Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Jak překonat chřipku? Kombinujte správné léky!

Nastává období chřipek, se kterými bojují jak děti, tak i rodiče. Co zabírá na bolest krku či rýmu? Zbavte se nepříjemných bolestí tím, že se naučíte správně kombinovat léky. Pokud jste však příznivci bylinek, pak vám poradíme ty nejúčinnější pro boj s chřipkou.

Pryč s horečkou

nachlazení, Malý dobrodruh
Správná kombinace léků a bylinek vás dostane z nepříjemné chřipky. Foto: www.dreamstime.com

Mezi nejčastěji užívané látky při horečce a bolesti patří paracetamol neboli acetaminofen, protože působí jak proti bolesti, tak proti horečce. Nemá protizánětlivé účinky a vzhledem k tomu, že nedráždí žaludeční sliznici, tělo jej obvykle dobře snáší. Nejběžnější dávka pro dospělého je 0,5-1 g, maximálně šestkrát denně – avšak pozor, denní dávka by neměla překročit 4 g. Při dodržení doporučených dávek se nežádoucí účinky vyskytují jen zřídka, lék je totiž dostatečně bezpečný. Paracetamol se dá užívat ve více lékových formách – sirupy, tablety, ale i čípky. Zajímavé je, že tato látka byla poprvé vyrobena už v roce 1877. 

Jak bojovat s chřipkou a nachlazením?

Dalším důležitým pomocníkem v boji s chřipkou a nachlazením je fenylefrin. Ten se do přípravků proti chřipce přidává kvůli své schopnosti uvolňovat ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny. Zmenšuje otok a zduření sliznice.  Rychle se vstřebává ze zažívacího traktu. Obsahuje jen například Ibalgin Grip.

Přínos při léčbě chřipky a nachlazení může mít i dextromethorfan, který pomáhá tlumit suchý kašel.Působí přímo v prodloužené míše, kde je centrum kašle. Pomůže však i kofein, tedy látka známá téměř každému. Součástí některých léků proti chřipce a nachlazení bývá proto, že zvyšuje jejich účinnost. Dále bojuje i proti únavě a ospalosti, které často onemocnění provází. Obě tyto látky najdete v léku Paralen Grip Chřipka a kašel, který navíc obsahuje paracetamol a tak přináší rychlejší úlevu od bolesti. Při užívání léků s obsahem kofeinu je vhodné omezit příjem dalších potravin a nápojů, které jej obsahují. Nadměrný příjem by mohl naopak vést k neklidu, problémům s usínáním a zrychlené srdeční činnosti.

I příroda pomáhá

I bylinky mají v léčbě zánětů a nachlazení své nezastupitelné místo. Jednou z těch nejúčinnějších je šalvěj lékařská, kterou lze užívat vnitřně i zevně (Florsalmin). Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Je možné ji používat jako kloktadlo při bolestech v krku. Efektivně pomáhá lepšímu hojení zánětu při angíně nebo po operaci v dutině ústní – proto je dobré na ni nezapomenout ani po velkých zásazích u zubaře.

Efektivní pomocí při chřipce a nachlazení může být také exotický eukalyptus (např. mast Borozan). Pochází z Austrálie a jeho listy jsou prakticky jedinou potravou medvídků koala. Obsahuje esenciální olej s antibakteriálními a antivirovými účinky. Eukalyptový olej je součástí některých léků proti infekcím dýchacích cest, např. v kapkách pro uvolnění ucpaného nosu, v inhalačních směsích i do přípravků proti kašli.

Exit mobile version