Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Kahan: Vydejte se po stopách skřítků permoníků

Po stopách permoníků, Malý dobrodruh
Mikroregion Kahan nabízí možnost seznámit se s bohatou hornickou historií. Foto: www.zapermoniky.cz

Nedaleko Brna se rozprostírá oblast s bohatou hornickou historií. Samotný název – mikroregion Kahan – prokazuje, že důlní činnost výrazně ovlivnila život zdejších obyvatel. Kahan je totiž v původním slova smyslu starý typ lampy s otevřeným plamenem používaný právě v dolech. Návštěvníci se mohou vydat po stopách permoníků a objevit hornickou tradici i zajímavé památky v kraji.

Kdo jsou permoníci?

Permoníci jsou plaší skřítci, před lidmi se raději skrývají do podzemí. Dobře se jim daří v hlubokých štolách, a proto si svůj domov našli také v bývalém černouhelném revíru mezi Rosicemi a Oslavanami. Zde těžené černé uhlí bylo velmi kvalitní. Na slávě hornictví a příbězích s permoníky postavil region svou úspěšnou účast v evropské soutěži EDEN 2011. Ta si klade za cíl zviditelnit turistické cíle, které patří k místnímu hmotnému dědictví a jsou vyhledávanou atrakcí. Kahan soutěžil s muzeem hornictví v Oslavanech, regionální úzkorozchodnou železnicí Zbýšov – Zastávka a její poutavou expozicí.

Projížďka parním vlakem

Jízda historickým parníkem či motorovým vlakem je nezapomenutelná. Foto: www.zapermoniky.cz

Muzeum průmyslových železnic v areálu dolu Jindřich II ve Zbýšově představuje ojedinělou sbírku historických lokomotiv a vozů. Nabízí také výstavy modelové železnice a pořádá příležitostné jízdy po trati původní uhelné vlečky, postupně přestavované místními nadšenci na úzký rozchod kolejí. Jízda parním vlakem do Babic u Rosic a zpět v otevřených výletních vozech maximální dvacetikilometrovou rychlostí se stává zážitkem nejen pro děti. Některá vozidla připomínají model či hračku, nicméně stále se jedná o skutečnou železnici. Inventář muzea tvoří desítky úzkorozchodných lokomotiv a více než 100 vozů. Skvostem je elektrická lokomotiva Siemens z roku 1908.

Jízdy historických parních či motorových vlaků se o letních prázdninách konají každou sobotu a při speciálních příležitostech. V sobotu 22. září 2012 pojede parní vlak z Brna do Zastávky na Hornický den. Akce přibližuje historii těžby uhlí a dává možnost prohlédnout si technické památky z této éry. V cílové stanici jsou připraveny ukázky řemesel, jízdy velké parní lokomotivy pro děti, stálá expozice hornictví a další program. To vše lze spojit s návštěvou rosického zámku a zbýšovského muzea.

Poznej práci horníků

Pokud se do oblasti Kahanu vydáte pěšky nebo na kole, jistě uvítáte nedávno otevřené okružní Stezky permoníků nebo tematické cyklostezky začínající na oslavanském zámku. Tam můžete ve stálé expozici muzea hornictví a energetiky poznat historické i novější metody těžby uhlí. Také se dozvíte, jak horníci zachraňovali zasypané kolegy nebo jak roste uhlí. Projdete si rovněž maketu důlní chodby. Návštěvu lze doplnit o prohlídku hasičského muzea s unikáty v podobě ručních a parních stříkaček. V renesančním zámku v Rosicích se poslední víkend v srpnu koná rytířské klání stovek rytířů doprovázené stylovými vystoupeními. Divácky přitažlivá událost vyvrcholí proslulou polní bitvou o pevnost.

Najdi cestu ven z bludiště

V letošním roce vznikl na místě zchátralého důlního areálu Kukla v Oslavanech na ploše šest tisíc metrů čtverečních zábavně-naučný park Permonium. Jeho součástí je sto let stará, nyní nově zrekonstruovaná těžní věž. Nabízí nejen daleký rozhled z proskleného vrcholu výtahu v téměř čtyřicetimetrové výšce, ale také muzeum pověstí i hornickou kantýnu se specialitami z přelomu 19. a 20. století. Mezi hlavní lákadla parku patří největší nadzemní bludiště v ČR imitující na povrchu spleť důlních chodeb, dále důlní štoly a jezero, sopka propojená s lanovým centrem či druhohorní prales. Okamžiky plné napětí vyvolává simulace sjezdu výtahem do hlubokého podzemí.

Trasy s nástrahami

Návštěvníci si mohou zahrát interaktivní hru Magic Permon. V ní pátrají po tajemství, které pečlivě střeží permoníci. Celá hra je pojata na principu dobrodružné soutěže Pevnost Boyard. Dospělí i děti si mohou vyzkoušet šest tras plných nástrah, vědomostních a dovednostních úkolů. Celkem 26 atrakcí nesoucích slangové názvy důlních pracovišť prověří paměť, fyzickou zdatnost i odvahu.

Více informací o regionu na stránkách www.zapermoniky.cz nebo na www.reuz.cz.

O projektu EDEN (European Destinations of ExcelleNce)

Projekt Evropské komise vyhlašovaný od roku 2006 zaměřený na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Prostřednictvím národních soutěží se hledají excelentní evropské destinace, které se vyznačují svou jedinečností, kombinují nevšední přírodní a kulturní krásu
s nabídkou atraktivních služeb pro všechny skupiny návštěvníků a díky tomu zprostředkovávají výjimečné a neotřelé zážitky. Soutěž se vyhlašuje každý rok na specifické téma s cílem zviditelnit méně známé evropské regiony a upozornit na jejich kouzlo a unikátní rysy – v dané zemi ale i za hranicemi. Česká republika se soutěže účastní od roku 2009 a jejím garantem je agentura CzechTourism.

Vítězové jednotlivých ročníků:

2009 – téma Cestovní ruch a chráněná území – České Švýcarsko

2010 – téma Voda jako turistický cíl – Bystřicko

2011 – téma Obnova hmotného dědictví – Slovácko

Exit mobile version