Počet Čechů, kteří musí vyhledat během letní dovolené lékařskou pomoc, rok od roku roste. Ve třetině případů je to kvůli střevním a žaludečním potížím, dále jsou časté zdravotní problémy spojené s delším pobytem na slunci a ve vodě. Výjimečné nejsou bohužel ani úrazy různé závažnosti. Je třeba počítat s tím, že náklady na lékařskou péči jsou v zahraničí většinou vyšší než u nás a léčba se může vyšplhat až do miliónů korun. Přesto stále nejméně 20 % Čechů opouští hranice bez cestovního pojištění.
Nejčastější úrazy na cestách
Převládají naštěstí lehké úrazy. Lékaři ponejvíce ošetřují odřeniny a drobné tržné rány. Ty tvoří zhruba třetinu všech ambulantních ošetření. Druhým nejčastějším úrazem je podvrtnutý kotník. Tento problém se týká především turistů, kteří se vydávají na horské túry, nevyhýbá se však ani kamenitým plážím. Zhruba 15 % úrazů potom tvoří pohmožděniny dolní a horní končetiny. Žebříček nejčastějších úrazů pak dle statistik ČSOB Pojišťovny uzavírá podvrtnuté koleno. Z úrazů střední závažnosti jasně vedou zlomeniny horních i dolních končetin a lehké otřesy mozku.
Ceny nejběžnějších lékařských úkonů: Jednoduché ambulantní ošetření, například zašití tržné rány, vyjde ve státech jižní Evropy zhruba na 3000-5000,- Kč. V zahraničí se platí i za pobyt v nemocnici, za den zhruba od 350,- Kč. Několikadenní pobyt v nemocnici, například po lehčím otřesu mozku, vyjde na 10 až 20 000,- Kč.
Náklady na léčení se mohou vyšplhat do závratné výše
Průměrná cena ošetření v zahraničí se vyšplhala na 19 500,- Kč. Jde však o základní péči bez operačního zákroku. I náklady na léčbu podvrtnutého kotníku se mohou až zdesetinásobit, je-li nutný i transport zraněného do nemocnice. Například v Chorvatsku stojí převoz sanitkou do zdravotnického zařízení až 50 000,- Kč. Hospitalizace a transport zpět do vlasti tu vyjde zhruba na 100 000,- Kč, není-li potřebný speciální přepravní režim – pak se náklady mnohonásobně zvyšují.
Nejvíce pojistných událostí hlásí Egypt, Chorvatsko a Turecko
Nejčastěji vyhledávají lékaře čeští turisté v Egyptě, a to ve chvílích, kdy si sami neporadí se střevními potížemi, známými v této oblasti jako „faraónova pomsta“. Drobné úrazy se řeší více v oblastech, kde je přístup do vody přes kameny – například v Chorvatsku nebo části Turecka. Nejvíce letos Češi vyjíždějí na řecké ostrovy, které přímo vybízejí k poznávání, a tak je nutné počítat s menšími nehodami i zde. Hodně pojistných událostí hlásí každoročně také oblíbené Bulharsko.
Nejdražší zdravotní péče je v USA
Dle informací pojišťoven zaplatíme nejvíce za ošetření ve Spojených státech amerických. V celosvětovém měřítku ale patří mezi dražší i zdravotní péče v oblíbených dovolenkových lokalitách Turecka či Španělska. Specifické jsou podmínky v Řecku, kde jsou ceny ošetření z přímořských oblastí nejvyšší. Cenu tu zřejmě zvyšuje i nutnost transportu z ostrovů na pevninu v podstatě při každém závažnějším problému, který nelze vyřešit v ambulanci.
Připojištění se vyplatí při kratších i delších cestách
Spoléhat se na evropský zdravotní průkaz či pojištění na platební kartě, se nemusí vyplatit. Evropský průkaz pojištěnce vám zajistí jen základní život-zachraňující lékařské úkony, zbytek budete muset doplatit ze svého. U připojištění pro držitele platebních karet pak zase bývají nejčastějším problémem nízké pojistné limity – zbytek si opět doplatíte ze svého.
Pro všechny případy se vyplatí zajistit si kvalitní cestovní pojištění. Sjednat si jej můžete pohodlně online, klidně pár hodin před odletem a pojišťovna vám navíc přibalí slevu za vyřízení pojistky přes internet. Pojistit celou rodinu na týdenní pobyt nestojí většinou ani 500,- Kč a budete mít jistotu veškeré péče včetně tlumočníka nebo 24 hodinové asistence.