programem pro sebe. Zda je například při výuce plavání možnost zaplavat si ve vedlejší dráze, anebo jestli je blízko park, kam si můžete jít zaběhat nebo si sednout na lavičku a konečně dočíst tu knížku…“

Monkeysgym, Malý dobrodruh
Lekce unikátního cvičení pro děti. Foto: www.monkeysgym.cz

Kristýna Přibylová z Monkey’s Gym, kde se cvičí už 7 let

Pokud chce mít rodič jistotu, že svěřil svého potomka do spolehlivých rukou, kde se v příjemném a bezpečném prostředí opravdu něco naučí a přitom si užije spoustu zábavy, měl by se zaměřit na profesionální dětské tělocvičny. Jak se poznají?

  1. Především jsou určené výhradně dětem a jsou jim ve všech ohledech přizpůsobené.
  2. Děti cvičí v prostředí, které je bezpečné a pravidelně dezinfikované.
  3. Tělocvična je vybavená kvalitními pomůckami vybíranými speciálně pro potřeby malých cvičenců – patří mezi ně dětské gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky či horolezecká stěna.
  4. Zkušení lektoři s dětmi cvičí podle odborně vytvořené metodiky, která klade důraz na jejich správný psychomotorický vývoj, umožňuje individuální přístup a dělá ze cvičení zábavu, nikoli dril.
  5. Kurzy probíhají v malých skupinkách a podle věku, aby se děti mohly co nejvíce rozvíjet.
  6. V průběhu týdne je na výběr z více termínů pro každou věkovou kategorii. Flexibilní je i systém omluv a náhrad, díky kterému není problém lekce omluvit i těsně před začátkem a pak si je kdykoli pohodlně nahradit.

Tip Kristýny Přibylové: „V období 5 až 7 let je vhodné, aby děti dostaly obecné základy různých sportů, ale bez úzké specializace a nutnosti věnovat se konkrétnímu sportu intenzivně či závodně. Díky obratnosti, kterou takto získají, budou mít ve srovnání se svými vrstevníky příjemný náskok.“

Jana Boučková - Děti na startu
Jana Boučková – Děti na startu. Foto: www.detina startu.cz

Jana Boučková z projektu Děti na startu, kde se cvičí už 7 let

Celonárodní projekt Děti na startu vznikl mimo jiné jako reakce na alarmující data ohledně zhoršujícího se zdravotního stavu populace a nárůstu nadváhy a obezity i u českých dětí. V čem je projekt unikátní?

  1. Jedná se o širokou základnu napříč Českou republikou – sportovní kroužky fungují ve školách, družinách, v mateřských školkách, tělocvičnách, sportovních halách a fitness centrech. V současné době je do projektu zapojeno více než 10 000 dětí!
  2. Umožňují cvičit všem dětem od 4 do 9 let bez rozdílu, ať jsou štíhlé, s nadváhou, nadané i bez talentu k sportu, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev.
  3. Kurzy probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů, kteří kladou u dětí důraz na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly.
  4. Děti si osvojí základy atletiky, gymnastiky, míčových her i her pro rozvoj síly, vytrvalosti, rychlosti a koordinace, a zjistí, k jakému sportu mají předpoklady, a co je baví.
  5. U všech sportovních aktivit v rámci projektu Děti na startu platí velká důslednost v dodržování potřebných hygienických opatření.

Tip Jany Boučkové: Pro dospívající děti vznikl nový projekt Sport-Mánie, který se bude i nadále rozšiřovat. Například jsme už zakoupili koloběžky a výuku jízdy na nich jsme zařadili do programu pohybové činnosti. Rozšíříme tak spolupráci se ZŠ i pro 2. stupeň.

Více informací a termíny konání kurzů najdete na www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz a www.detinastartu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*