Spánek všichni milujeme, ale neměli bychom jím promeškat celý den. Být ranním ptáčetem nezlepšuje jenom výkony v práci, ale může se z vás stát docela jiný člověk. Chtěli byste ráno vstávat dříve a užívat si dlouhého dne, ale nedokážete vyskočit z postele hned, jak zazvoní budík? Vyzkoušejte 10 osvědčených rad, díky kterým se z vás stane nový člověk. 

Spánek, Malý dobrodruh
Neprospěte své mládí. Foto: www.larimarhotel.at

„Je prokázáno, že ranní ptáčata jsou aktivnější než noční sovy, což ovlivňuje jejich výkony v práci. Ráno zpravidla drží ty nejdůležitější karty. Jsou optimističtější, lépe předvídají a přistupují k možným problémům a snáze je řeší,“ říká doktor Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který učí, jak vstávat včas a dokonce si to užít!

Zná to asi většina z nás. Vyskočíte z postele, nestihnete se pořádně upravit, o snídani nemluvě. Rychle navlečete do jakéhokoliv oblečení děti, donutíte je ve spěchu něco sníst a rychle do auta nebo na autobus. Do školy to stihnete jen tak tak, stejně jako do práce. Stojí to za to? Řeknete si nejspíš poměrně často. A tak si dáte předsevzetí vstát zítra alespoň o chvíli dřív… Jenže to není tak jednoduché a opět jste v tom začarovaném kruhu nestíhání.

„Důležité je říct, že pokud jste noční pták a je vám tak dobře, neexistuje žádný důvod ke změně. Ze studií naopak vyplývá, že lidé typu sova jsou více kreativní a mají lepší smysl pro humor… Pokud však cítíte, že ponocování není pro vás to pravé – a co si budeme říkat, pro málokoho je – bude pro vás přerod na ranní ptáče doslova dar z nebes, stejně jako tomu bylo pro mě,“ říká doktor Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který se zaměřuje na pozitivní změnu životního stylu.

1. Dejte tomu čas

Ideální je vstát cca o půl hodiny dříve, než se probudí ostatní osazenstvo vašeho domova (odborníci nejčastěji uvádějí 6 hodinu). „Nedělejte hned ale drastické změny. Začněte pomalu, od probuzení pouhých patnáct až třicet minut dříve než obvykle. Zvyknete si na to za pár dní. Pak to snižte o dalších patnáct minut. Udělejte to postupně, až se dostanete k cíli,“ upřesňuje Kukku Ramesh.

2. Budík mějte daleko od postele

Nemějte budík blízko. Pokud je hned vedle postele, je jednoduché ho vypnout či buzení odložit – toho se snažte zcela vyvarovat. Jakmile k němu musíte vstát, zůstanete už jednoduše vzhůru.

3. Večerní příprava

Jděte ven z ložnice, nezůstávejte tam, abyste se oblékli apod. Oblečení mějte nachystané už večer a na jiném místě, třeba v koupelně…

4. Protáhněte tělo

Jděte do nějaké klidné místnosti, na chvilku si vyvětrejte, zadívejte se ven a užijte si ten náskok před ostatními. Zacvičte si, stačí několik málo minut, i to udělá divy. Stačí se pořádně protáhnout, udělat Pozdrav slunci a ti, kteří se chtějí dostat do formy, si mohou udělat několik dřepů a lehů-sedů. „Je navíc prokázáno, že brzy ráno je nejlepší čas na cvičení. Naše hlava ještě není ničím zanesena, jsme plní nové energie a tu si pak dokážeme také déle udržet. Věřte, že pak budete mnohem šťastnější, klidnější, a tedy budete také pracovat efektivněji,“ radí Kukku Ramesh.

5. Kvalitní hudba vás nastartuje

Pusťte si potichu hudbu, kterou máte nejraději, dostanete se tak okamžitě do skvělé nálady.

6. Vitamíny ve sklenici

Ještě než vstanou ostatní, vychutnejte si sklenici odšťavněné čerstvé zeleniny nebo ovoce.

7. Chvilka pro sebe jako odměna

Není úspěchu bez motivace. Dopřejte si proto něco, co máte rádi – ranní noviny s horkou kávou nebo čajem, jednu kapitolu knihy, pište si deník nebo jen tak poslouchejte hudbu…

8. Snídaně s rodinou

Do lepší nálady se takto jistě probudí i vaši bližní. Dětem nahřejte oblečení na topení, nachystejte jim oblíbené jídlo a dopřejte si snídani spolu, kdo ví, zda dnes ještě na sebe najdete tolik času. Navíc můžete probrat, co vás čeká a děti případně zbavit jejich obav.

9. Plánování ušetří čas

„Každý večer si na chvilku v klidu sedněte a naplánujte si přesně následující den, co vás čeká i jak to budete řešit. Poznamenejte si to podle důležitosti a soustřeďte se na tzv. „žabáky“, ty nejméně příjemné věci. Ty pak řešte jako první, aby vám nekazily, byť podvědomě, celý den. Do práce se snažte dorazit co nejdříve a získat čas pro sebe, abyste mohli lehce proškrtat seznam již splněných úkolů,“ doporučuje Kukku Ramesh.

10. Stanovte si večerku

Po večeři jděte na chvíli na čerstvý vzduch, bude se vám lépe trávit a hlavně si vyčistíte hlavu, která by pak ještě před spaním spoustu věcí chtěla zpracovávat. „Podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet minut. To není mnoho a procházka by se měla stát součástí každého dne,“ doporučuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Do postele se pak vypravte místo půlnoci v jedenáct a to i tehdy, když se vám nechce. Nenechávejte to až na naprostou únavu. V posteli nesledujte televizi, vypněte si mobil (nebo ho dejte na zvonění „letadlo“) a nečtěte. Prostě jen ležte ve vyvětrané místnosti a zkuste přestat myslet. Nemusíte hned usnout, o tom to ostatně není…

Více informací na www.larimarhotel.at.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*