Právě probíhá chřipkové období a jedinou možností, jak se této nemoci vyhnout je očkování. Jak si ale vakcínu nechat implikovat, když se bojíte jehel? Vaše jediná možná varianta spočívá v mikrojehle.
Nejefektivnĕjší ochranou proti sezónní chřipce je preventivní očkování. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby proočkovanost dosáhla do roku 2014/15 u starších dospělých a chronicky nemocných 75 %. Pryč jsou doby, kdy vpich jehlou nahánĕl hrůzu. Dnes je očkování proti sezónní chřipce provádĕno dvěma způsoby – intramuskulárně (injekcí) nebo intradermálně (mikroinjekcí).
Odhoďte strach z jehel
Významnou inovaci v oblasti vakcín představuje IDflu – jediná vakcína proti chřipce s mikrojehlou. Intradermální očkování je nová cesta, jak zvýšit pročkovanost české populace, neboť mizí strach z jehly. Aplikace vakcíny do kůže mikrojehlou je vhodná nejen pro pacienty, kteří se bojí vpichu injekční jehlou, ale také např. pro alergiky. Oproti tradiční jehle je mikrojehla 10x menší.
Mikroinjekční systém je tvořen předplněnou skleněnou stříkačkou s připojenou krátkou jehlou s omezením hloubky vpichu (1,5 mm). Systém obsahuje také kryt, který zabraňuje náhodnému poranění jehlou. Tento nový způsob očkování využívá vysoký imunitní potenciál kůže, kde se nachází velké množství dendritických buněk, makrofágů, lymfocytů a bohaté kapilární a lymfatické zásobování. Ukazuje se, že právě tato oblast (kůže) je jedním z nejvhodnějších míst pro podávání očkovacích látek. Pro lékaře představuje snadnější způsob očkování s aplikací menšího množství objemu vakcíny bez nutnosti odstraňování vzduchu ze stříkačky a nutnosti aspirace. Umožňuje přesnost a konzistentnost dávky bez nutnosti velkých zkušeností a tréninku intradermálního podávání.
Věděli jste, že…
Chřipka může trvat až 2 týdny?
Virus chřipky na bankovkách přežívá a může vás nakazit až po dobu 3 dnů?
Aktivita chřipky dosahuje vrcholu na konci zimy a může přetrvávat až do jara?
Očkování je nejlepší způsob jak snížit riziko chřipky?
Sezónní chřipka souvisí ročně na celém světě s 250-500 000 úmrtími (v ČR v sezóně 2010/11 zemřelo přímo na chřipku 43 osob, ovšem ročně umírá minimálně 2000 lidí na nemoci s chřipkou související)
Očkování pomáhá prevenci chřipky pro děti od 6 měsíců až po dospělé bez omezení věku
Imunita se vyvine za 14 dní od očkování
Účinnost vakcíny závisí na antigenní podobnosti kmene viru ve vakcíně s aktuálně cirkulujícími viry – při malé shodě nemusí zabránit vzniku onemocnění, sníží však závažnost infekce a zmenší procento komplikací a úmrtí.
Největší společnost specializovaná na vývoj vakcín – Sanofi Pasteur – investuje více než 1 mil. EUR denně do výzkumu a vývoje vakcín.
Díky aplikaci vakcíny IDflu jen těsně pod kůží (1,5 mm), do míst kde se nachází škára (dermis), je možné aplikovat jen malý objem vakcíny (menší množství antigenu)? Ukazuje se, že právě tato oblast je jedním z nejvhodnějších míst pro podávání očkovacích látek.
Nejvíce proočkovaní v Evropě jsou obyvatelé Německa, Itálie a velké Británie, naopak Češi a Slováci patří vůbec k těm nejméně proočkovaným?
Pozoruhodné statistiky
U zdravých dospělých očkování zabrání onemocnění v 70-90 % případů.
U starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30-70 % a riziko úmrtí o 80 %.
Proočkovanost v ČR stagnuje a v posledních letech dokonce klesá (2003=7,3 % populace 2010=5,6 % poulace).
Nejvíce proočkovaní v Evropě jsou obyvatelé Německa, Itálie a velké Británie, naopak Češi a Slováci patří vůbec k těm nejméně proočkovaným.
Nemyslím si že jediná možnost jak se vyhnout chřipce je očkování. Děti bych nenechala očkovat. Raději je celý rok udržuji fit, na posílení imunity jim navíc dávám ještě Sirup Donald. Takže jsou v pohodě zdravé i bez očkování.