Turecká kuchyně má dlouhou a bohatou historii, přesto u nás není příliš známá. Je to velká škoda, protože opravdu stojí za ochutnání,“ říká Tatiana Poláková z CK Neckermann, která už je specialistkou na tuto kuchyni.

Foto: Archiv CK Neckermann

Turecká kuchyně vychází především z dědictví kuchyně osmanské, ve které se mísily vlivy ze střední Asie, Blízkého východu a Balkánu. Typická turecká jídla se v různých regionech napříč zemí liší. V Istanbulu, Izmiru a Burse vám naservírují pokrmy právě v duchu osmanské tradice, typické použitím široké škály plodů moře, koření a rýže. V oblasti poblíž Černého moře na talíři převládají ryby, pod vlivem balkánské a také slovanské kuchyně však narazíte i na pokrmy z kukuřice. „I když i u nás můžete narazit na dobré turecké jídlo, není nad to poznat jej přímo v zemi původu,“ dodává Poláková z Neckermann CK, která do Turecka zařídí dovolenou každoročně tisícům lidí.

Turecká kuchyně je více než kebab!

Pokud jste do Turecka přijeli na kebab, pak si nejlépe pochutnáte v jihovýchodní části země, která je proslavená i lahodnými dezerty. Jen na jednu surovinu v  této lokalitě zapomeňte – tou je vepřové maso, které je pro muslimy zapovězené a nečisté. Kebab sestává z grilovaných plátků kuřecího, jehněčího nebo hovězího masa, které prodavač odkrajuje přímo z rožně a servíruje s rýží a salátem. Delikatesou, kterou byste si neměli nechat ujít, je tzv. iskender kebab- tence krájené grilované jehněčí plátky servírované na kouscích pide (pita) placky, zalité horkou tomatovou omáčkou, rozehřátým máslem a jogurtem. „Masomilci“ ocení i turecké karbanátky köfte připravené z chutně okořeněného hovězího.

Ještě než se pustíte do hlavního chodu, byla by škoda se připravit o některou z velmi dobrých tureckých polévek. Např. mercimek je krémová polévka z rozmixovaného hrášku, kterou servírují téměř v každé restauraci. Objednat si můžete také skembe corbasi, pokud vám chutná polévka dršťková, nebo yala corbasi, což je tradiční hovězí vývar pro našince neobvykle doplněný jogurtem a špetkou máty.

Po polévce je čas na malé předkrmy, tzv. meze, obdobu známých španělských tapas. Z nejoblíbenějších jmenujme třeba sigara böregi (smažené listové těsto plněné sýrem a petrželkou), mücver (smažená zeleninová placička z cukety a kopru s jogurtem) nebo typické dolmades (vinné listy plněné rýží).

Slastně hříšná baklava

Jako dezert na závěr si dopřejte hříšně sladkou baklavu, tenké listové těsto namočené v sirupu nebo medu, proložené nasekanými oříšky či pistáciemi, či künefe – teplý dezert se sýrem a drcenými pistáciemi. Památkou na turecké sladkosti může být lokum, malé kostičky z cukru a medu ochucené oříšky, pistáciemi, kokosem, ovocem, čokoládou nebo růžovým olejem, které bez problému dovezete až domů.

V neposlední řadě je třeba zmínit kahve, tureckou kávu, která se připravuje z velmi najemno umletých kávových zrn, cukru a vody a vaří se v konvičce zvané džezva. V každou denní i noční hodinu pijí Turci silný černý čaj v malých skleničkách na typických podšálcích. A na závěr ještě jedna turecká specialita – anýzová pálenka raki, která se ve sklenici ředí s vodou. Ze dvou bezbarvých kapalin se po smíchání stane mléčně bílá. Popíjí se v tradičních tavernách a přikusují se k němu chuťovky meze – nejčastěji sýr, grilovaná zelenina, mořské plody nebo slané mandle. Nezapomeňte všem u stolu připít na zdraví: Serefe! (čti: šeref-e).

„Afiyet olsun“ – dobrou chuť!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*