Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Jak vybrat fotoaparát na dovolenou? Recenze poradí!

Každý rád fotografuje, nabídka skvělých fotoaparátů nebyla nikdy lepší, přesto mnozí často stojí před zásadní otázkou: Jaký vybrat fotoaparát? Jak dosáhnout co nejlepšího poměru cena/výkon?

Jak vybrat fotoaparát
Fotografování mobilem zažívá obrovský rozmach a výrobci fotoaparátů se snaží přijít s opravdu malými, a přece mimořádně kvalitními stroji.

V tomto stručném článku se vám pokusíme poradit – je to totiž otázka složitější, než se může zdát na první pohled. Totiž: fotografové (amatérští i profesionální) jsou pod obrovským tlakem marketingu velkých firem, které dokáží často zamlžit to opravdu podstatné. Navíc: mezi amatérskými fotografy existuje poměrně rozšířená skupina tzv. „techniků“, kteří se vyžívají ve zkoumání nejrůznějších technických vymožeností, které obyčejný smrtelník v podstatě nepotřebuje.

Co se vám tedy má honit hlavou ve chvíli, kdy přemýšlíte o koupi nového foťáku?

1. Zrcadlovka vás „naučí“ zdaleka nejvíce: začněte hned s ní!
Tohle pravidlo může znít nepravděpodobně, ale je to tak, zkušení fotografové vám dosvědčí, že na samém začátku vaší fotocesty je ideální začít fotit hned se zrcadlovkou, všechny ty „čudlíky“ a funkce jsou zpravidla mnohem přehlednější než u menších kompaktů.  A také samozřejmě platí, že zrcadlovka vám poskytne (zpravidla) mnohem kvalitnější výsledky než cokoliv menšího…
Rychle dodejme, že nikdy nebylo tak snadné dostat se k zrcadlovce za velmi rozumné peníze, na mírně výběhový typ s jedním objektivem už může stačit cca 13 000 korun.

2. Jakou koupit zrcadlovku? Ty levnější stačí!
Zrcadlovky patří k věcem, kde neplatí ono okřídlené „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci“. Ba naopak, zkušení fotografové opakují, že vůbec není třeba bát se strojů z tzv. „entry level“, tedy zrcadlovek základních řad. Jedno omezení však přece platí: držte se značek Nikon a Canon, konkrétně řad Nikon D3100, D3200, D3300, Nikon D5100, Nikon D5200, Nikon D5300, Nikon D5500, případně Canon 600D, 650D, Canon EOS 700D. Dosud posledním modelem je skvělý Canon 760D. (Zmíněné Nikony s jedním objektivem pořídíte za cca 14-20 000 kč), Canony budou zpravidla mírně (o pár tisíc) dražší. Lepší je vyhnout se tzv. střední třídě, která má sice papírově lepší vybavení, ale kvalitou snímků je zcela srovnatelná než ony klíčové „začátečnické“ zrcadlovky (příkladem je výborný, ale poměrně drahý Nikon D7200).

Mimochodem, mnoho návodných informací a recenzí najdete na webu Fotoguru.cz, který vybrané digitální fotoaparáty podrobuje recenzím – a to recenzím pochopitelným i naprostým laikům.
Rozhodně se při vyslovení otázky „jak vybrat fotoaparát“ nenechte obsluhou v obchodě či recenzemi na internetu přesvědčit, že je třeba zakoupit fotoaparát střední třídy, tedy někde v řádech nižších desítek tisíc. Nedělejte to, je to zbytečné, výsledky budou zcela stejné jako u námi doporučovaných digitálních fotoaparátů.

3. Nezapomeňte koupit hned dva objektivy!
Zrcadlovky se prodávají v setech, a rozhodně doporučujeme, abyste hned na začátku zalovili v kapse trochu hlouběji a hned si koupili set, v němž budou hned dva objektivy. Oblíbený omyl zní: ten „dlouhý“ zoom na začátku nepotřebuji, nejedu přece fotit nosorožce do Afriky a nepotřebuji si je přibližovat. Tak to není: zoom je totiž třeba k fotografování některých základních typů kompozici: zejména portrétů. Tedy neváhejte, a kupte opravdu hned dva! (Cena bude navíc mnohem příznivější).

4. Co když nechci tahat velký fotoaparát? To je těžší…
Toto otázka patří k nejčastějším fotografickým otázkám vůbec: Co když s sebou nechci tahat velký fotoaparát? Co když chci jet na dovolenou nalehko, a mít opravdu něco do kapsy?
Fotografové se shodují, že zde je opravdu mnohem těžší vynést nějaký verdikt. Velká vlna tzv. bezzrcadlovek – tedy menších fotoaparátů s velkými ambicemi – zatím nepřinesla to, co od ní mnozí čekali: postupné doznívání éry zrcadlovek. Totiž: velikost je sice menší (a někdy opravdu kapesní), avšak kvalita stále (řečeno obecně) zaostává. Na druhou stranu není pochyb, že nějaký opravdový průlom je již nablízku (v horizontu několika let) – tedy průlom v tom smyslu, že výrobci fotoaparátů budou opravdu vyrábět přístroj malých rozměrů a kvality zrcadlovek.

5. V „kapesních“ fotoaparátech nekraluje jen Nikon a Canon
Zatímco u zrcadlovek obecně uznávaná rada velí držet se dvou králů (Canonu a Nikonu), v případně menších fotoaparátů tato logika neplatí, zde do hry poměrně zásadně zasahují i menší hráči, zejména firmy Olympus, Sony a Fujifilm (ač samozřejmě i Canon a Nikon mají silné zástupce).

Nechceme zde vymýšlet již vymyšlené, tedy vás znovu odkážeme na web Fotoguru, který se právě touto otázkou výrazně zabývá a postupně testuje kandidáty na „svatý grál malých fotoaparátů“. Velmi zajímavé a podrobné recenze včetně řady testovacích obrázků se týkají fotoaparátů v cenové hladině srovnatelné se zrcadlovkami, tedy cca 20 000 kč.

I zde ovšem platí, že parametry mohou být různé. Podle webu „z řady“ například Fujifilm X-E2, který autora překvapil svými špičkovými parametry a perfektními výsledky. Pozoruhodný je též Fujifilm X-T10, který opravdu plně nahradí zrcadlovky.

Za pozornost jistě stojí i další z průkopníků bezzrcadlovek: Firma Olympus. Dle recenze stroje Olympus OM-D E-M10 se jedná o velmi rozumný poměr cena/výkon (opět zhruba na úrovni 20 000 korun). Zde je již skutečně o fotoaparát kapesní, který navíc s dobrým elektronickým hledáčkem poskytuje „zážitek“ srovnatelný se zrcadlovkou…

Nu a pokud byste chtěli opravdu malý kompakt se skvělými výsledky, prozkoumejte Sony RX100 III – je už budete muset sáhnout trochu více do kapsy než u obyčejných kompaktů (nejnovější verze Sony RX100 IV stojí přes třicet tisíc).

Tedy: těšte se, velké firmy s sebou vedou lítý boj o to, kdo bude králem malých fotoaparátů. A není pochyb, že pro nás fotografy z toho plyne mnoho dobrého – konkurence je prostě užitečná věc – i pro digitální fotoaparáty.

Exit mobile version