Zamračené nebe, teploty kolem nuly, vítr, déšť… Komu by se chtělo ven? Přitom právě tohle počasí je ideální pro podporu imunity. Právě na tom se shodly i čtyři známé a úspěšné ženy, které nám svěřily své zaručené tipy, jak se v zimě účinně bránit proti nemocem.
1. Citron a čerstvý vzduch nade vše
Kristýna Přibylová, dětské tělocvičny Monkey´s Gym (www.monkeysgym.cz)
„My doma celoročně všichni včetně dětí pijeme po ránu trochu šťávy vymačkané z citronu. S nástupem sychravého počasí pak přidáváme pro každého člena rodiny malý nápoj s živou mléčnou kulturou. Mně osobně se v rámci prevence osvědčila i homeopatika, která jsou běžně k dostání – a v nižších dávkách jsou vhodná i pro děti.
A co je důležité – často chodíme ven, a to i za deště, sněhu nebo špatného počasí. Rozhodně není dobré děti až příliš oblékat, dávat jim moc vrstev a přehánět to s jejich ochranou proti počastí – imunita se nejlépe tvoří tím, že tělo pravidelně vystavujeme drobnému „nepohodlí“, a ono si má možnost „zvyknout“. Děti jsou pak mnohem odolnější při chladném počasí, protože pro jejich organismus nejsou zima nebo déšť žádnými neobvyklými jevy.“
2. Každý den chvilka na indiánský běh
Štěpánka Štrougalová, Baby Club Juklík (www.juklik.cz)
„Zima je krásné roční období, ale velmi mě na ní zlobí krátké dny. Vzhledem k tomu, že upřednostňuji pohyb venku před tělocvičnou, stává se toto období pro mě trošku náročnější na boj s pevnou vůlí. A vzhledem k tomu, že se znám, chodím na rychlé procházky doprovázené indiánským během hned, jak děti vyprovodím do školy. Pokud to tak neudělám, většinou už pak zabloudím v mailových či domácích pracích, a večer pak mám výčitky, že jsem se sama sobě nevěnovala.
A u dětí? Ty jsou zatím v tak úžasném věku, že je spíš musím honit domů, než je nutit oblékat se a lákat ven. Jsem chorobně přepečlivělá na dvě věci – na kvalitní boty a na nošení čepic. Ale pokud jim přijde jako dobrý nápad koulovat se jen tak v kraťasech a triku s krátkým rukávem, klidně jim to dopřeji. A já s radostí připravím kakao a horký čaj. Tento způsob otužování mi přijde fajnový.“
3. Nejlepší otužování je procházka
Petra Tichá, Ski a Bike Centrum Radotín, (www.skibi.cz)
„My spolu s rodinou vlastně bojujeme proti nemocem sportem. Já osobně se snažím o pravidelné aktivity, které dělám celoročně, což je především karate, zumba a volejbal, a k tomu přidávám v letní sezoně kolo a v zimě sjezdovky a běžky. Dříve jsem běhala, ale už nemůžu kvůli kolenům, takže celoročně „chodím“, a to za jakéhokoliv počasí, i za sněhu a deště. A to si myslím, že tělo skutečně otužuje. A mám radost, že stejné nadšení z pohybu venku (a to i když není ideální počasí) projevují také moje děti. Zásluhu na tom určitě má i kvalitní funkční oblečení (Reima), díky němuž děti nepromoknou a neprochladnou. Celá rodina milujeme hory, a to v zimě i v létě, takže se snažíme prochodit je či projezdit na kole či na běžkách, jak jen to jde…
Zároveň se snažím ohlídat, abychom měli všichni i v zimě dostatek vitaminů. Já třeba v zimě, bohužel, nemám moc chuť na zeleninu, zato hojně dopřávám sobě i dětem vitaminy v podobě ovoce. A ještě prozradím jeden svůj rituál prospěšný zdraví – každé ráno si dám sklenici teplé vody s citronem, která tělo perfektně nastartuje.“
4. Smoothie jako zdroj vitaminů i energie
Martina Linková, kreativní portál AladineE, (www.aladine.cz)
„U nás doma se poslední roky každé ráno vyrábí smoothie. Tenhle nápoj, který dodá tělu spoustu vitaminů i energie, považuji za skvělý start do nového dne a jsem ráda, že si ho oblíbily i naše děti. Experimentujeme s kombinacemi a chutěmi, a to děti baví. Také jim ještě vždy ráno nachystám na svačinu kouzelnou ovocnou krabičku, na kterou se můžou těšit – pokaždé v ní najdou minimálně tři druhy ovoce.
Za skvělý způsob, jak v zimě podpořit odolnost organismu vůči nemocem, pak považuji častý pobyt venku, a to za jakéhokoli počasí. Máme to štěstí, že žijeme v přírodě, takže u nás je to jenom o tom vybrat si směr, kterým se vydáme…“
Zdroj informací: www.aladine.cz, www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz, www.skibi.cz