Najít práci není v dnešní době jednoduché, a proto se Jaroslav Jandura rozhodl vydat knihu Jak získat práci, která je plná rad a tipů, jak docílit toho, aby si vás na pohovorech všimli.

Jandura, Malý dobrodruh
Hledáte práci? Nyní ji rychle najdete. Foto: archiv Jaroslava Jandury

Jaroslav Jandura právě vydal na českém trhu ojedinělou knihu nazvanou Jak získat práci. Sám prošel mnoha pohovory, až skončil na druhé straně jako personalista české firmy. V knize využívá osobních zkušeností z obou břehů této stresové životní situace. Praktický návod provází čtenáře postupně všemi etapami, které ke shánění práce patří. Najdou zde praktické tipy i mnohé překvapivé triky, naučí se, jak myslet pozitivně, ale především zjistí, že hledání práce je práce jako každá jiná.

Čas od času se každý dostane do situace, kdy si hledá práci. Je to nepříjemná zkušenost a těžká zkouška psychické odolnosti. Autor knihy Jaroslav Jandura v jednotlivých kapitolách prochází krok po kroku důležité aktivity, které vedou k získání pracovního místa od nezbytné psychické přípravy a pozitivní motivace přes pečlivé plánování každého dne, hledání potencionálních zaměstnavatelů, sepsání správného průvodního dopisu i životopisu, zvládání pohovoru až po to, jak se vypořádat s možnými nástrahami zkušební doby v novém zaměstnání.

Kniha pro obyčejné lidi

Kniha má pomoct získat práci především těm, na které manažerské poučky zapomněly. Podle autora není určena bílým límečkům na vysokých manažerských pozicích, ale „obyčejným lidem“ – matkám po mateřské dovolené, absolventům, starším lidem, lidem na režijních pozicích, nákupčím, sekretářkám…, zkrátka všem, kdo by mohli najít práci právě v malé nebo střední české firmě.

„První kapitoly mi začaly růst v rukách, když jsem viděl, jak jsou moji blízcí doslova paralyzovaní tím, že se jim nedaří najít práci. Vůbec si neuvědomovali, že k úspěchu nestačí umístit jeden životopis na několik pracovních portálů a pak sedět doma a čekat, že se jim někdo ozve. Neozve! Čas totiž běží proti nim a oni se postupně začali uzavřít do skořápky. Podle statistik ztratí člověk za prvních šest měsíců bez práce návyk do ní chodit a vůbec chuť cokoliv dělat,“ varuje Jaroslav Jandura s tím, že kdo si říká, že práci nemůže najít, ten ji skutečně nesežene.

Buďte připravení při hledání práce

Kniha nabízí komplexní pohled na celou problematiku s logicky navazujícími kapitolami, v nichž si každý může najít tu svou etapu hledání práce. „Ten, kdo se chystá následující den na pohovor, si může nalistovat jen ty stránky, díky nim se posune před ostatní uchazeče. Mohou to být drobnosti, které pomohou. Vždy se divím, že většina lidí přichází na pohovor nevhodně oblečena, spousta z nich nic neví nebo má jen velmi povrchní informace o firmě kde žádají o práci – přitom by stačilo večer před pohovorem strávit deset minut na firemním webu,“ upřesňuje Jaroslav Jandura.

Stále na příjmu

V knize Jak najít práci se lidé dozvědí, na co si dát pozor, proč se věci dějí, jak se dějí, co se stane, když to a to udělají, a naopak, když něco neudělají. „Jako příklad bych chtěl uvést tu skutečnost, že někteří uchazeči nejsou následující dny po pohovoru k dispozici na mobilním telefonu. To, že jej ve správný čas nezvednou, může stát za jejich neúspěchem. Málokdo totiž ví, že se vybraným uchazečům nepíšou smsky ani maily, ale jednoduše se jim telefonuje. Pokud nejsou na příjmu, přichází na řadu další vybraný uchazeč.

Pokud si přečtěte krok po kroku sestavený návod vtisknutý do deseti kapitol, ušetříte si nervy neefektivním sháněním nebo hledáním práce na místech, kde o vás nikdo nestojí. Naopak můžete díky knize najít svou vysněnou práci,“ uzavírá autor.

7 důvodů, proč by se tato kniha měla stát povinnou četbou

1. Pracovní inzeráty poptávají stále stejné profese nebo pracovní pozice. Všude hledají pouze „mladé, energické, odhodlané manažery“ nebo „odpovědné a znalostmi cizích jazyků vybavené asistentky bez závazků“.
Nesplňujete tyto požadavky?

2. Na nové zaměstnance jsou kladeny stále větší nároky. Zaměstnavatelé nechtějí investovat ani korunu navíc do vzdělání. Proto raději přijímají zkušené „harcovníky“, kteří jsou schopni začít pracovat od prvního dne.
Jste po škole nebo potřebujete z nějakého důvodu změnit profesi?

3. V posledních letech se u nás rodí více než 100 tisíc dětí ročně. Tato radostná událost má však také svou stinnou stránku. Matky, které se starají o malé děti, musí přerušit práci na několik let, což často snižuje jejich zdravé sebevědomí a komplikuje zpětné začlenění do práce.
Nestojí o vás váš původní zaměstnavatel nebo vám dávají okázale najevo, že máte raději zůstat doma?

4. V ČR žije přibližně 1,5 milionu lidí ve věku 50 až 60 let.
Nezvou vás na pohovory nebo máte pocit, že už nemáte co nabídnout?

5. V polovině roku 2013 bylo přibližně půl milionu lidí, kteří pobírali invalidní důchod bez rozdílu, jestli se jedná o první, druhý nebo třetí stupeň.
Nepřijali vás jen proto, že máte nějaké pracovní omezení?

6. Každý den v průběhu celého roku dostávají zaměstnanci výpovědi. Ať už to přijde kdykoliv, je nutné dokončit všechny úkoly a odejít „s čistým stolem“. Ještě důležitější je intenzivně hledat a co nejdříve najít novou práci.
Jak hledat novou práci a přitom zvládnout posledních pár týdnů v té „staré“?

7. V ČR je přibližně 150 000 malých soukromých firem do 100 zaměstnanců, které řídí jeden nebo více majitelů. Vztahy jsou zde více rodinné, řízení není nijak komplikované a záleží především na osobnosti majitele, jakou atmosféru firma vyzařuje.

Knihu koupíte na www.jakziskatpraci.cz za 398 Kč.

Tags:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*