History Park Ledčice je místo zcela unikátní – exkurzí do minulosti vás v tomto archeoparku totiž provedou opravdoví archeologové: parta energických vědců, kteří si prostě na dechberoucím místě pod horou Říp plní svůj sen. A je to hodně cítit – pokud jim energie vydrží, o History Parku Ledčice ještě hodně uslyšíme.
Až do archeoparku Ledčice dorazíte, stanou se tři věci. Nejprve budete z parkoviště na louce fascinovaně hledět na nedalekou horu Říp – z onoho návrší je to pohled opravdu nebývalý.
Pak budete trochu zmateni, kde že ten archeopark vlastně je – on totiž vlastně zatím fyzicky moc neexistuje, kromě hlavní kamenné budovy (někdejšího zemědělského stavení) jde vlastně jen o velkou louku s provizorními stanovištmi (a jedním stanem)… Areál je čerstvě otevřený a trvalé archeo-stavby začnou vznikat až v roce 2016.
Ta třetí věc, která vás po příjezdu napadne, je ovšem klíčová: po pár minutách, až se Vás ujmou místní “pracovníci”, budete lapat po dechu – nejsou to vlastně žádní “pracovníci” ve stylu znuděných studentů-brigádníků provádějících v létě po hradech a zámcích, ale opravdoví archeologové.
History Park Ledčice a snění party archeologů
Což je vlastně (kromě dechberoucího místa) to nejneobvyklejší: areálem archoparku vás provádí parta vědců-archeologů, kteří občas do výkladu zamíchají (třeba) historku z doby, kdy v Sýrii “vykopávali” hroby prvních zemědělců. Anebo se můžete stát i svědkem lehkého vědecké lapálie, neboť se kdesi právě v hlubinách počítače či šanonů ztratily jakési zásadní výsledky – ve veřejnosti nepřístupné části History Parku Ledčice jsou totiž i archeologické laboratoře, kde probíhá pravé vědecké bádání. Totiž: jak se zde rádi chlubí, celý projekt archeoparku je opravdu akcí zcela soukromou a bez grantů či jiné podpory státu vznikající.
“O tomhle všem jsme vlastně s kamarády snili deset let, a teď se nám to vyplnilo!” říká Vít Beran, jeden z týmu vědců-kamarádů, kteří v archeoparku pracují. Jádrem oné “party” byla skupina studující archeologii v Brně a toužící po vytvoření prostoru pro “oživování historie”. Místo hledali rok, a ruku měli nakonec opravu štastnou, lepší lokalitu je těžké si představit. “Vše teprve začíná, příští léto postavíme první stavby, nakonec tu vznikne opravdu rozsáhlý areál s rekonstrukcemi budov z různých období,” říká Vít Beran. A samozřejmě: po chvíli vcelku pochopíte, že jde tak trochu o plnění si klukovských a jiných snů – to třeba, když vám Vítek půjčí svoji repliku skýtského luku poctivě na jeho postavu vyrobeného u specialisty kdesi v Maďarsku.
Archeopark Ledčice děti milují
Právě v oné naprosté věrohodnosti toho, co se zde dozvíte, je obrovská síla archeoparku. Děti budou nadšené z ukázky, jak se rozdělává oheň pomocí tření “dřeva o dřevo”, dospělí si možná víc užijí debatu o starých metodách kování nožů nad krásným slovanským nožem vytvořeným na základně objevů na slavném nalezišti Pohansko u Břeclavi. Užijete si to o to více, když vám o tom něco říká právě Vít Beran, autor dlouze a vskutku vědecky znějící studie “Analýza železných předmětů ze starší a mladší doby římské z nálezových celků z Hradiska (Burgstall) u Mušova a jeho okolí”.
Toto nadchne labužníky, kteří se zajímají o historii, případně mají rádi lidi pouštějící se do věcí, které je baví… Samozřejmě, abychom nezapomněli na návštěvníky mladší, kvůli nimž, marná sláva, History Park Ledčice vznikl hlavně. Ty nadchnout zastávky v areálu, kde mohou prozkoumat obydlí “lovců mamutů”, rozdělat si oheň starými dávnými metodami, zastřílet si z luku, zkusit si hledání “hledačkou pokladů”…
Největším magnetem, které si vážně žádné dítě nenechá ujít, je možnost vykopat si ze země vlastní kostru a stát se na chvíli opravdovým archeologem. Ve speciálním stanu jsou dva mělké hroby s pravou (pravda, plastovou kostrou) a dospělí tak mohou dětem závidět možnost zažívat pravé archeologické vzrušení při odkrývání kostí i různých pohřbených předmětů.
Mimochodem, lokalita jako taková sama patrně nabízí místa, kde je možné pustit se do opravdových archeologických vykopávek – letecké snímky ukazují na oněch dvou hektarech několik objektů, které mohou něco ukrývat – možná pohřebiště.
Jinými slovy pokud by archeologové chtěli, mohli by se pustit do archeologického průzkumu přímo na místě, které si vybrali jako místo pro svůj archeopark. Potřebujete ještě další důkaz, že History Park Ledčice je vážně unikátní místo?
History Park Ledčice – základní informace
Otvírací doba: Po celý rok každý víkend od 9:30 do 17:00 h, v sezóně i ve všední dny kromě pondělí.
Vstupné: dospělí 125,- Kč, děti od 5 let 100,- Kč, rodinné vstupné 300,- Kč (4 osoby). Park též pořádá exkurze pro školy
Aktuální informace najdete na stránce HistoryPk.cz
Pro šťouraly: Toto není reklamní text ani produkt moderních marketingových metod á la linkbuilding, content či inbound marketing. Prostě se mi v History Parku Ledčice líbilo, a tak jsem to stručně sepsal…