Bolení bříška, nadýmání, neutišitelný pláč… Tohle zná asi každý rodič malého miminka, který zkouší všechny možné metody, jak dítě jeho trápení rychle zbavit. Zeptali jsme se proto odborníků, kterak vyzrát nad dětskou kolikou.
Text: Zuzana Rybářová
Dítě napíná nožičky, přitahuje je ke svému nafouknutému bříšku, v obličeji rudne a soustavně naříká – vysokým tónem, někdy může bolestí až křičet. Podle těchto viditelných znaků byste mohli poznat dětskou koliku. K té dochází tehdy, je-li narušena ve střevech rovnováha mezi tvorbou a odchodem plynů: v lepším případě má dítě větší množství „prdíků“, v tom horším žádné – trpí nadýmáním a křečemi. Kritické bývají zejména první tři měsíce života dítěte, kdy je jeho trávicí ústrojí ještě nezralé a na život mimo tělo své maminky si pomalu zvyká.
1. Maminky, pozor na to, co jíte!
Právě kojící matka je ale v tomto případě stále velice důležitá – skladba jejího jídelníčku totiž může dítěti zásadně pomoct. Omezte proto vše, co může vést k nadýmání: luštěniny, zeleninu jako je brokolice, celer, cibule, kapusta, květák, mrkev, zelí, z ovoce hlavně to sladké, zejména pak hrozny, meruňky a švestky, bílé pečivo a kynuté buchty, sycené nápoje s bublinkami a odborníci nově doporučují vyvarovat se také rafinovanému cukru například i ve žvýkačkách a některá miminka mohou špatně reagovat na mléčné výrobky.
2. Krmte miminko správně
Tzv. aerofagie znamená, že dítě s mlékem nasává a polyká vzduch, který pak může zapříčinit koliku. Častěji k ní dochází u uměle vyživovaných dětí, které jsou často překrmovány – ty kojené si totiž regulují příjem potravy samy, dle svých potřeb. Nadměrného polykání vzduchu se při pití z lahvičky vyvarujeme tak, že mléko při přípravě co nejméně protřepáváme, aby nenapěnilo. U kojených i nekojených dětí však platí: dítě vždy nechte odříhnout.
3. Odvary našich babiček
Přirozeným zbavovačem nadýmání byly už podle našich babiček anýz, fenykl a kmín. Udělejte si odvar a vypijte ho, nekojenému miminku můžete připravit kojenecký čaj proti nadýmání.
4. Pomoc z lékárny
Nevíte-li si rady, odborníci doporučují miminku na snížení plynatosti podávat přípravky s obsahem simetikonu. My jsme vyzkoušeli například Espumisan kapky, které zlepšují vstřebávání plynů ve střevě. Stačí dát dítěti 5 až 10 kapek na lžičce bezprostředně před kojením či je dát do lahvičky s připravenou kojeneckou výživou.
5. Chovejte, zpívejte, masírujte…
A pak jsou tu recepty zkušených rodičů – vyzkoušejte je, na každé miminko trpící dětskou kolikou může zabrat něco jiného: na některé chování, kolébání, houpání, hlazení po zádech, plácání po zadečku nebo třeba nošení v šátku, na jiné tiché mluvení či zpívání, na další třeba i s ručičkami těsné zabalení do zavinovačky. Mnohým pomůže rovněž nahřátá plena na bříško nebo teplá koupel a rozhodě masáž bříška: správná je taková, kdy dítě jemně hladíte po směru hodinových ručiček, nejprve dále od pupíku, posléze čím dál blíž a u pupíku vytrváte co nejdéle.
6. Nebojte se poradit s lékařem
Rodiče by rozhodně své dítě neměli nechat se trápit – bolesti břicha a zejména často prodělané koliky totiž mohou signalizovat mnohdy vážnou poruchu zažívacího traktu. Přidá-li se u několikatýdenního kojence také zvracení obloukem, může se jednat o poruchu průchodnosti trávicí trubice. Lékaře proto vyhledejte vždy, když vaše děťátko trpí intenzivními a dlouhotrvajícími bolestmi břicha, k tomu se u něj přidá únava, horečka a vůbec jeho neprospívání. Dětská bříška jsou zrádná, a proto je lepší lékaře navštívit raději i dvakrát, než cokoliv podcenit.
A potěšitelná informace nakonec: odborníci i rodiče se shodují, že úderem čtvrtého měsíce věku miminka koliky jaké zázrakem zmizí…
My si s kolikou taky užili svoje. Bohužel nám nic nezabíralo, ani babské rady, fenyklový čaj, masírování, vše pomohlo jen na chvilku. Naštěstí se pak přišlo na to, že je to způsobené nedovyvinutým trávením malého, který neuměl trávit laktózu. Nasadily nám speciální kapky s přírodním enzymem laktáza a vše se brzy srovnalo. Kdo má podobně problémy, doporučuji web http://www.detskekoliky.cz kde je vše moc hezky vysvětlené.
Nám bohužel nezabraly žádné kapky 🙁 Pak se ale ukázalo, že malý nedokáže trávit laktózu a byli nám doporučeny speciální kapky ColiPrev, které jsou právě koliko tohoto rázu. A super, nic dalšího jsme už dělat nemuseli …
Hlavně zachovat klid! Prdíky nakonec jednoho dne zmizí jak pára nad hrncem…
Dcerce pomáhalo nošení na tygříka nebo skákání na míči. K tomu pravidelně 5 kapek Espumisanu a pro mě fenyklový čaj… každým dnem to bylo lepší…
Rozhodně je dobré zamyslet se nad tím, co maminka jí, pokud kojí. Fenyklový čaj je dobrý a navíc při kojení je potřeba hodně tekutin. Někdy je trávení miminek prostě nezralé a tak prdíky mohou potrápit. Dobře funguje např. Espumisan..obsahuje simethicon, který pomáhá vstřebat plyny ve střevech. Je dobré ho dávat s každým kojením, aby měl správný účinek. Naší dceři pomáhalo nahřívání bříška teplým polštářkem
Syn hodně hltal při kojení…tak jsem ho začala krmit o trochu dřív a zkoušela i jiné techniky kojení. K tomu Espumisan před každým kojením, fenyklový čaj pro mě a bylo to den ode dne lepší.
Zpívání u nás tedy moc nezabíralo, obě děti byly milovníky klidu a ticha. 🙂
Takže s kolikou jsem bojovala pomocí fenyklového čaje (ten jsem pila já), teplých koupelí, cvičení s nožičkama a kapiček Espumisan. Dávala jsem je pravidelně do pěti měsíců, nejdřív před kojením na lžičku a později přímo do lahvičky s UM.
Na Espumisan nedám dopustit…hodně nám pomáhal u obou dětí…krásně jim ulevoval od bolestí a prdíků…nevíc jsme trošku cvičili…ale bez kapek si to nedovedu představit…
S Espumisanem jsme spokojení, hodně malému ulevil.
Na bříško dáváme peckový polštářek a na spinkání zavinujeme, hodně to synka zklidňuje.
Také zpívat moc neumím, ale mám v telefonu stažené nějaké ukolébavky a ty se malýmu fakt líběj 😀
Jinak s kolikou jsme bojovali taky, zašli jsme i za doktorkou…a doporučila nám Espumisan, ať dáváme před každým kojením…a opravdu to po pár dnech zabralo..dávali jsme asi do 3 měsíce. Prý to chvilku trvá, než se trávení miminek spraví, pak to přejde 😉
Já hodně dávám do vibračního křesílka,když je nejhůř… a Espumisan je podle mě výbornej…zabírá opravdu rychle,chuť je skvělá – slaďoučka,cena kapiček taky…
Zpívání u nás moc nepomáhá, syn je citlivý na hluk, spíš to houpání, klubíčkování a kapičky. Dávám Espumisan, před každým kojením.
Tak prdíky jsme si také prožili u syna… a vyzkoušeli jsme kde co…až nejlíp zabíral Espumisan (ale je potřeba ho opravdu dávat pravidelně před každým kojením) a k tomu jakýkoli pohyb – nožičkama, na bříško, houpat, tygřík… aby se peristaltika rozhýbala a prdíky jdou pak ven jedna báseň 😉
Zpívat bohužel neumím. 🙂 takže piju fenyklový čaj, masíruju bříško, cvičím s nožkama a dávám před každým kojením na lžičku pět kapek Espumisanu, to nám na koliku pomáhá.
Já si hlídám stravu a piju fenyklový čaj…ale jenom to nepomáhalo, tak ještě kapeme Espumisan kapky před každým kojením a když cvičíme nožičkama, tak jdou prdíky hezky sami ven a je klid.
Musím potvrdit, že zpívání na uklidnění pomáhá! Houpu malou v tygříkovi a zpívám nebo pouštím relaxační hudbu.
Z léků jsme zvolili Espumisan kapičky – před každým kojením 5 kapek a prdíky jdou pak pěkně ven, s minimálním brekem.