Co se jí a pije v Jižním Tyrolsku? To vám objasní Genussfestival, kde se jí sýr Stelvio CHOP, jihotyrolská jablka CHZO, jihotyrolský špek CHZO.

Jablka, Malý dobrodruh
Vychutnejte si nejšťavnatější jablka na světě. Foto: www.jiznityrolskogarantovano.eu,

Třetí ročník prestižního Genussfestivalu se koná od 29. do 31. května v historickém centru Bozenu/Bolzana. Ulice zaplní stánky jihotyrolských producentů, kteří veřejnosti představí typické místní produkty, mezi nimiž budou i tři produkty nesoucí označení CHZO (chráněné zeměpisné označení) a CHOP (chráněné označení původu). Jsou jimi jihotyrolský špek CHZO, jihotyrolská jablka CHZO a sýr Stelvio CHOP. Tyto produkty se představí v Itálii, Německu, Rakousku a České republice v rámci informační kampaně „Z Jižního Tyrolska. Zaručeně! Zaručená kvalita a původ“. Kampaň je financovaná Evropskou unií a italským státem, jejím cílem je seznámit spotřebitele s požadavky kvality, ochrany a zaručeného původu produktů. Evropská označení původu totiž garantují jedinečnost produktů a výrobní postupy založené na tradičních metodách.

Sýr Stelvio CHOP

Sýr Stelvio získal v roce 2007 díky nezaměnitelné kvalitě, autenticitě a historické vazbě na oblast, odkud pochází, označení CHOP (chráněné označení původu). Jeho výroba se datuje od roku 1914 a vyrábí se z mléka krav, které se chovají na jihotyrolských horských farmách. Jedná se o polotvrdý sýr světle žluté barvy. Svou výtečnou bylinkovou chutí se hodí také k přípravě pokrmů. Vyrábí ho společnost Mila v Brunecku/Brunico a v mlékárně Burgies. Čerstvé mléko na výrobu Sýru Stelvio CHOP se denně sváží z asi 300 jihotyrolských horských farem, které se v 97 procentech nacházejí v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Mléko musí být zpracováno do 72 hodin od nadojení.

Jihotyrolská jablka CHZO

Jihotyrolská jablka CHZO získala své vynikající vlastnosti díky zeměpisné poloze a středomořskému klimatu Jižního Tyrolska. Ročně celkem 300 slunečných dnů a mírné klima v průběhu léta i podzimu vytvářejí ideální podmínky pro jablka, která se pěstují ve výšce až do 1000 m nad mořem. Teplé a slunné dny střídají chladnější noci, z čehož se rodí jablka té nejvyšší kvality – šťavnatá a křupavá. V kraji působí více než 700 rodinných podniků zabývajících se pěstováním ovoce na celkové ploše více než 18 000 ha. Ochrannou známku získalo celkem 13 odrůd jablek: Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Fuji, Braeburn, Elstar, Granny Smith, Idared, Jonagold, Morgenduft, Winesap, Pinova a Topaz.

Jihotyrolský špek CHZO

Jihotyrolský špek, Malý dobrodruh
Jihotyrolský špek se více podobá libové šunce. Foto: www.suedtiroler-originale.info

Jihotyrolský špek CHZO chutná jemněji než hutné a rustikální uzené šunky ze severu Evropy. Je zároveň nejvýraznější a nejaromatičtější ze všech středomořských šunek, vyznačuje se také svou kořeněnou a lehce uzenou chutí.

Jednotlivé fáze výroby Jihotyrolského špeku CHZO se přísně kontrolují. Má jedinečnou chuť a nezaměnitelný vzhled. Špek se dělá z nejlepšího libového vepřového masa, za svou unikátnost vděčí mimořádným klimatickým podmínkám alpských údolí Jižního Tyrolska a tradičním výrobním postupům. „Trocha soli, trocha kouře a spousta čerstvého vzduchu“ – na tomto pravidle stojí výroba jihotyrolského špeku CHZO.

Výrobní proces těchto tří vynikajících jihotyrolských produktů se neustále kontroluje příslušnými sdruženími na jejich ochranu. Ale pouze těm nejlepším produktům se pak podaří získat evropské označení původu. Chráněné označení je dělá jedinečnými, nezaměnitelnými a zároveň zaručuje, že se tak stalo v souladu s přesnými pěstitelskými a výrobními postupy založenými na dlouholeté tradici.

Více informací o produktech Jižního Tyrolska a také spoustu receptů naleznete na stránkách:
www.jiznityrolskogarantovano.eu a www.gourmetfestival.it.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*