Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Jak vybírat běžky

Běžky, Malý dobrodruh
Při výběru běžeckých lyží je lepší se poradit s odborníky. Foto: www.skiservis.cz

„Při výběru běžeckých lyží zohledněte vaši hmotnost a lyžařský styl. Rozhodněte se, zda chcete lyže se šupinami ve stoupací komoře, dejte pozor na správný systém vázání a nezapomeňte na vhodné mazání,“ shrnuje základní pravidla pro výběr běžek Karel Studnička ze specializovaného lyžařského severu www.skiservis.cz.

1. Hmotnost lyžaře: Položte běžky na zem, stoupněte si na ně a rozložte svou hmotnost rovnoměrně na obě lyže. Poproste prodavače či váš doprovod, aby pod středem lyží protáhl list papíru. Ten by měl jít volně protáhnout v délce cca 50 – 60 cm pod středem lyže. Zde bude tzv. mazací komora, kam se na skluznici nanáší stoupací vosk. Pokud je komora příliš krátká, bude pro vás velmi těžké se odrazit. Sáhněte po tvrdších či delších běžkách. Pokud bude komora příliš dlouhá, bude váznout skluz. Vyberte lyže měkčí či kratší.

2. Šupiny: „Některé běžky mají z výroby v oblasti stoupací komory vyřezány do skluznice protiskluzné šupiny, které simulují funkci mazacího vosku, tedy zabraňují podkluzování a umožňují odraz vpřed. Takto upravené lyže nemusíte mazat stoupacími vosky, ovšem obvykle mají poněkud horší skluz. Šupiny se používají u modelů pro rekreační lyžování,“ vysvětluje Karel Studnička.

3. Styl: Předem si ujasněte, jakým stylem budete chtít jezdit. Pokud hodláte jezdit pouze klasicky, sáhněte po modelu pro klasický styl. Jsou to dlouhé běžky s výrazně zahnutými špičkami, obvykle označené slůvkem classic v názvu. Chcete-li si kromě klasiky občas zabruslit, budou pro vás vhodné kombi lyže. Jedná se vlastně o tvrdší verzi běžek na klasiku, která umožňuje zvolit kratší délku, s níž je bruslení snazší. Lyže se označují jako combi. Pro bruslení se používají kratší běžky s plochou špičkou. Střed lyže není tolik vyklenutý, protože odraz se provádí z celé délky hrany. Lyže se označují slůvkem skate.

Karel Studnička. Foto: www.skiservis.cz

4. Vázání: Velmi důležité je vybrat si vhodný systém vázání. V současnosti existují dva rovnocenné systémy, Rottefella NNN (dvě vodící drážky v podrážce) a Salomon SNS (jedna vodící drážka v podrážce), oba ovšem vyžadují odpovídající boty. Pokud tedy boty již máte, kupte si k nim odpovídající vázání. Pokud kupujete i boty, vyberte nejprve takové, které vám budou nejlépe sedět, a až poté vybírejte lyže s odpovídajícím systémem vázání.

5. Vosky: „Běžky musíte před jízdou vždy navoskovat. Modely se šupinami a běžky na bruslení pouze skluznými vosky, kombi běžky a běžky na klasiku také vosky stoupacími, které se nanáší do mazací komory. Pro rekreační lyžování lze použít univerzální vosky, sportovnější jízda již vyžaduje použití vosků pro aktuální klimatické podmínky. Jak správně voskovat vám poradí obsluha vaší lyžařské prodejny,“ doporučuje Karel Studnička.

Jak vybírat sjezdovky

„Sjezdové lyže vybírejte podle vaší hmotnosti, výkonnosti, terénu, v němž budete jezdit a preferované délky oblouků. A až vyberete, nezapomeňte se o ně dobře starat a dopřávat jim pravidelný servis,“ shrnuje základní pravidla pro výběr sjezdovek Lukáš Princ ze specializovaného obchodu Ski a Bike Centrum Radotín. 

Dámské lyže Elan Insomnia Fusion. Foto: www.skiservis.cz

1. Délka: Délka moderních carvingových lyží by měla být o 10 – 20 cm menší, než je výška vaší postavy. Příznivci kratších oblouků a lehčí lyžaři sáhnou v rámci tohoto rozpětí spíše po kratších, milovníci dlouhých rychlých oblouků a těžší jedinci zvolí lyže spíše delší.

2. Terén: „Parametrem, který rozhoduje o použitelnosti lyže v různých terénech, obecně řečeno na sjezdovce a mimo ni, je šířka lyže. Čím je lyže užší, tím lépe bude fungovat na upravené trati. Široké lyže naopak odvedou nejlepší práci mimo sjezdovku v hlubším sněhu,“ radí Lukáš Princ. Lyže na ranní upravenou trať mají šířku středu do 70 mm, na odpolední rozbité pistě se nejlépe svezete na lyžích, které mají pod botou 70 – 80 mm, širší lyže vás již svezou ve volném terénu. Pravé prašanovky mají šířku středu i 120 mm.

3. Výkonnost: Nejlépe vás svezou lyže, které budou odpovídat vaší výkonnosti. Rekreační lyžař si nejlépe zajezdí na měkkých lyžích, které nejsou náročné na ovládání a odpouštějí chyby, výborný sportovní jezdec zase potřebuje tvrdou lyži, která ho podrží ve vysokých rychlostech i na zmrzlém terénu.

4. Délka oblouku: Rádius je dán mírou bočního vykrojení lyží. Jeho hodnota udává poloměr oblouku, který lyže vyjedou při správném zatížení a postavení na hrany. Pokud je na lyžích hodnota R 15, znamená to, že při správném zatížení vyjedou lyže oblouk o poloměru 15 metrů. Pokud vyznáváte krátké řezané oblouky, sáhněte po lyži s rádiusem do 13 m. Lyže pro střední oblouk mají radius v rozmezí 14 – 16 m. Větší rádius již značí lyže pro dlouhé a rychlé oblouky.

5. Servis: „Nezapomeňte, že lyže je třeba pravidelně servisovat. Lyže by měly jít do servisu nejen před každou sezonou a po ní (aby se na léto zakonzervovala skluznice), ale přibližně po každém týdnu lyžování. Pravidelný servis nejen zlepší zážitek z vaší jízdy, ale také prodlouží celkovou životnost lyží,“ doporučuje Lukáš Princ.

Více informací na www.skiservis.cz

Exit mobile version