Špatná strava a málo pohybu jsou hlavními příčinami rostoucího počtu dětí, které trpí obezitou. Přebytečná kila však mohou být také zdrojem různých nemocí, a proto raději přejděte se svými dětmi na zdravý životní styl.

zdraví, Malý dobrodruh
Obezita trápí děti v každém věku. Foto: www.cmcpraha.cz

„Nejnovější poznatky mění konvenční pohled na léčbu nadváhy a obezity dětí. Prakticky jsou založené na sdílené zodpovědnosti rodičů a dítěte již od prvních měsíců života. Rodiče jsou zodpovědní za volbu prostředí, načasování a typ stravy. Dítě musí naopak od útlého věku umět zvolit vhodné množství konzumovaných pokrmů,“ uvádějí ve své studii odborníci na obezitu z centra Canadian Medical Care. „Chybí-li radost z jídla, výživa trpí,“ zdůrazňuje MUDr. Barbara Taušová, dětská lékařka z Canadian Medical Care.

Dětská obezita trápí hlavně chlapce

Největší problém s vyšší hmotností mají děti ve věku 13 až 15 let. Znepokojující je vývoj zejména u dospívajících chlapců. Na vině jsou především špatné stravovací návyky, nedostatečná pohybová aktivita a nechuť měnit zaběhnuté životní stereotypy. Zjistila to pravidelná studie Ústavu zdravotnických informací a výběrová šetření v režii Světové zdravotnické organizace. Podle ní se podíl obézních dětí za posledních 20 let celkově ztrojnásobil. Zkušenosti odborníků navíc potvrzují, že se v dospělosti nadváhy nezbaví více než dvě třetiny obézních dětí.

Obezita je příčinou řady nemocí

Bylo zjištěno, že některé děti jsou již ve věku mezi sedmým a patnáctým rokem vystaveny reálnému riziku vzniku aterosklerózy, která je zapříčiněna zvýšenou hladinou tuků v krvi. Somatické projevy tloušťky jsou však doplněny i poruchami psychickými. Děti s nadváhou častěji trpí depresemi a bývají oběťmi šikany ze strany svých vrstevníků. To může vést
i k poruchám v příjmu potravy, které začarovaný kruh uzavírají.

Proč přibývá obézních dětí?

Příčiny, proč obezita dětí stoupá, jsou známé: nesprávné vyvážení příjmové a výdajové energetické složky, převaha bezpohybových aktivit, nevhodné způsoby a načasování stravování. Jak ale tedy postupovat, máme-li doma dítě s nadváhou?

„První kroky rodičů dětí trpících nadváhou nebo dokonce obezitou by měly vést ke specialistovi. Tedy dětskému lékaři, který na základě individuálních vlastností pacienta určí vhodnou formu terapie. Ano, dítě s nadváhou je pacient, protože je nemocné psychicky i fyzicky. Obezita je oficiálně zařazena i v Mezinárodní klasifikaci nemocí,“ doplňují lékaři z centra Canadian Medical Care.

Pediatr rovněž při každé preventivní prohlídce hodnotí růst dítěte, poměr váhy k výšce,
či váhy a výšky ve vztahu k věku. Pokud jsou tyto údaje v pásmu nadváhy nebo dokonce obezity, musí komplexně zhodnotit celou situaci (genetické předpoklady, časový vývoj, zdravotní stav dítěte, …) a poté doporučit postup, kterým by se měla rodina řídit.

Výzkumy u obézních dětí potvrdily více než trojnásobné riziko vzniku onemocnění cév
a srdce, minimálně 2,5 krát pravděpodobnější výskyt cukrovky a o 100 % větší šanci,
že se budou potýkat s nemocemi kloubů a páteře. A alarmující je i to, že obezita patří mezi druhou nejčastější příčinu úmrtí naší populace.

5 jednoduchých rad pro prevenci rizika vzniku obezity od specialistů z Canadian Medical Care

  1. Jezte společně v rodinném kruhu aspoň pětkrát týdně.
  2. Omezte čas strávený před obrazovkou televize nebo počítače nejvýše na dvě hodiny za den.
  3. Dopřejte dítěti dostatek spánku. V ideálním případě deset hodin každou noc.
  4. Učte dítě jíst ve vymezených časech a při jídle sedět. Zabraňte „dojídání se“ mezi jednotlivými jídly.
  5. Volte pro svého potomka fyzickou aktivitu formou hry a zábavy.

Více na www.cmcpraha.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*