Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Dětské sluneční brýle – jak je vybrat

Slunce je v létě opravdu ostré, a tak se mnohdy uchylujeme k tomu, že bez slunečních brýlí nedáme ani ránu. I děti by si měly chránit zrak. Jak jim ale vybrat ty správné brýle? To zjistíte prostřednictvím následujících tipů.

Dětské sluneční brýle, Malý dobrodruh
Jak vybrat dětem brýle? Foto: www.skibi.cz

Aby dětské brýle poskytovaly očím náležitou ochranu, musí mít UV filtr. S ním nebude na oči působit škodlivé UV záření, které je může vážně poškodit. Oční buňky totiž jako jediné v lidském těle nejsou během života nahrazovány novými a jejich stav se postupně zhoršuje. Na tomto procesu, který ve svém důsledku může vést až k oslepnutí, se nejvýraznější měrou podílí právě UV záření. Největší škody přitom vznikají do deseti let věku, i když následky se projeví až později.
„UV filtry brýlí se dělí do kategorií jedna až čtyři podle světelných podmínek, do nichž jsou určeny. Filtr kategorie jedna se hodí pro nejslabší sluneční záření, filtr kategorie čtyři pro nejsilnější například u moře nebo na horách. Pokud nevíte, zda již koupené brýle skutečně mají UV filtr, nechte si je přeměřit v kterékoliv oční optice. Ve většině případů je tato služba zdarma a na počkání,“ říká Kateřina Princová z portálu zaměřeného na sportovní výbavu dětí www.skibi.cz.

Jaký druh brýlí dětem bude vyhovovat?

Při nákupu můžete vybírat ze tří druhů materiálů, z nichž se dnes vyrábějí zorníky slunečních brýlí. Prvním z nich je klasické sklo, s nímž se ovšem u dětských modelů setkáte spíše výjimečně. „Výhodou skla je nejlepší optická jasnost a také výborná odolnost proti poškrábání. Naopak jeho nevýhodou je vyšší hmotnost a také cena. Druhým materiálem pro výrobu zorníků je polykarbonát. Co se týče optické jasnosti a odolnosti vůči poškrábání, poněkud zaostává za sklem, ovšem zase lépe odolává nárazům. Jeho hlavní výhodou je ovšem nízká hmotnost. Nejlevnější materiál zorníků představuje akrylát. Je velice odolný, ovšem má nejhorší optickou jasnost a někdy dokonce zkresluje vidění,“ vysvětluje Karel Studnička ze Ski a Bike Centra Radotín.

Barva je důležitá

Právě zabarvení zorníků má za úkol zredukovat množství světla dopadajícího do oka. Klasické barvy zorníků, jako je hnědá, šedá nebo zelená jsou barevně neutrální, to znamená, že nezkreslují viděné barvy. Hodí se do polojasných až jasných dnů.

Žluté, oranžové a zlaté zorníky se hodí pro nízké okolní světelnosti. Zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti a také v nich perfektně vnímáte hloubku a vzdálenosti, což je předurčuje například pro lyžování.
Zrcadlové zorníky, které mají na vnější straně nanesenu reflexní vrstvu, se hodí do prudkého světla, neboť většina se ho odrazí od zorníků zpět. Viděné předměty se vám v těchto brýlích budou jevit tmavší, než jsou ve skutečnosti. Hodí se například pro vysokohorskou turistiku a pro pohyb na sněhu za slunných dní.

Brýle musí sedět

Aby brýle co nejlépe chránily zrak, je třeba, aby dobře seděly na obličeji a světlo k očím nepronikalo ani ze stran či zespoda. „Brýle rovněž nesmí nikde tlačit, ale ani padat, sklouzávat z nosu a podobně. Hmotnost brýlí by měla být co nejnižší a v ideálním případě rovnoměrně rozložena mezi uši a nos,“ radí Kateřina Princová.
Dětské sluneční brýle renomovaných výrobců, jako například německá Alpina, bývají někdy vybaveny většinou neoprenovým páskem se suchým zipem – kvůli možnosti přizpůsobení velikosti – na upevnění brýlí kolem hlavy. Brýle s tímto páskem lépe drží, dětem méně překážejí a také tolik nedochází ke ztrátám či poškození brýlí. Pro nejmenší děti je takové řešení ideální. Při výběru brýlí si všimněte také materiálu obrouček a pantů. Kovové jsou trvanlivější, ale v oblasti sportovních brýlí pro děti se častěji setkáte s plastovými obroučkami brýlí.

3 rady, jak správně vybrat sluneční brýle

Sluneční brýle pro nejmenší: Sluneční brýle Reima Ranta pro děti ve věku 1– 3 roky mají pevné neskládací nožičky, odepínací a nastavitelnou gumičku za hlavu a ochranný faktor UVA/UVB 400. Prodává Skibi Kids za 1 120 Kč.

Zrcadlovky pro kluky i holčičky: Sluneční brýle Reima Katsanto pro děti ve věku 4 – 8 let mají polarizovaná zrcadlová skla, UVA/UVB ochranu a certifikát CE. Součástí je sáček na brýle. Prodává Skibi Kids za 1 120 Kč.

Brýle pro aktivní děti: Dětské brýle Spegling pro děti nad 6 let. Mají pružné skládací nožičky a ochranný sáček. Prodává Skibi Kids za 1 120 Kč.

Více informací Ski a Bike Centrum Radotín, www.skibi.cz.

Exit mobile version