Vybíráte spacák na túry do přírody, na chalupu či pro dítě na tábor? Jak vybrat ten správný vám poradí až do 9. srpna 2015 na Výstavě stanů a vybavení do přírody v pražských Letňanech, kde mají kromě 320 postavených stanů a největšího výběru vybavení do přírody unikátní spacákové ležení, ve kterém si můžete vybírat se stovek spacáků nejrůznějších druhů a poležet si v nich na nejrůznějších površích tak dlouho, až budete mít zcela jasno.
„Návštěvníky kromě zajímavých cen nejvíc láká to, že si mohou všechno zkusit na vlastní kůži. V normální prodejně si třeba stan asi nepostavíte, přitom je to tak důležité. U nás jich najdete postavených tři sta dvacet a můžete si do nich zkusit dát potřebné vybavení a poležet si v nich jak dlouho chcete. Stejně je to s karimatkami nebo spacáky. Máme jich tady stovky a vy je můžete v unikátním spacákovém ležení zkoušet dle libosti a dokonce na různých druzích povrchu (včetně kamínků). Najdete tedy všechny druhy od těch expedičních, po téměř peřinového rázu,“ říká pořadatel Výstavy stanů a vybavení do přírody Jaroslav Skalka.
Vybírat a zkoušet si tady můžete vše, jak dlouho chcete a nemusíte se bát ani o zábavu dětí – ve spacákovém ležení se často zabaví celé hodiny. A vy jim přitom můžete vybrat dětský spacák.
„Při jeho nákupu je obzvlášť důležité, aby si malý cestovatel spacák zamiloval a přijal jej za svůj, tímto se vám cestování značně usnadní a eliminují se kritické okamžiky. Pak je ovšem potřeba zaměřit se především na vnitřní materiál, který by měl být příjemný na omak, ale měl by být lehký a nešpinit se. Dále je třeba ověřit si, zda je možné jeho prodlužování/zkracování, odvětrání i od nohou – tedy obousměrný zip se snadným chodem bez zadrhávání a svírání látky spacáku, či zda lze snadno stahovat a hlavně povolit légu okolo hlavy a ramen,“ upřesňuje Jaroslav Skalka.
4 důležité parametry při výběru spacáku
1. Hmotnost: U spacáků je to velmi důležitý parametr. Čím lehčí spacák, tím menší zátěž pro turistu i objem po sbalení. Hmotnosti spacáků se pohybují od 600 gramů po několik kilogramů.
2. Pohodlí: Dalším vodítkem pro výběr jsou výhody a nevýhody tvaru a konstrukce spacáků. „Nejjednodušší dekový je vhodný jen do kempu nebo na chalupu, ve stanu nebo venku teplo příliš neudrží. Mumiový spacák snižuje únik tepla a optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru. Dekový spacák použijete všude, kde vás nezajímá váha a jde vám především o pohodlí – na chatu, festival či dovolenou. Tyto spacáky mají pohodlné materiály, kdy se cítíte jako ve vlastní posteli a jsou i taky tak široké a dlouhé. Oproti tomu mumiové spacáky, jsou z materiálů, které jsou určeny hlavně pro turistiku či expedice. Jsou užší, skladnější a lehčí, což je vykoupeno menším pohodlím,“ vysvětluje manažer Výstavy stanů a vybavení do přírody Jan Marušák.
3. Teplotní komfort: Důležitou podmínkou pohodlného spánku je dostatečně teplý spacák. Postačí si ujasnit, k čemu má spacák sloužit a v jakých teplotách v něm hodláme spát. Nejjednodušší je řídit se označením použití podle ročního období – letní, třísezonní a zimní
4. Délka: Ta je naprosto klíčová. „Lidé se při výběru spacáku dopouštějí nejčastěji dvou chyb: koupí si příliš dlouhý spacák a v tom případě musí vyhřívat větší plochu než je třeba a může jim být zima. V druhém případě je to ještě horší, do spacáku se nevejdete, budete stlačovat izolační náplň a bude vám zima, protože vás nebude nic hřát. Proto, je důležité si spacák přijít vyzkoušet k ověřenému prodejci nebo třeba na Výstavu stanů, kde si do něj lehnete na spacákovém ležení,“ dodává Jan Marušák.
Tipy na zajímavé spacáky
– Dětský spacák Boll Patrol Lite je plnohodnotnou zmenšeninou outdoorových spacáků pro dospělé. Když ho pořídíte tříletému dítku, díky ojedinělému designu umožňujícímu prodloužení délky spacáku o 35 cm ho využije i za několik let. Navíc je vybaven stejnými praktickými a funkčními detaily, které se nacházejí u spacáků pro dospělé. Díky konstrukčnímu řešení a nově vyvinutému syntetickému vláknu DualMicro zabezpečí potřebné teplo i pro nejmenší. Vnitřní vrstva spacáku je vyrobena ze speciálního broušeného polyesteru, přirozeně hypoalergenního, který připomíná jemnou bavlnu. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody za 961 Kč.
– Salewa Micro 800 je letní spacák, který je velice skladný a lehký a tedy vhodný na kolo i turistiku. Střih mumie, náplň: 40g/m² Salewa Powerfill, vnější materiál polyester. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz ho koupíte za 1 980 Kč
– Hannah Bivak W X3 je velmi teplý spací pytel se syntetickou náplní použitelný v chladnějších částech roku, 3D kapuce se štítkem, 3D dno, zip krytý dvojitou légou, zateplovací límec, kapsa na doklady, systém proti zasekávání jezdce zipu, jednoruční stahování kapuce, poutka k zavěšení. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz ho koupíte za 1 592 Kč.
– Pinguin Topas je lehký třísezónní spací pytel sbalitelný přijatelných rozměrů vhodný pro turisty, trampy, cestovatele od jara do podzimu. Dvouvrstvá konstrukce termoizolační náplně zajišťuje dostatečný tepelný komfort. Vnější materiál Nylon Ripstop DWR zase dostatečnou odolnost proti poškození. Možnost spojení levého a pravého zipu. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody či na www.4camping.cz ho koupíte za 2 356 Kč.
Tip nejen na víkend: Výstava stanů a vybavení do přírody
Celkem 115 značek, 320 postavených stanů, velké spacákové ležení, vůbec největší výběr outdoorového oblečení a obuvi v ČR – to vše na vás čeká na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná od 30. 5. do 9. 8. 2015 v pražských Letňanech. Na ploše 10 000 m² (!) najdete největší nabídku pro kempování, turistiku, sport a volný čas. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky, nebo si jen tak poležet v populárním spacákovém ležení či se uvelebit v některém ze stanů. Děti si mohou zařádit v dětském koutku, na všechny čekají speciality světové kuchyně v Klubu cestovatelů.
Více informací najdete na www.vystavastanu.cz a www.4camping.cz.