Dáváte během dovolené přednost méně rušným, a přesto zajímavým místům? Jedním z nich je údolí kolem jezera Achensee nedaleko Innsbrucku. Pět malých vesniček Maurach, Pertisau, Achenkirch, Steinberg a Wiesing nabízí příjemné zázemí návštěvníkům všech věkových kategorií a rodinám s dětmi, a to nejen v zimě.
Severně od známého rakouského alpského údolí Zillertal čeká na své objevitele pravý klenot: údolí Achental s největším tyrolským jezerem Achensee, které se rozkládá mezi horskými masivy Rofan a Karwendel v severním Tyrolsku zhruba padesát kilometrů severně od Innsbrucku.
Perla Tyrolska
Voda jezera je průzračná, dokonce téměř dosahuje kvality pitné vody. Okolí jezera pak unese srovnání se severskými fjordy. Ne nadarmo je nazýváno perlou Tyrolska a já se opravdu nebojím potvrdit, že perlou opravdu je.
Na břehu jezera v nadmořské výšce kolem 950 m se nachází pět středisek Maurach, Pertisau, Achenkirch, Steinberg a Wiesing, která tvoří lyžařskou oblast Achensee.
Romantické Pertisau přímo u jezera dýchá pomalu, neslyšně – jako poklidný ráj. Přestože na objevení českými cestovními kancelářemi bude zřejmě ještě čekat dlouho, znalci aktivního odpočinku ho už znají. Lidé k Achensee jezdí především za klidem a relaxací, čemuž nahrává i fakt, že zdejší sjezdařský areál je ve srovnání s alpskými poměry vlastně trpaslík.
Bohatě to však vyrovnává fakt, že přírodě v okolí Achensee bylo naděleno vše, co bylo potřebak okouzlení mladých i starých. Již rakouští císaři objevili Achensee jako výletní destinaci a císař Maxmilián I. si tu postavil letní sídlo, císař Franz Josef se tu rád zastavoval při svých cestách. Turisticky se oblast začala vyvíjet již od poloviny devatenáctého století.
Na jezeře se v té době mimo jiné objevuje první parník St. Josef. Z Jenbachu k jezeru pak vyjíždí parní zubačka, která dodnes vozí cestující na své sedmikilometrové dráze a překonává převýšení 440 metrů.
Zašlé vzpomínky dávných časů podpoří i fakt, že všechny tři lokomotivy jezdící na této trati pochází z konce 19. století. Svézt se nejstarší parní zubačkou na světě můžete i vy, ale bohužel ne při výletu na běžkách. Je otevřená jen během pěti letních měsíců.
Sjezdové lyžování a snowboarding
Tři horské vrcholy s lyžařskými areály Christelum Alm v Achenkirchu, Zwölferkopf v Pertisau a Rofan v Maurachu jsou ideální pro sjezdové lyžování a snowboard ( a samozřejmě snowbiken). Nabízejí více než 58 kilometrů upravovaných sjezdovek všech stupňů obtížnosti a celkem 30 lanovek a vleků. Středisko Pertisau je z hlediska krajiny nejpůvabnější. Jedinečný výhled na jezero a sněhem pokryté vrcholy, které jezero obklopují, je skutečně nezapomenutelný.
Běžecký ráj – idyla, klid a bezpečí
I když místní sjezdovky a snowboardové tratě nevycházejí z hodnocení znalců špatně, považují odborníci okolí Achensee hlavně za ráj pro běžkaře a pěší turisty. Nejen kvůli dobře připraveným tratím a stezkám. Ale i kvůli romantické krajině, která se navíc s počasím a světlem neuvěřitelně proměňuje.
Však jsou obyvatelé Tyrolska na tuto oblast především pro její běžkařské kvality hrdí. Těžko by vám doporučili lepší místo. Neuvěřitelných 201 kilometrů tu můžete proběhnout či projít na běžkách. Upravené tratě (samozřejmě oddělené pro bruslení a klasiku) vás provedou kolem jezera i kouzelnými údolími a vyšťaví vás svým výběrem. Od nenáročných rovinatých tratí u jezera je to kousek k tratím větších výzev v pohoří Karwendel a ve Steinbergu pod Rofanem. Právě proměnlivost krajiny činí vedle množství, kvality a rozsahu tras tuto oblast pro běžce velmi přitažlivou…
Výhodou i pro nepříliš jazykově zdatné jedince je, že tu v žádném případě nezabloudíte. Tratě jsou perfektně označené tabulkami s nákresy trasy, kilometry i převýšením. Některé tratě jsou navíc i uměle zasněžovány!
Z Pertisau dojedete do pohoří Karwendel, které představuje největší chráněnou oblast v Evropě. Nabízí běžecký luxus největšího kalibru – většinou zde můžete nasadit běžky přímo před hotelem! Oddělené tratě tu mají dokonce i psi. Lze využít půjčovny vybavení, školy běhu na lyžích a dokonce i biatlonu.
Pokud vás neláká dřina na předepsaných tratích, nikdo vás nesvazuje. Vyražte do nedotčené přírody – Achensee podporuje i nordic cruising.
Sport nebo zábava?
Mezi další zimní sportovní atrakce zde patří snowbiking, snowtubing, sáňkování, bruslení a sněžnice. Achensee se snaží rozvíjet nová lákadla pro zábavu nejen nelyžujících milovníků hor. Například příležitost vyzkoušet snowbiking se vám hned tak někde jinde nenaskytne. Nemusíte mít strach, ovládání je vcelku lehké a podobné jízdě na kole…
Dovedete si představit deset kilometrů dlouhé kluziště, rozuměj zamrzlé jezero? A teď si představte, že na ledovou plochu napadne sníh. Tím lépe, říkáte si? Ano správně! Můžete totiž okamžitě vyměnit brusle za běžky, neboť na jezeře hned vyskakuje tratí hub po dešti!
Mimo to tu čeká až sto padesát kilometrů udržovaných turistických cest s vyznačenými místy na opalování a výhledy na neskutečně reálná panoramata. A zpátky dolů můžete jet třeba na sáňkách. Ze Zwölferkopfu vede i osvětlená sáňkařská dráha (1,5 kilometru dlouhá). Ani milovníci koní nepřijdou zkrátka, ba naopak, mohou se projet v kočáře nebo v sedle, venku i v hale.
Ve středisku Rofan vás čeká doslova dechberoucí zážitek: svět z ptačí perspektivy. Speciální lanovkou se pod křídly dravce necháte vytáhnout na dvoutisícový Gschöllkopf, krátce si vychutnáte jedinečný rozhled a hurá rychlostí 80 km/h dolů. Sešup dolů „volným pádem“ je opravdu zábava, za to nahoru v poloze na břiše a nohama po směru jízdy bych šla raději pěšky.
Z Prahy do Pertisau se autem dostanete za pohodlných pět hodin, celková vzdálenost dosahuje 490 kilometrů, z toho 420 je po dálnici. Ještě váháte? Nevadí, o to nedotčenější bílé stopy v romantických údolích zůstanou…
Tip na ubytování: Hotel Kronthaler
Na kouzelně položeném místě v nadmořské výšce 1 000 metrů otevřel před dvěma roky turistický vizionář Günther Hlebaina nad střediskem Achenkirch stylový hotel Kronthaler. Již jeho architektura nadchne: čistý design, ušlechtilé materiály, velkoryse pojaté apartmány a suity. Dokonalá alpská pohoda. Kompletní relaxační program nabízí wellness areál na ploše 2 500 m2. Zde se stávají jednotlivé procedury ceremoniemi a dotyky jsou přímo léčivé. Cílem je dokonalé uvolnění a spokojenost.
Ve venkovním bazéně, velkoryse pojatém well ness areálu, skvěle vybaveném fi tness centru a odpočívárně na střeše hotelu prožívá host všechny aspekty alpského wellness. Exkluzivní kosmetické centrum pod vedením Anne Sémonin nabízí ošetření na míru Made-to-measure. Celá pečující série je sestavena podle individuálních potřeb a přání klienta. V zimě hosté vyrážejí na sjezdovky nebo na snowboard do areálu Christlum, který se nachází takřka u vchodu do hotelu. Běžkaře nejvíce nadchne skvostný běžecký areál v Pertisau.
Krásný den lze skvěle ukončit v baru Himmelnah (Blízko nebi) na střeše hotelu, odkud je dech beroucí výhled na jezero a pohoří Rofan a Karwendel.
Kamenný olej
Jedním ze svérázných zážitků je každopádně koupel v kamenném oleji, kterou zde většina hotelů nabízí.
Zázračný olej je natolik magický, že se kolem jeho původu dokonce i vytvořila pověst o obrovi. Vypráví se v ní o obru Thyrsusovi, který ztratil v boji o své hory mnoho krve. Ta se vsákla do skály právě v pohoří Karwendel. Stovky let poté našli sedláci krev obra, která se zatím proměnila v léčivý minerální olej…
Pravdivá historie je trochu jiná: olejové břidlice vznikly před stovkami milionů let usazováním zbytků zvířat a rostlin na dně pramoře Tethys (pojmenováno po řecké bohyni moře). Při vzniku Alp byla olejová břidlice vytlačena nahoru. Její ložiska byla náhodou objevena před 100 lety a od té doby se těží v blízkém Bächentalu.
Kamenný olej se získává z břidlice ekologickou cestou a z čistého extraktu se pak pod přísnou kontrolou míchají v laboratoři přípravky s různými koncentracemi účinné látky: koupelové oleje, krémy a masti, balzámy a tonika, zábaly a šampony. Jsou ryze přírodního původu a neobsahují konzervační přísady.
Olej má antiseptické účinky, zlepšuje prokrvení, tlumí záněty a zmírňuje bolesti. Účinky oleje s velkým podílem organické síry můžete vyzkoušet dokonce již i v Čechách, protože pražská společnost Miramis (www.kamenny-olej.cz) přípravky z kamenného oleje dováží i pro české zájemce.