Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Děti a moře k sobě patří – hotelový bazén je jen doplněk

Jet k moři, a ani se v něm nevykoupat? To, co dříve znělo absurdně, se stává realitou. I mnoho rodin s dětmi, které tráví dovolenou v přímořských letoviscích, zůstává u hotelových bazénů a na moře se chodí jen dívat. To je ale velká škoda. Přímý kontakt s mořskou vodou je pro naše tělo blahodárný a samotné koupání v moři přináší jedinečné zážitky. Pojďme je dětem ukázat a společně si je dopřát!  

Děti a moře k sobě patří – hotelový bazén je jen doplněk (Foto www.juklik.cz)

„Mořská vodní plocha skýtá pro děti nekonečné možnosti pro dovádění a zdokonalování se v plavání. Zároveň kontakt s mořskou vodou a vzduchem nasycenými minerály je pro jejich zdraví nenahraditelný – a to nejen v případě, kdy mají například kožní nebo dýchací potíže. Přesto mnoho dětí koupání v moři neláká a během dovolené by nejraději nevylezly z hotelového bazénu. Pokud je to i případ vašich dětí, a rádi byste, aby o letošních prázdninách konečně objevily kouzlo mořského dovádění, možná se vám bude hodit pár našich vyzkoušených tipů,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobik.

Zábava ve vlnách

„Bazén, to je přesně ohraničený vodní prostor, který má pevné dno a kde nepřicházejí velké vlny. U moře musíme naopak právě s těmito aspekty počítat. Pokud ale dítěti vše dobře vysvětlíme (upozorníme ho na různě se svažující dno, podemílání písku pod nohama, vlny, slanost vody), stanou se tyto přírodní jevy vlastně výhodou a poslouží jako zábavné hrací prvky,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová. Děti si vlny oblíbí a budou jim sloužit k přeskakování, proskakování či podplouvání, naučí se házet míček a pak čekat, kam a kdy jim ho moře vrátí zpět, písek nebo oblázky se stanou nekonečným zdrojem pro hry, na břehu budou před vlnkami utíkat a snažit se, aby je „nechytily“, a na mělčině u břehu objeví prostor pro „vodní pólo“ nebo pinkání s nafukovacím míčem. Ideální pak bude, pokud se s nimi do hry zapojíme i my rodiče.

„V místech, kde dítě nestačí, plavte vždy společně s ním. Je mnoho výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Když ale zjistí, že je pod nimi hloubka, jako by se všechny plavecké dovednosti někam vytratily. Může se to stát i vašemu dítěti. Pomozte mu nejistotu překonat tím, že ho budete doprovázet, společně zkoušet různé hloubky a plavat s ním. Dítě samo pozná, kdy se už na hlubší vodu cítí,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Děti a moře k sobě patří – hotelový bazén je jen doplněk (Foto www.juklik.cz)

Děti ve vodě hlídáme na 120 %!

Velkým dobrodružstvím je pak šnorchlování – tady děti teprve objeví, jaká tajemství moře nabízí. Jen je třeba je ani na chvilku nespustit z očí a nepodcenit žádná nebezpečí.

„Všichni víme, že dítě se dokáže zaujmout hrou tak, že vůbec nevnímá okolí. Například šnorchluje nebo leží na břiše na matračce nebo má ploutve a náhle spatří krásnou barevnou rybičku. Zaujme ho natolik, že za ní plave a úplně zapomene, kam a jak daleko plave. Také vlny mohou být zrádné. Nezdá se to, ale při hře v mořských vodách se hra, a tím i místo, kde jsme vstoupili do moře, velmi rychle vzdaluje od místa, kde máme lehátko nebo deku. Proto si s dítětem před vstupem do moře vždy předem ujasněte, kde se vaše „základna“ nachází. Nejlepší je zvolit si nějaký jasný orientační bod a na něm se domluvit – třeba červený slunečník č. 25 nebo lehátko u druhé palmy, kde je informační tabule, která nás láká na dobrou zmrzku… Ovšem základní pravidlo zní – dítě u vody hlídáme na 100 %, a když je ve vodě, tak na 120 %,“ připomíná Štěpánka Štrougalová

Plavecká příprava dodá jistotu

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Hlavně mladší děti se můžou zpočátku moře trochu bát. Je to pochopitelné – i v nás dospělých budí obrovská, vlnící se a burácející vodní plocha zasloužený respekt. Proto s prvním koupáním v moři raději vyčkejte do doby, až bude hladina klidná.

„Děti vodu milují, protože jim skýtá nekonečné množství zábavy. Ve výhodě jsou samozřejmě ty, které jsou na vodu zvyklé. Proto bych určitě doporučovala zvláště rodičům neplavců, aby si ještě teď v dostatečném předstihu našli v okolí bydliště bazén, který nabízí kurzy plavání, a dopřáli dětem možnost zvyknout si na pobyt ve vodě a naučit se plaveckým základům. Kurzy jsou samozřejmě přínosem i pro děti, které už plavat umí, protože pod dohledem zkušených lektorů získají mnohem větší jistotu a zdokonalí se v plaveckých dovednostech. Ono totiž pobývat u vody s plavcem, anebo neplavcem, je velký rozdíl,“ dodává Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

Plavecké centrum Juklík je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz

Exit mobile version