Je tu čas výletů a dovolených! Jak ale asi potvrdí každá maminka, cestovat s dětmi je mnohem náročnější, než když se přesunuje z místa A do místa B dospělý. Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík a zkušená maminka čtyř dětí, sestavila 20 rad, které se jí v průběhu let osvědčily.
- Už při organizaci cesty zapojte i děti. Ty totiž pocit důležitosti doslova milují. Nechte je proto balit, plánovat, organizovat, rozhodovat.
- Zkontrolujte si, zda není do vaší cílové země zapotřebí některé očkování.
- Předem si ověřte, zda v termínu vaší cesty nejsou v dané zemi státní svátky, kvůli nimž byste se třeba na některá vyhlédnutá místa nedostali.
- Pokud cestujete autem, zjistěte si povinnost dálničních známek i ceny zpoplatněných úseků.
- Pokud jedete autem a řidiči nevadí tma, zvažte, zda nebude lepší cestovat v noci, kdy dítě spí, a tím odpadne spousta starostí. Rozhodující slovo však musí mít řidič.
- Do vlaku či autobusu nenasedejte s velkým časovým předstihem. Vždyť koho by bavilo sedět zbytečně v sedačce o půlhodinu déle?
- Pokud cestujete autem, počítejte s častými přestávkami. Běžná čtyřhodinová cesta se s dětmi většinou protáhne klidně až na šest hodin.
- Při volbě mezi cestovními zavazadly dejte vždy přednost batohu před kabelou. Výhody tohoto řešení oceníte hlavně při neustálém sklánění se k dítěti.
- Pokud cestujete dopravou, kde se pohybuje více lidí, vyplatí se obléknout děti do výrazného oblečení, které vám usnadní jejich „monitorování“ třeba na letišti nebo na nádraží.
- Dejte dětem kartičku, náramek nebo rovnou napište na jejich oblečení své telefonní číslo. Pokud cestujete do zahraničí (i na Slovensko), nezapomeňte předvolbu. I když dítě váš telefon zná, nemusí si ho v nečekané situaci vybavit.
- Pokud víte, že dětem bývá při cestování špatně, můžete vyzkoušet homeopatika nebo léky proti kinetóze. V lékárnách jsou volně k dostání i speciální lízátka a žvýkačky proti nevolnosti. Skvělé jsou i zázvorové tabletky.
- Některé dítě lépe zvládá cestu s prázdným bříškem, jinému právě hlad způsobuje nevolnost. Jde o to vyzkoušet, co vaší ratolesti nejlépe vyhovuje.
- Jídlo na cestu musí být nekomplikované – kukuřičné tyčky, máslové sušenky, dětská výživa, ale také nějaké pamlsky – sušené ovoce, tyčinky…
- K základní cestovní výbavě patří pití, vlhčené ubrousky, voda a žínka na omývání obličeje, základní lékárnička, lehká deka, náhradní oblečení (pro dítě i pro sebe), dostatek plen, dudlík, nočník, sáček na odpadky.
- Pokud nemáte na oknech stínítka, oceníte plenu na zakrytí oken před sluncem nebo v noci proti reflektorům kolemjedoucích aut.
- Vše s dětmi sdílejte. Povídejte si s nimi, kam jedete, jak dlouho to bude trvat. U malých dětí použijte pro lepší srozumitelnost jejich slovník: „Zastávka bude dlouhá jako dva Večerníčky…“
- Starší děti milují mapy, na nichž mohou sledovat, kam jedou. Naučte je vyhledávat souřadnice, vysvětlete jim, kde najdou vzdálenosti, jak se značí řeky apod.
- Nezapomeňte na hry (magnetické, karty, kostky), omalovánky, sešity s nálepkami, papír, tužka, knížka, molitanový míček. Hodně nervů ušetří i tablet. Nezapomeňte ale na nabíječku.
- Osvědčí se přibalit jednu novinku, která se postará o příjemné rozptýlení. Dobrou službu udělá nově zakoupená hra, kniha…
- I když máte spoustu starostí, snažte se vyrazit na cestu s dobrou náladou. Pokud budete nenaladění a nervózní, přenese se nepohoda i na ostatní účastníky zájezdu.
Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, který je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik vlastních bazénů, jenž jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím. Kurzy (skupinové i individuální) vedou zkušení trenéři a děti se naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Baby Club Juklík nabízí i aquaaerobic pro dospělé, zábavné a vzdělávací aktivity, velký zájem je také o nevedené volné hodiny a dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz