Přechody z mrazu do vytopené místnosti rozhodně nedělají našich vlasům dobře. Více se lámou a tedy slábnou. Poradíme vám, jak o ně pečovat v zimě!
1. Vlasy zásobují minerály celé tělo
„Abychom měly krásné vlasy, měly bychom dbát na svůj životní styl, eliminovat stres, dbát na dostatek spánku a pestrou stravu,“ radí kadeřnice Ariana Zemánková ze Studia Iris v Benátkách nad Jizerou. Začít musíme u jídla. Vlasům v zimě pomůžou potraviny obsahující železo, jód, zinek a křemík. Právě minerály si naše tělo totiž jako první bere z vlasů. Přidáte-li do svého jídelníčku vitamin A a E, to základní jste už udělali. V praxi to znamená jíst více červeného masa, vnitřnosti, vejce, drůbež, ryby, mrkev, jablka, hrozny a vlasovým životabudičem je kupodivu česnek!
2. Hydratujte, olejujte, pečujte
Zapomínat bychom neměli ani na vnější ozdravnou kůru. „Výborným pomocníkem jsou v zimě nesmývatelné hydratační kúry ve formě sprejů, olejíčků, krémů a výživných sér,“ doporučuje Ariana Zemánková. I doma si můžete rychle vykouzlit zábal: Odvar z kopřivy s trochou ovocného octa dodá vlasům rychle lesk.
3. Dejte vlasům v zimě pohov!
„Paradoxně však vlasům dává nejvíce zabrat špatná péče o ně – především snaha dosáhnout vysněného účesu: působení tepla fénů, vlasových žehliček a nejrůznější chemie,“ varuje Ariana Zemánková. Kvalitní sestřih v tomto období nic nenahradí, naopak nyní více než kdy jindy oceníte jednodušší údržbu. Jejich regeneraci pomůže i zastřihnutí konečků. „Obecně platí, že vlasy se musí pravidelně stříhat jednou za čtyři až šest týdnů, aby se netřepily.“
4. Kondicionér nad zlato
Právě v zimě je proto více než důležité dbát na správný výběr prostředků péče o vlasy. Rozhodně je lepší nakupovat je v salonech. Přípravky za pár korun z drogerie vám stejnou službu neudělají. Dobrá kadeřnice navíc poradí, jak je vhodně aplikovat. Vlasy se v zimě (zejména, nosíte-li pokrývky hlavy) rychleji mastí, proto si je zřejmě budete muset mýt častěji. Nedejte na pověry a klidně je myjte každý den, abyste se cítila v pohodě. Jen vyměňte svůj běžný šampon za kvalitní určený na každodenní mytí. A je rovněž nezbytné pořídit si účinnější (ideálně intenzivní hloubkový) kondicionér – minimalizuje vysoušení vlasů chladem.
5. Tužte se s předstihem!
Pěnová tužidla, gely i laky a na vlasy je nanášejte dostatečně s předstihem, než vyrazíte ven: déšť či sníh způsobí, že se slepí.
Co možná o vlasech nevíte…
Růst i počet vlasů jsou nám dány už při narození genetickou informací. Vlas vyroste za den o 0,3 až 0,4 mm, což představuje zhruba 1 cm za měsíc. V mládí nám obvykle rostou dobře a udržují si svůj cyklus. Věkem a přirozeným stárnutím se zpomalí růst a změní kvalita. Urychlení by tedy znamenalo zásah do samotné genetiky a na to jsme i dnes krátcí. Na trhu jsou dostupné přípravky proti předčasnému stárnutí a vypadávání vlasů a s těmi si je můžeme udržet zdravé a krásné.
Článek byl sepsán na základně odborných rad kadeřnice Ariany Zemánkové ze Studia Iris v Benátkách nad Jizerou. Zdroj: www.iris-studio.cz