Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

iPhone 13 Pro – recenze a rady k focení

iPhone 13 náhled

iPhone 13 Pro je nejnovějším z řady špičkových “jablečných” mobilů. Jak z něj vytáhnout co nejvíce? Specializovaný web Fotoguru.cz se se jím zabývá v podrobné recenzi a dokonce i ve speciální sekci rad a tipů.

Proč zkoumat právě iPhone 13 Pro? Je v něčem opravdu zásadní? Ano, i ne. Na jednu stranu pro “běžné” uživatele nabízí v zásadě hodně podobnou výbavu jako předchozí generace iPhonů. Právě v tom “v zásadě” se ale skrývá onen háček: v některých oblastech totiž opravdu přináší výrazné, až revoluční proměny.

iPhone 13 Pro – recenze v kostce

Pro opravdové experty a zájemce o fotografování nabízí iPhone 13 Pro (a jeho blízký příbuzný Max) některé velmi zásadní novinky, které je prostě škoda nevyužití. S použitím přehledu na webu Fotoguru.cz je zde nyní shrnujeme.

iPhone 13 pro se setkal s poněkud vlažným přijetím: jak jsme již zmínili, někteří recenzenti mu vyčítali, že není příliš revoluční. Jak však uvádí Honza Rybář, který se fotografováním iPhony zabývá, některé drobnosti jsou opravdu hodně důležité.

Náhled toho, jak na iPhonu 13 vypadají fotografické styly – nenápadná funkce, která umožňuje výrazně vylepšit vzhled snímku.

iPhone 13 Pro a Fotografické styly

Fotografické styly je název nového nástroje iPhonů 13 (v tomto případě všech modelů) a je velmi snadno přehlédnutelný. Je skrytý v hlubinách nastavení a nepoučeným uživatelům může připadat jen jako nějaké nevýrazné vylepšení dříve existujících základních filtrů.

Ale, jak uvádí Honza Rybář, jde sice o nenápadný, ale velmi zásadní prvek. Fotografické styly na iPhonu 13 nabídnou uživateli velmi rychlou možnost v reálném čase měnit dva parametry, s nimiž velmi rádi pracují zkušení fotografové při “pořádném focení” s fotoaparáty. Jedním z nich je tzv. Tón, druhým, a důležitějším, je Teplota, jinými slovy tzv. vyvážení bílé barvy. To fotografujícím nabídne možnost mírně, ale v konečném důsledku velmi zásadně změnit celkový charakter i vzhled snímku.

Ostatně, vše můžete posoudit sami v podrobném článku a věnovanému na webu Fotoguru právě tomuto modelu, link je zde iPhone 13 Pro recenze.

iPhone 13 Pro a vylepšený portrétní mód

Další poměrně zásadní změnou, kterou je (opět!) možné relativně snadno přehlédnout, je nový optický systém a s ním propojený režim Portrét. Právě v nepochopení toho, jak toto vše funguje, bývá často kámen úrazu pro začínající uživatele iPhonů.

Tedy: iPhone 13 Pro (a Max) jsou revoluční v tom, že vůbec poprvé nabízejí trojnásobný optický zoom (např. předchozí modely ho měly buď dvou, nebo dvou a půl násobný)… Jiným slovy: iPhone nyní vidí dál – což má samo o sobě poměrně důležitý dopad, optický zoom se prostě hodí. Připomeňme, že zoomovat je vždy možné i “digitální”, tedy přiblížením na displeji, to však ze své podstaty dramaticky zhoršuje kvalitu fotografií.

Navíc má nový optický systém i zásadní dopad na již zmíněný portrétní režim. Totiž: portrét vždy musí vzniknout trochu neintuitivně: kdo se někdy nechal třeba vyfotit v ateliéru, byl možná překvapený. Fotograf totiž nešel blízko k hlavě, ale naopak podstoupil, a hlavu přitáhl z odstupu. Proč? Protože fotit hlavu zblízka vede k ošklivé (opravdu!) deformaci obličeje a právě odstup a přiblížení vytvoří hezké portréty.

Jak už víme, iPhone 13 pro nyní “vidí” dál, a to do ohniskové vzdálenosti (po přepočtu) zhruba 77 milimetrů – což je, věřte nebo ne, přesně to, co je považováno za portrétní ideál.

Tedy: žádný z předchozích iPhonů nebyl tak blízko dokonalým portrétům. K čemuž pro jistotu dodejme, že toto se týká opravdu pouze modelů iPhone 13 Pro a Max… Obyčejné třináctkové stroje sice mají portrétní režim, ale slouží jen k “rozmazání pozadí”, nikoliv vytvoření opravdového portrétů (k němuž je nutné ono přiblížení).

Podobné 3D modely je možné vytvořit díky tzv. Lidaru, tedy 3D skeneru…

iPhone 13 Pro – kde najít rady a tipy

Právě kvůli těmto nuancím, které snadno utečou i poměrně zkušeným fotografům, se Honza Rybář na svém webu rozhodl vytvořit speciální sekci, která je věnována právě jen a pouze tomuto modelu. Najdete ji zde: iPhone 13 Pro – rady a tipy.

A co v ní najdete? Především velmi podrobně rozebrané klíčové vlastnosti tohoto modelu – včetně již zmíněných fotografických stylů. Ale také se třeba zabývá další nečekanou výhodou, která posouvá focení jablečnými produkty zase o něco dál. A to použitím tzv. Apple ProRaw. Kdo někdy fotil, zkratku raw jistě zná: jde o velký “surový” soubor ze snímače, který je možné si uložit a při úpravách z něj pak vytáhnout mnohem více.

Honza Rybář se fenoménem focení do raw podrobně zabývá v článku, ale také videu – a video, mimochodem, ve zmíněné speciální sekci najdete též k výše popsaným fotografických stylům. Protože, jak říká, bez vizuální ukázky se to vše špatně popisuje.

Ne vše je ideální – třeba makro se Applu moc nepovedlo

Na závěr dodejme, že od těchto přehledů rozhodně nečekejte bezmezný obdiv, naopak: autor dokáže být k iPhonům i velmi kritický.

V případě iPhone 13 Pro se dle něj moc nepodařilo uvést v život původní velké lákadlo: makro fotografování. Mobily jsou sice tímto nástrojem vybaveny, ale mají velmi závažné limity a výsledky jsou dost na hraně. Hlavním omezením je, že k makru se používá tzv. ultraširokoúhlý objektiv, který z definice nemůže nabídnout to, co obvykle fotografové očekávají: tedy velké detaily přiblížené z odstupu.

V popisu zajímavostí by šlo pokračovat, nezmínil jsme například opravdu fascinující Lidar, tedy skener nabízející proměnu okolí v podrobný 3D model. Anebo zbrusu nový Filmový mód, který dokáže umožnit práci s “rozostřeným pozadím” u video záběrů. A funguje opravdu překvapivě dobře.

Tedy hezké čtení přejeme!

Exit mobile version