Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Jak vybrat to nejlepší kolo pro vaše dítě?

Jízda na kole zajisté patří k jednomu z nejoblíbenějších sportů v ČR a na světě vůbec. Téměř všude na světě uvidíte nadšeného cyklistu, jak si to fičí po silnici nebo polní stezce. Byla by škoda o to ochudit i naše ratolesti. Jenže jak vybrat správné kolo, aby vašemu dítěti vyhovovalo, a i nějakou chvíli vydrželo?

Jak vybrat správné kolo?

Jedním z nejdůležitějších faktorů je váha kola. S lehčím kolem se lépe manipuluje a pro dítě je snazší s ním jezdit, díky nepřibývající váze. Populární jsou kovové rámy u kol, které jsou však těžké a zvyšují celkovou váhu kola úplně zbytečně. Skvělou alternativou kovu je hliník. Hliníkové rámy jsou sice dražší než ocelové, ale zato porovnatelně lehčí a mají stejnou/podobnou odolnost jako rámy ocelové. Skvělým příkladem kol s nízkou váhou je prémiová česká značka dětských kol Rascal Bikes. Ta kromě váhy začínající na 5,5 kg nabízí unikátní design, řemen místo běžného řetězu a hlavně geometrii, která je uzpůsobena dětské postavě.

Dále rozhodně nechcete, aby vaše dítko z nového kola hned vyrostlo. Proto byste měli číst dál. Je důležité koupit kolo, které hraničí s minimálním věkem použití. V praxi to znamená, abyste kupovali raději kolo větší a s větším průměrem kola než to, které vám zrovna vyhovuje. Dnes mají všechna kola polohovací sedátka a řídítka, tudíž je možné je přitáhnout na nejmenší úroveň a tím několikanásobně zvýšit dobu využití tohoto kola.

Velikost kola se určuje dle výšky osoby. Měří se výška od země k rozkroku, kvůli výšky sedátka. Díky všem studiím jsou téměř všechna kola vyráběna s ohledem na dětskou postavu a jejich přirozený vývin, proto se nemusíte obávat, že by dané kolo vašemu dítěti ublížilo, či jinak poškodilo jeho zdraví.

Celkově kolo musí tvořit pevná konstrukce, která dokáže odolat i vážnějším pádům. Nejedná se však o horské kolo, a i o dětská kola se musíte starat, aby fungovalo stále tak, jak má.

Bezpečnost nade vše!

Většina kol je vybavena blatníky, odrazkami, svítilnou a zvonkem. Pakliže ne, je vhodné tyto věci dokoupit. K povinné výbavě samozřejmě patří helma, kterou by měly nosit jak děti, tak dospělí. Dalšími nepovinnými, ale praktickými vychytávkami jsou zajisté chrániče kolen, loktů a dlaní. Je na zváženou. zda je vaše dítě potřebuje, či už ne.

Jestliže se vaše dítě teprve učí nasednout na kole, pak mu velice pomůžete doprovodnými kolečky. U nováčků je také potřeba zvážit, zda potřebují přehazovačky, aby je zbytečně nerozptylovaly. Ovšem je lepší dítě naučit hned ze začátku pracovat s přehazováním, než aby to dohánělo později. To samé platí o zadních brzdách. Na některých kolech jsou zadní brzdy uloženy ve šlapátcích, což je pro ratolesti rozhodně jednodušší pro začátek, ale pak může být těžké je od tohoto návyku odvyknout.

Jaký typ sedátka vybrat?

U většiny dětských kol se vyskytují tzv. neutrální sedátka, která jsou kombinací sportovního a rekreačního posedu. Jde o přirozený typ posedu, který nepříliš zatěžuje záda ale zase dítě dokáže patřičně na pár hodin unavit.

Stále si nevíte rady?

Neváhejte navštívit specialisty na dětskou cyklistiku – internetový obchod a kamenné prodejny Cyklospeciality.cz. Rádi vám poradím s výběrem nejvhodnějšího kola, vše předvedou a vaše dítě si kolo může na živo vyzkoušet.

Exit mobile version