Kašperské Hory jsou domovem krásné přírody, ale také bohaté historie. Tušili jste, že tudy vedla slavná obchodní stezka, po které obchodníci cestovali až ke Karlu IV.?
Největší slávu zažily Kašperské Hory, příjemné horské městečko v srdci Šumavy, ve 14 století, když tudy Karel IV. zbudoval obchodní cestu z německého Pasova do Prahy. Ta vedla přes Kvildu, Kašperské hory, Sušici, potom Klatovy a dále do našeho hlavního města. „Kašperské hory byly tehdy pro obchodníky doslova a do písmene zlatým dolem. Z Bavorska vozili zbraně, víno, látky nebo sůl a z Čech si odváželi obilí, dobytek nebo pivo, které se vařilo přímo ve městě. Město bylo v té době jedním z nejvýznamnějších zlatokopeckých rájů v Evropě,“ říká Sabina Kmecová z Nebespánu v Kašperských Horách, která pořádá pobyty se zážitkovými výlety.
Pomodlit a na pivo
V létě je toto město jednou z hlavních zastávek cyklistů, kteří chtějí důkladněji poznat malebné okolí Sušice a podhůří Šumavy. Zcela klíčovým výchozím bodem jsou pak Kašperské Hory pro pěší turisty, kteří se tady často zdrží déle, než plánovali.
Pravděpodobně nejvýstavnější stavbou je velká renesanční radnice na náměstí. V průčelí se pyšní trojicí mohutných barokních štítů, kterými se prezentoval jeden z majitelů domu, Jiří Lokšan – tajemník krále Ferdinanda I. Měšťané dům posléze účelně spojili s budovou pivovaru a nakonec v něm zřídili radnici. Prohlídka rozhodně stojí za to i dnes – budete procházet pod původními gotickými klenbami i celami bývalého vězení! Druhou dominantou náměstí je více než šest set let starý arciděkanský kostel svaté Markéty. Baroknímu interiéru vévodí bohatě zdobený oltář a vzácné varhany. Sledujte proto, zda se v chrámu nekoná nějaký koncert, návštěva by jistě stála za to.
Stejně jako zastavení v hornickém kostele svatého Mikuláše z 13. století s unikátním dřevěným malovaným stropem. Tajemnou atmosféru zase pocítíte na Šibeničním vrchu, kam byl přesunut pranýř, bez něhož bohaté město ve středověku nemohlo být, a který původně stál na náměstí.
A ještě jedna zajímavost, tentokrát zlatá: Před nákupním centrem na náměstí zbystřete – uvidíte kameny určené k mletí zlatonosné rudy, které připomínají slavnou zlatokopeckou minulost místa.
Střepy pro štěstí
„Pokud máte rádi literaturu, Kašperské Hory najdete v mnoha povídkách spisovatele Karla Klostermanna, zejména v románu Skláři, který odsud pochází. O unikátních sklářských kouscích i o těžbě zlata se více dozvíte v Muzeu Šumavy, které se pyšní také jedinečnou sbírkou ozdobných lahviček na šňupavý tabák. A zahanbit se nedá ani druhé kašperské muzeum s expozicí České hračky a největší stálou výstavou historických motocyklů v České republice,“ doporučuje Sabina Kmecová.
Co dělat v Kašperských Horách?
Co je ale na Kašperských Horách nejkrásnější, je jejich okolí. Doslova láká k výletům.
- Hrad Kašperk – Karel IV. ho dal postavit roku 1356 k ochraně bezpečnosti Zlaté stezky. I dnes se pyšní strašidelnou pověstí. Aktuálně má za sebou rozsáhlou rekonstrukci a nyní je v něm muzeum přibližující hradní historii a slavná zlatá období. V létě se zde koná řada kulturních akcí, ovšem v kteroukoliv roční dobu vás potěší vycházka po jeho okolí po některém z naučných turistických okruhů. Ještě před tím se však z hradu pokochejte krásnou vyhlídkou, je totiž jednou z přirozených dominant podhůří Šumavy a Kašperské pahorkatiny.
- Cestou zlatokopů – Z Kašperských Hor se nabízí hned šest turistických okruhů. Nejvyhledávanější jsou pětikilometrový okruh Cestou zlatokopů a o jeden kilometr kratší trasa nazvaná Na Kašperk jinak. Cesta zlatokopů vás zase zavede do Amálina údolí a ke Zlatému potoku, který byl hlavním místem, kde se poprvé začalo rýžovat zlato. Těžit v dolech jej začali horníci až mnohem později. Dodnes se zachovalo množství štol, do některých můžete i vstoupit… Žlutě značené cesty nabízejí krásné výhledy směrem k Šumavě i na sever do přírodního parku Kašperská vrchovina. Je možné se také vypravit do nedalekého krásného údolí řek Otavy a Vydry. Lákavý je i výlet k Čeňkově pile, kde je k vidění technická památka – unikátní sto let stará vodní elektrárna, dále vás čeká krásná trasa údolím řeky Vydry, kolem Turnerovy chaty s romantickým posezením až k Antýglu, kdysi královskému dvorci, dnes autokempu.
Kde se ubytovat: Ať máte hluboko do kapsy, nebo máte naopak rádi luxus, obojí najdete v Nebespán café & apartments přímo na náměstí v Kašperských Horách. Vybrat si tady totiž můžete mezi levnějšími a útulnými bed and breakfast pokoji v podkroví nebo se ubytovat v komfortních apartmánech v 1. patře. V přízemí najdete kavárnu s francouzským šmrncem a ochutnáte francouzské i šumavské speciality, poctivé domácí zákusky a skvělou kávu. Hned naproti kavárny je velká a skvěle vybavená herna pro děti, aby si rodiče mohli jídlo náležitě vychutnat. V tělocvičně zase probíhají kurzy unikátní terapie tancem, pilates nebo jógy a všem je k dispozici obrovská zahrada s mnoha atrakcemi pro děti i terasou a lehátky pro odpočinek. Více na www.nebespan.cz.
Více informací: www.kasperske-hory.cz.