Pohybový vývoj dětí se skládá z několika fází, které mají přirozenou posloupnost. Pokud se některá přeskočí nebo odbude, neprobíhá vývoj správně, což se může později projevit třeba oslabenými svaly. Mezi nejdůležitější fáze v prvním roce života dítěte patří lezení.
„Z lehu na bříšku, převalování se na záda a zpět se miminko po období plazení postupně učí lézt. Motivací je snaha překonat vzdálenost k oblíbené hračce nebo zdolat překážku, která je v cestě tomu, po čem dítě touží. Lezení řadíme mezi jedno z nejdůležitějších období v pohybovém vývoji dítěte, protože propojuje levou i pravou hemisféru, a tím zlepšuje schopnost koordinace pohybů a soustředění. Především ale posiluje většinu svalových skupin – svaly rukou, zad, bříška i středu těla – a připravuje tělo na sed. Zároveň také pomáhá dětem získat rovnováhu, protože se musí naučit opírat se na krátký okamžik jen o dvě končetiny,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které jsou určené pro děti od 6 měsíců do 7 let, a kde se cvičí podle Konceptu pohybové všestrannosti, což je odborníky speciálně zpracovaná metodika, která zahrnuje vše, co si děti musí v prvních měsících a letech svého života v oblasti sportu osvojit.
S chodítky opatrně
Období, kdy miminko leze, je velmi důležité a představuje výbornou přípravu pro pozdější správné držení těla. Děti většinou začínají lézt mezi 6. a 10. měsícem a tento způsob pohybu a přemisťování jim vydrží 4 až 5 měsíců, tedy do doby, než se samy začnou učit chodit. Pro správný psychomotorický vývoj určitě není dobře, pokud tato důležitá etapa z nějakého důvodu neproběhne. Mezi nejčastější důvody patří tzv. pasivní sed, kdy dospělí sami děti posazují třeba na gauč, do kočárku nebo dětské sedačky v době, kdy ještě samy nesedí a nemají pro tento úkon dostatečně vyvinuté zádové svaly. Ani různé pomůcky, jako jsou chodítka nebo hopsadla, tento vývoj neurychlí, spíš naopak. „Pokud se chodítka nebo hopsadla používají na krátkou dobu, kdy rodič nemůže svému dítěti věnovat plnou pozornost, pak tak velkou škodu nenadělají. Určitě by ale v tomto věku neměla doba v chodítku převažovat nad volným pohybem v podobě lezení nebo plazení,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.
Správný povrch je důležitý
Lezení dětí bychom jako rodiče měli aktivně podporovat nejen přístupem, ale i tím, že jim vytvoříme vhodné podmínky. Důležitý je ideálně nekluzký a nechladný povrch, případně můžeme dítěti pořídit speciální kalhoty s neklouzavými koleny.
„Dospělí jsou často překvapeni, jaké pokroky začne dítko dělat, když začne lezení trénovat místo na kluzké podlaze na koberci,“ vysvětluje Kristýna Přibylová a přidává tipy, jak lezení dětí aktivně podpořit. „Můžete hrát s dětmi různé hry – schovávat se jim, aby vás hledaly a lezly za vámi, nebo jim pokládat do určité vzdálenosti na zem hračky, aby si pro ně musely samy dolézt. Ale i když už se nemůžete dočkat, až si váš potomek poprvé sám sedne, buďte trpěliví a zdržte se toho, abyste ho sami posazovali,“ vzkazuje na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama maminkou tří dětí.
Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let.
Kurzy cvičení s dětmi v tomto prvním období (od půl roku do cca 3 let) probíhají vždy za účasti rodiče a mají za cíl hlavně začít rozvíjet nejzákladnější pohybové návyky, podpořit koordinaci celého těla a rovnováhu, zaměřit se na rozvoj lezení, chůze a překonávání menších překážek. Koncept pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně zpracovaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních měsících a letech svého života v oblasti sportu osvojit. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. A pokud máte zájem, můžete si zde vyzkoušet jednu hodinu ZDARMA! Více na www.monkeysgym.cz