Kožní onemocnění není nic příjemného. Těžce se s ním vyrovnává dospělý člověk, ale co teprve dítě. Víte, jak svému potomkovi v takových případech pomoci?
Atopický ekzém postihuje jen v České republice zhruba patnáct tisíc dětí v kojeneckém věku. Ve skupině dětí do patnácti let už je to více než desetinásobek. V odborných statistikách se uvádí, že ve věku od šestnácti let je u nás postiženo 260 tisíc lidí. Lupénka v Česku trápí přes tři sta tisíc lidí.
Počasí znamená pro statisíce ekzematiků a lupénkářů náročné období. S přicházejícím chladným obdobím trpí lidé zhoršeným projevem kožních nemocí. Může za to chladné a vlhké počasí, které kvůli roztočům a alergenům znamená silné projevy. Vliv mají také suché místnosti a teplé oblečení. Doporučuje se proto pravidelně větrat a dbát na úklid.
Změňte jídelníček
Když už samotné počasí nepřeje, nedrážděte ekzém svého potomka ještě víc. Prevencí kožních projevů, než sáhnete pro léky, je především pestrý jídelníček a dostatek čisté vody. Vyhněte se některým agresivním citrusům, kečupům, čokoládám a barvivům v potravinách. Ve stravě dítěte by ale rozhodně neměla chybět probiotika, vitaminy z řady B a esenciální mastné kyseliny, které obsahují hlavně ryby. Myslete na pohyb, který tělu přinese potřebné zdravé prokrvení. Denní procházka pomůže nejen dětem, ale i vám. Pokud vymyslíte společnou aktivitu, věřte, že se zlepší i psychika. Vždyť na podzim můžete s dětmi pouštět třeba draka.
Jak pečovat o pokožku?
Velmi důležité, či lépe řečeno nezbytné, je potírání postižených míst buď předepsanou mastí, nebo zvláčňujícími a zklidňujícími krémy, které budou pokožku dostatečně hydratovat a promašťovat. Vždy ale musíte zvolit to ideální, mnohdy mohou obyčejné masti vzbudit dráždivou reakci. Lékaři nejčastěji předepisují pro ekzematiky a lupénkáře kortikosteroidovou léčbu. Buďte opatrní a dodržujte pečlivě určené dávkování dermatologem, kortikoidy mají i řadu vedlejších účinků. Pozor si musí dávat především těhotné ženy. Vždy je nutné se poradit s ošetřujícím lékařem.
Příznivci přírodní cesty mají naději díky výzkumu vědce a lékaře Dr. Michaela Tiranta. Před pětadvaceti lety vybočil z hlavního proudu medicíny a začal vyvíjet receptury založené výhradně na léčivých rostlinách a bylinách. Jeho přírodní australské produkty (www.vesvekuzi.cz) vsází na extrakty z bylin, oleje a ovocné kyseliny. Podle klinických studií fungují v 82 procentech případů a pacienti si je chválí. Podobné zkušenosti má i profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. „Řádově za týden už cítí pacienti úlevu a do šesti týdnů je u 80 procent výrazné zlepšení,“ uvedla MUDr. Hercogová. Jejich předností je především to, že neobsahují steroidy. Všechny přípravky jsou vyvinuty na přírodní bázi. Navíc čeští přední lékaři a pacienti se o letošních prázdninách obrátili peticí na česká ministerstva, aby pojišťovny tyto australské přírodní přípravky finančně podporovaly.
Znáte kožní onemocnění?
Ekzém i lupénka jsou zánětlivé onemocnění, jehož příčina není dosud známá, ale velmi často se vyskytuje u lidí s genetickou dispozicí k alergiím, včetně astmatu a senné rýmy. Projevuje se zarudnutím, zduřením kůže, mohou se objevit i malé puchýřky, kůže je suchá, šupinatá a praská. Jedním z nejhorších projevů je urputné svědění, které atopika trápí hlavně v noci. Čím dál častěji postihuje děti ihned po narození, nebo v prvním roce života a bohužel se pak opakovaně vrací v průběhu celého života.