Laická veřejnost, odborníci i vyznavači alternativních přístupů se jednoznačně shodují: ano, kojit se má. Už málokdo ale ví, že kojit může až 99 % žen, a pokud přece jen nastanou nějaké problémy, může snadno pomoci rada zkušené laktační poradkyně.
„Je dobré se o kojení dozvědět pár informací už v průběhu těhotenství. Kojení je naprosto přirozený biologický proces, a pokud k němu ženy takto přistupují, stává se milým a příjemným okamžikem. Jestliže přece jenom dojde k nějakým nesrovnalostem, může být v tomto ohledu velmi cenná rada a pomoc zkušené laktační poradkyně,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
1. Naprosto mylná informace je, že maminka má málo mléka: „Tyto poplašné zprávy většinou přicházejí v období prvních dnů pobytu miminka doma, během 3. až 6. týdne a během 3. až 9. měsíce jeho života. Jedná se o 2 až 4 dny. Je to období tzv. růstového spurtu dítěte. Situace má ale jednoduché řešení – stačí přikládat dítě častěji k prsu. To tak ukojí své zvýšené potřeby a zároveň se zvýší laktace. Kojit můžete klidně každé dvě hodiny. Je to období trvající jenom pár dnů a určitě stojí za to ho zvládnout,“ říká laktační poradkyně Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
2. Neexistuje jenom jedna poloha na kojení: Každá maminka si najde svoji optimální polohu, která je jí i miminku příjemná. Poloh vhodných na kojení je ale nepřeberné množství. Pokud nastane při kojení nějaká rozladěnost, řešením může být právě změna polohy. Svá specifika má kojení dvojčat i trojčat.
3. Dítě nepije mléko z bradavky: Pokud maminka dovolí dítěti přisát jenom bradavku, může dojít k bolestivému poškození. Při kojení má mít dítě v ústech celý dvorec.
4. Není nutné stanovit dítěti pevný řád: Po narození dítěte se celá rodina s novým životním rytmem seznamuje a zjišťuje, kde je komu příjemně. „Co se týká kojení, neurčujte hodiny vy. Snažte se pochopit své dítě a prs mu nabídněte dle jeho libosti. Netlačte na pilu a věřte, že symbióza se v průběhu šestinedělí sama dostaví,“ uklidňuje Štěpánka Štrougalová.
5. Při jednotlivém kojení se nemusí kojit pouze z jednoho prsa: Pokud vám vyhovuje, klidně kojte z jednoho prsu, pak z druhého a zase se vraťte k prvnímu a opětovně k druhému. Střídání prsou se doporučuje i pro zvýšení laktace.
6. Vpáčené bradavky: Je zapotřebí konzultovat s gynekologem, zda je váš pocit oprávněný. A pokud se skutečně jedná o vpáčené bradavky, světe, div se, existuje řešení. Formovače bradavek. Doporučují se používat již v těhotenství. A každá zkušená laktační poradkyně vám doporučí vhodnou polohu na kojení, právě s přihlédnutím ke stavu vašich bradavek.
7. Nemocná, bolavá, poničená, plná prsa – ragády, syndrom bělavé bradavky, kandida…: I přes tyto neduhy se může samozřejmě kojit. Základem ale je, aby byl pro maminku pocit kojení příjemný, a ne doprovázený bolestí a utrpením. Vše má řešení. „Bolístky nevznikly tím, že dítě neumí sát, ani tím, že by maminka měla špatná prsa. Hlavní příčina bývá v poloze při kojení. Jenom změna polohy může mamince během pár vteřin pomoci,“ radí odbornice.
8. Co na prsa přiložit v případě problémů? Jedni radí teplý obklad, druzí ledování. Obě odpovědi jsou správné. Jenom se musí precizně diagnostikovat, jaké nepohodlí se řeší. Potřebujete dítěti pomoci a spustit mléko? Přikládejte teplé obklady nebo si dopřejte teplou sprchu. Bolestivé nalití prsou? Chladný obklad mezi kojením může být první pomocí.
9. Kojící maminka nemusí vypít 6 litrů tekutin: I takovéto informace kolovaly světem. Kojící maminka pije dle svých potřeb. A pokud vypije doporučené 2 litry, může být zcela v klidu.
10. Má maminka horečku? I tak může kojit: Ano. Žádnou paniku. Maminka může kojit i při velmi zvýšené horečce. Jenom je důležité pomoci jí samotné. Kojit může, ale nejspíš bude mít jen poskrovnu sil na péči o dítě.
Osvědčené vychytávky laktační poradkyně Štěpánky Štrougalové pro spokojené kojení:
– Pokud je v období kojení doba, kdy to nejde zcela podle představ, zkuste dítě přikládat častěji v noci, kdy lépe spolupracuje.
– Chcete-li kojit, nenabízejte dítěti během šestinedělí dudlík. Princip používání dudlíku a sání z prsu je naprosto rozdílný. Je škoda si dobrovolně dávat překážky na cestu k pohodovému kojení. Nevěříte? Zkuste jednoduchý test. Nejprve cucejte svůj palec. A pak zkuste nasát kůži vlastní ruky na hřbetu. Cítíte ten rozdíl?
– V prvních dnech života dítěte si vytvořte příjemnou atmosféru na kojení – intimní osvětlení, hudbu… V tomto období je náročné vzájemné hledání se, ale stojí to za to.
– Nebojte se kojit „tělo na tělo“. A vyzkoušejte i kojení ve vaně s teplou vodou.
– Nepodceňujte u čerstvě narozeného miminka období hledání a samopřisátí. Nikdy na dítě nespěchejte.
– Milujeme babičky, tchyně i zkušené kamarádky-matky. Ale opatrně na jejich rady „Za nás se to dělalo tak a tak. U mě fungovalo to a to.“ Někdy mnoho dobře míněných rad a zmatečných informací z internetu škodí. Při nerozhodnosti opravdu volejte Horkou linku kojení.
– Pokud máte drobně poničené dvorce a bradavky, stává se zázračným lékem samotný vzduch, nebo pomáhá, když je po kojení potřete odstříkaným mlékem.
Kojení v číslech
V současné době se Světová zdravotnická organizace shoduje v těchto informacích:
- První hodina po porodu je důležitá – snažte se o přiložení dítěte k prsu co nejdříve.
- Ideální je výlučné kojení do šestého měsíce věku dítěte.
- Příkrmy je možné zařadit od šestého měsíce a pokračovat přitom v kojení do 2 let dítěte, dle libosti i déle.
- Pro uchovávání mateřského mléka platí: uchovávejte ho 4 až 6 hodin při pokojové teplotě, v ledničce při teplotě 4 °C 3 dny, v mrazicím boxu při teplotě -18 až -20 °C vydrží 6 až 12 měsíců. Po vyjmutí z mrazicího boxu mléko skladujte nejvýše 10 hodin a NIKDY ho znovu nezmrazujte!
Tip: V případě jakýchkoliv dotazů můžete ve svém městě vyhledat laktační poradkyni. Seznam a podrobné informace naleznete na stránkách Laktační ligy www.kojeni.cz
Zdroj informací: Baby Club Juklík, www.juklik.cz