Léto se blíží, čeští turisté finišují s výběrem dovolené a první z nich se už začínají balit na leteckou dovolenou. Tady je návod pro cestovatele, jak správně sbalit kufr, aby se vyvarovali problémům a nenadálým výdajům na letišti.
Povolená váha kufru
Na pravidelných linkách může odbavený kufr vážit nanejvýš 23 kilogramů. U nízkonákladových společností je to dvacet kilo, velmi často je ovšem zdarma jen příruční zavazadlo, za odbavené se připlácí. Cestující pár může mít jeden velký kufr, jeho hmotnost ovšem nesmí přesáhnout 30 kg.
Každá aerolinka a každé letiště mají jinou toleranci nadváhy zavazadel, pokud cestující potřebuje vézt více věcí, je dobré si dopředu zjistit, kolik se připlácí. Turistům ve třídě business je povoleno těžší zavazadlo a u některých společností dokonce dva kusy bez příplatku.
K váze se nepřipočítává to, co si koupíte v duty free obchodech na letišti po odbavení. Kufr je dobré na letišti omotat fólií (výjimkou jsou lety do USA, kde mají právo kufr otevřít, případně dokonce vyrvat zámky, pokud je zavřený). Nezapomeňte na visačky se jménem, telefonním číslem a adresou.
Příruční zavazadlo
Pokud je to možné, snažte se věci sbalit do příručního zavazadla. Vyhnete se možné ztrátě a u nízkonákladových společností i případnému doplatku. Příruční zavazadlo má u většiny společností tyto maximálně přípustné rozměry: 55 x 40 x 20 cm a může vážit osm až deset kilo.
„Pracovníci letiště jsou většinou benevolentní, kufry přeměřují až ve chvíli, když vidí, že praská ve švech. U nízkonákladových společností se však váží a přeměřuje mnohem častěji,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře, která vozí své klienty do 150 zemí světa. Povolené je jen jedno příruční zavazadlo těchto rozměrů, a k tomu malá kabelka nebo foťák na krku.
Jak správně zabalit příruční zavazadlo?
V příručním kufru, tašce nebo malém batohu se nesmí vozit ostré předměty, zbraně, ani větší balení tekutin. Můžete přepravovat potraviny (například obložené bagety, chleba, keksy, chipsy nebo instantní polévky), ale i látky tekuté povahy v objemu 100 ml nebo 100 gramů.
Součet tekutin nesmí přesáhnout litr a všechny musí být uložené v uzavíratelném plastovém sáčku. Nejčastěji letecký personál z příručních kufrů vyhazuje manikúrní nůžky, nůž, příbor, žiletky, nářadí a tekutiny (včetně zubních past) nad 100 ml. To vše patří do kufru, který prochází odbavením. Na palubu se doporučuje vzít fotoaparát, kameru a mobilní telefon, který musí být vypnutý (nebo alespoň v režimu letadlo).
Tipy na praktické balení
A jak postupovat při samotném balení? Nejlepší je nachystat si vše na jednu hromadu. Ručníky, kalhoty, boty patří na dno, trička je dobré rolovat a košile položit nahoru. Spodním prádlem, ponožkami či plavkami lze vyplnit mezery. Krémy, pasty na zuby a šampóny raději zabalte do igelitového sáčku. Nezapomeňte kufr zamknout.
Ztracené zavazadlo
Každé letecké společnosti se stane, že čas od času nepřeloží zavazadla včas. „Zažil jsem spoustu kuriózních případů. Například jednou v Indii jsme pokračovali z Dillí na sever Kašmíru a do Ladaku. Jedna paní neviděla svůj kufr přes dva týdny.
Letecká společnost jí ho neměla kam do Himaláje poslat. A protože jsou Indové štíhlí a malého vzrůstu, nemohla si ani na sebe nic náhradního koupit. Oblékal ji celý zájezd,“ doplňuje Pavel Fellner, který cestovatelům radí, aby si do příručního zavazadla zabalili věci alespoň na první den po příletu: spodní prádlo, třičko, ponožky, zubní kartáček, pro jistotu si sebou vezměte i všechny léky.
Také peníze a doklady je dobré mít vždy u sebe, nikdy je nedávejte do zavazadla, které na letišti odevzdáváte.
Jak se obléci do letadla?
V letadle bývá často klimatizace puštěná naplno, dlouhé kalhoty, zavřené boty a mikina jsou tím nejlepším oblečením. Jedná se navíc o těžší oblečení, za které pak ušetříte místo v zavazadle. Do teplých zemí, kde je velká vlhkost, si přibalte více triček. A k moři plavky.
Zdroj informací: www.cksen.cz, www.bubo.sk
super tipy