Každoročně přibývá lidí, kteří řeší problémy se zrakem. Hlavní příčinou je nadměrné využívání počítačů. Jak to má ale člověk dělat, když počítač ke své práci potřebuje? Martin Škába, kouč zdravého životního stylu z vzdělávacího portálu skaba.cz má několik rad, jak si s těmito potížemi zatočit.

Škába, Malý dobrodruh
Výživový poradce ví, jak rychle zhubnout. Foto: www.skaba.cz

Proč dochází během koukání na PC k většímu namáhání očí? „Běžně oko mrká cca 15 x za minutu. Tím stírá nečistoty a obnovuje povrch oka, dodává slzy. Oči jsou pak vlhčí a jakoby promazané pro hladké fungování. Při čtení – ať už na papíře nebo na obrazovce – se ale naše mrkání zpomaluje, až se dostává k počtu menšímu než 6 x za minutu. Když se navíc díváme na monitor, oči jsou více otevřené, zvětšuje se jejich plocha a dochází k většímu odpařování vlhka. Tím vším se oči velmi namáhají,“ vysvětluje Martin Škába, který se zabývá vlivem životního stylu na pracovní výkon a pomáhá firmám zlepšit zdravotní stav zaměstnanců.

Rady, které vám zachrání zrak

1. Dejte očím přestávku. Najděte si vzdálený cíl mimo počítač, podívejte se na něj na dobu minimálně 10 sekund. Pak se zase vraťte zrakem k počítači.

2. Alespoň 3 x denně si zakoulejte očima. „Dle tradiční čínské medicíny je doporučováno 9 x ve směru hodinových ručiček a 9 x proti směru,“ doporučuje Martin Škába.

3. Mrkejte. Myslete na to a pravidelně mrkejte.

4. Dýchejte pravidelně. Využívejte nejlépe pravidelného bráničního dýchaní. Lidé, kteří dlouho zírají do počítače, většinou dýchají velmi mělce, tím se tělo překyseluje a nedostatečně zásobuje kyslíkem. I kvůli tomu se zrak horší.

5. Počítač mějte na nižším stolku, abyste koukali směrem, dolů. „Upravte vzdálenost obrazovky – od ní k vašim očím by mělo být 50 až 70 cm. Její výška by pak měla být o 10 až 20 centimetrů pod úrovní vašich očí. Tím bude otevřená menší část oka, budete častěji  mrkat a oči se budou více promazávat,“ radí Martin Škába.

6. Noste raději brýle. Pokud využíváte očních čoček, pak se vaše oči málo lubrikují a kvůli tomu jsou více drážděny.

7. Pravidelná návštěva očaře. Lidé, kteří pracují na počítači déle než 10 hodin denně, by měli navštěvovat očního specialistu nejlépe každých 6 měsíců.

8. Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, hlavně s tzv. DHA kyselinou. Nejlepší zdroje jsou losos, pstruh, sardinky, sleď. Případně konzumujte doplňky stravy s obsahem omega-3 tuků

9. Zeleninové šťávy z mrkve, rajčat, papriky, meruněk, špenátu jsou bohaté na antioxidanty z řady tzv. karotenů a karotenoidů, mající velmi pozitivní vliv na ochranu očí a dalších tkání v těle. Při koukání do počítače 6 až 8 hodin za den doporučuji pít alespoň 4 dcl těchto šťáv.

10. Vaječný žlutek ochrání oči. „Vhodný je minimálně jeden denně. Pochopitelně „domácí výroby“ nebo z chovu slepic z volného výběhu,“ upozorňuje Martin Škába.

11. Využívejte síly kapusty, která obsahuje vysoké dávky karotenů luteinu a zeaxanthinu, ochraňující vaše oči.

12. Zinek je nesmírně důležitý minerál, který oči potřebují. Zařaďte do svého jídelníčku červenou čočku, hrách, fazole, celozrnné pečivo, ústřice a libové červené maso.

13. Pravidlo 20 – 20: každých 20 minut se na dobu 20 sekund a se dívejte mimo počítač.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*