Lesní školky, to je fenomén posledních let – stále častěji je tématem rodičů, a tak jsme se do jedné takové vydali: do Řevnic u Prahy, která má poetický název Na dvorečku. Strávili jsme tady jeden den i s dvouletou Annou a pětiletou Marií. Nadšeni jsme byli všichni.
Text: Zuzana Rybářová
Vítá nás zahrada, uprostřed které trůní velký stan. Děti se však okamžitě vrhají na králíky a morčata v jejich obydlí a hned je krmí trávou. Odsud po notné chvíli přecházíme k ohradě, v níž se pasou ovce a maličké kozy, které si mohou pohladit. Pak se vydáváme na expedici do zdejšího unikátního bludiště mezi větvemi habrů. Dospělí musí klopit hlavy, když v tom trpasličím lese procházejí chodbičkami až k maličkému posezení… To už se ale vrací zdejších patnáct (taková je kapacita této lesní školky) dětí ze své každodenní procházky do lesa.
V přírodě se děti lépe rozvíjejí pohybově i motoricky
„Pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu v maximální míře je naším mottem. Rodiče děti přivádějí na devátou hodinu ranní a od té doby jsme kromě spánku pořád venku. Vědci je prokázáno, že děti hraním se šiškami, klacky a vůbec všemi možnými přírodními věcmi rozvíjejí mnohém lépe své motorické a taky pohybové schopnosti,“ říká ředitelka lesní školky Na dvorečku magistra Alena Laláková.
Její svěřenci se pak způsobně posadí k velkému dřevěnému stolu před stanem a chystají se na oběd, který jim sem vozí ze základní školy. Pití mají s sebou z domova. Ještě si odskočit na malinkou latrínu a chystají se k odpočinku. Ve stanu je stolek s židličkami, dětská kuchyňka, nejrůznější stavebnice, pastelky, knihy, rozvěšených spousta výtvorů děl dětí…, ale především: nad podlahou vystlanou kamínky je pódium s kobercem, na které si nyní rozkládají spacáky. Je tu příjemně teplo, i když venku fouká vítr a prší a děti jsou brzy v limbu.
Kvalitní outdoorové oblečení je základ
My však ještě dostáváme základní školení o outdoorovém oblečení dětí do přírody, protože to tady hraje zásadní roli, aby si děti pobyt v lesní školce náležitě užily.
„Když sem rodiče umístí své dítě, často jejich oblečení neodhadnou, proto pro ně pořádáme podobné worskhopy hned na začátku roku,“ říká Kateřina Princová ze Ski and Bike Centra Radotín, které je výhradním dovozcem finského outdoorového oblečení pro děti. Úzce spolupracují právě s Asociací lesních školek a my se tak na chvíli ocitáme v rolích rodičů tamních dětí.
„Je lepší obléci dětem více tenčích vrstev, nežli jednu silnou. K praktické dokonalosti to dovedla Reima prostřednictvím metody Play Layers. Ta umožňuje vzájemně spojovat a kombinovat jednotlivé kusy oblečení podle počasí a aktivit. K jednotlivým kusům tak můžete (třeba i postupně) dokupovat další, vzájemně je kombinovat a vpínat do sebe, a to napříč modelovými řadami i velikostmi. Do kvalitnější membránové bundy bez podšívky můžete v průběhu roku vpínat mikiny o různé tloušťce dle aktuální teploty a nemusíte už utrácet za podzimní, teplou péřovku ani větrovku na jaro,“ doporučuje Kateřina Princová.
Vrstvení je nade vše
Dodržet je přitom dobré systém tří vrstev. Jako první vrstva se používá funkční prádlo, které navíc dokáže transportovat vlhkost od těla. Druhá vrstva by měla být zateplovací a zároveň prodyšná, aby se skrz ní vlhkost z první vrstvy mohla odvádět dále. Ideálním materiálem druhé vrstvy je fleece. Do chladných dnů se velmi osvědčují flísové kombinézy nebo kombinace flísových bundiček a kalhot, které nejsou teplé jen na pohled, ale i ve skutečnosti.
A stejně jako na stoprocentní nepromokavost oblečení by rodiče měli při výběru outdoorového oblečení pro své potomky dbát i na to, aby se jednalo o kvalitní membránové nebo dostupnější zátěrové oblečení. Membrána je nepromokavá, takže dokáže odolat dešti, ovšem zároveň umí propouštět páru od těla do vnějšího prostředí, takže se dítě nadměrně nepotí a zůstává v suchu,“ radí Kateřina Princová s tím, že obrovským plusem práv oblečení značky Reima je pak jeho vysoká odolnost vůči oděru. Tato vlastnost, která se jinak sleduje jen u oblečení pro horolezce, je právě u dětských oděvů velmi důležitá, vždyť děti neustále padají, sedí na zemi, lezou po kolenou, nebo se sápou na stromy či zídky a oblečení je přitom silně namáháno na oděr.
Všechno jsme vyzkoušeli, vše si prožili a na závěr musíme dát za pravdu všem, kteří tvrdí, že Lesní školky jsou skutečně pozitivním fenoménem. Naše dcerky jsou do večera hodné, že mám podezření, že nám je vyměnili a večer usínají se slovy, zda zítra můžou do té školky v lese zas…
Více informací o Lesní školce v Řevnicích najdete na www.nadvorecku.cz, více o outdoorovém oblečení pro děti na www.skibi.cz