Kam letos na hory s rodinou? Rakouský tyrolský region SkiWelt láká na vynikající sportovní vyžití celé rodiny i poctivou rakousko-uherskou gastronomii. A protože pouze ve zdravém těle sídlí zdravý duch, obojí je třeba vyváženě kombinovat.

Jsou to takové větší Krkonoše. Tedy o dost větší – v rozloze ani počtu sjezdovek jižním sousedům konkurovat pochopitelně nemohou, malebný ráz zasněžených kopců ale české hory v lecčems připomíná. I tady jsou svahy porostlé smrkovými lesy, mezi nimiž se klikatí sjezdovky – ostré červené a černé pro zkušené lyžaře i přívětivé modré pro začátečníky, rodiny s dětmi nebo seniory. Jen pár kilometrů od českých hranic, k dojezdu není potřeba ani dálniční známka.

Tyrolské středisko SkiWelt, které vzniklo pospojováním horských městeček Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll a Westendorf, je v současnosti největší lyžařskou oblastí v Rakousku. Místní podnikatelé během útlumu turistického ruchu způsobeného covidem spojili síly a modernizovali a rozšiřovali areál, co to šlo. Dnešní téměř 300kilometrovou strukturu navazujících sjezdovek vybavili moderními sedačkovými a kabinovými lanovkami, které lyžařům a snowboardistům urychlí přesuny. Za slunného počasí se z nich lze kochat panoramatickými výhledy na horský hřbet Wilder Kaiser a vrch Hohe Salve. A za špatného holt nezbývá než celý den lyžovat – třeba po dvou dobře značených okruzích, které zaručují, že lyžař či snowboardista nemusí jet jednu sjezdovku dvakrát – leda by sám chtěl.

Třetí značená trasa se nazývá KitzSkiWelt Tour a jde o v současnosti nejdelší lyžařský okruh na světě. Propojuje areál SkiWelt Wilder Kaiser, Brixental a oblast KitzSki (tedy okolí Kitzbühelu).

Nástup na okruh je možný ze 14 míst a na celé trase. Pozor, je třeba pamatovat na to, že i zkušenému lyžaři zabere celý den s krátkou pauzou na svačinu. Ve SkiWeltu se lyžuje po setmění (v Söllu) i časně ráno (střediska Brixen im Thale a Westendorf), stačí sledovat aktualizovaný web, které sjezdovky jsou kdy otevřené. Upravené jsou vždy.

Ve SkiWeltu jsou děti vítány!

Zdejší pobyt ocení zejména rodiny s dětmi. Nabídka v oblasti je dobře promyšlená a cíleně přizpůsobena návštěvníkům všech věkových kategorií. K dispozici jsou široké, mírné svahy a skvěle upravené sjezdovky, mnoho modrých tratí a sjezdů do údolí a hlavně nespočet zážitků.

Lámat si hlavu, čím zabavit  svého potomka, si opravdu nikdo nemusí. K dispozici jsou tu kvalitní lyžařské školky, jako KinderKaiserland s novým širokým dopravním kobercem  i několik zábavních parků. Za zmínku stojí také projížďky na koňském povoze. Huňaté koníky a jízdu na sáních milují děti i dospělí. 

Zábavné lyžování pro děti nabízí několik funparků  se skokánky, slalomy a pohádkovými postavičkami.

U horské chaty Simonalm navíc děti čekají místní čarodějnice – historie údolí je opředena legendami, a tak tu lze potkat čarodějky, kterak dětem vaří v kotlíku na ohni čaj (zcela zdarma) a přidávají do něj magické esence, třeba jednorožčí slzy či „ďábelskou rychlost“. Flakonky s esencemi si děti mohou vybrat a na památku se mohou s tyrolskými čarodějnicemi vyfotit.

Začarovaný dětský svět Kinderland s mini-pohyblivým kobercem a přírodním kluzištěm na Hochsöllu

Ve středisku Hochsöll letos vzniká zcela nová zimní říše divů (Winterwunderland), která je volně přístupná malým i velkým. U střední stanice pod kabinovou lanovkou Hexenwasser se plánuje přírodní kluziště, zimní hřiště pro dovádění ve sněhu, malý přepravní koberec pro první zkušenosti s lyžemi a odpočinková zóna s lehátky. Ve vyhřívané perníkové chaloupce hned vedle kluziště si mohou malí návštěvníci zdarma zapůjčit vybavení na klouzání a hraní. Až do vyčerpání zásob. Zde také začíná nová zimní zážitková stezka pro pěší na Stöcklalm.  

Zde lze použít všechny platné skipasy (SkiWelt, SuperSkiCard, SnowCardTirol), zimní turistické mapy a navíc je dispozici samostatná horská a údolní jízdenka na horské lanovky Söll (dospělí: 21,00 EUR a děti 10,50 EUR). 

Oběd s vyhlídkou

Centrum SkiWeltu tvoří už zmíněný vrchol Hohe Salve dostupný lanovkami ze Söllu nebo Hopfgartenu. Na vrcholu stojí malebná kaplička, zrekonstruovaná po druhé světové válce. Také zde se otevírá dechberoucí podívaná na více než sedmdesát třítisícovek, včetně majestátního Grossglockneru.

Aby se návštěvníci mohli dosytosti vynadívat, je ve zdejší horské chatě instalované otáčivé pódium. Obědvá se tedy „za jízdy“ dokola. Tyrolská strava našinci zachutná – základem je maso, špek, zvěřina a k tomu nadýchané knedlíky, třeba špenátové s parmezánem a máslem, nebo špecle, vajíčka, brambory a sýr. Vysportované kalorie jsou sice po takovém obědě s plnou parádou zpět, na to se ale na horách nehledí.

Za kulturou a historií se lze vydat do nedalekého Kufsteinu, a to buď autem, či zdarma autobusem. Monumentální středověký hrad s nechvalně proslulou šatlavou se vypíná na kopci a je vidět zdaleka. Prostřednictvím několika videomappingových projekcí se tu dozvědí o historii i současnosti hradu. Kufstein je malebné město s mnoha vinárnami, restauracemi a bary, kde je možné zastavit se na skleničku dobrého veltlínu nebo na něco na zub.

Více informací najdete na www.skiwelt.at a na www.kufstein.com.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*