Samozřejmě že si můžeme s dětmi zacvičit doma nebo na zahradě, ale mnohem víc podnětů mají možnost získat, když je vezmeme mezi kamarády do tělocvičny. Při kolektivním cvičení si totiž mohou rozvíjet nejen pohybové, ale i sociální dovednosti.
„Pro děti jsou ostatní vrstevníci v tělocvičně obrovskou motivací. Jako malé opičky opakují, co vidí u ostatních, snaží se je napodobit a vzájemně se učí jedno od druhého. Tenhle fakt se dá při výuce cvičení velmi dobře využít. Ovšem cvičení v kolektivu má ještě další výhody – děti se po několika hodinách adaptují na prostředí a spoustu opakujících se cviků již dělají zcela automaticky. Díky tomu se rychleji učí nové věci. Vždycky mě znovu překvapí, jaké pokroky udělají třeba roční batolata, když je lekce cvičení správně vedená, děti mají vhodnou motivaci a cvičení je baví,“ dělí se o své zkušenosti Kristýna Přibylová, která před pěti lety vymyslela a založila projekt tělocvičen Monkey´s Gym, kde s dětmi cvičí zábavnou formou kvalifikovaní lektoři.
Kdy vyrazit
I když se doporučuje cvičit s novorozenci v domácím prostředí již od prvních týdnů života, s docházkou do kolektivního cvičení je třeba pár měsíců počkat. Takovým dobrým vodítkem, kdy se vydat do tělocvičny, je období, kdy dítě začíná lézt, což bývá kolem jeho půl roku. Když s ním v tuto dobu začnete pravidelně docházet na kolektivní cvičení mezi vrstevníky, brzy uvidíte pokroky nejen v jeho pohybových schopnostech, ale získá tu i celou řadu dalších užitečných podnětů včetně těch sociálních. Lépe pak bude navazovat kontakty s ostatními dětmi třeba v mateřské školce nebo na hřišti.
Kam se vydat
Možností je spousta, ale určitě se vyplatí vybírat kurz pro kolektivní cvičení nejmenších dětí pečlivě a odpovědně, protože nemilé zážitky nebo nevhodné prostředí mohou dítě naopak od cvičení odradit. Proto se především ujistěte, zda kurz provozuje společnost s odpovídající kvalifikací, nejlépe takovou, která se právě na cvičení s dětmi specializuje. Je to mnohem lepší, než když se přihlásíte někam, kde je kolektivní cvičení s dětmi pouze jednou z mnoha aktivit, které zařízení nabízí. V každém případě se zaměřte na odborníky s certifikátem a ověřte si jejich zkušenosti.
„Na místě si také zjistěte, zda na kurz navazují i další pohybové aktivity pro předškolní věk, aby dítě mohlo v případě zájmu pokračovat v docházce tam, kde to zná, a kde se mu líbí. Malé děti totiž jen nerady mění prostředí, kde si zvykly,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.
Co se bude dít
U dětí do 2,5 až 3 let je přirozeně nutné, aby je rodiče na cvičení nejen doprovázeli, ale sami se hodiny i aktivně účastnili. Na lektorovi pak záleží, aby stanovil správnou koncepci hodiny, která musí malé cvičence podporovat v pohybovém rozvoji podle jejich aktuálního vývoje.
„Rodiče se během výuky naučí s dítětem cvičit a stimulovat jej vhodnými pomůckami, rozvíjet správný pohybový vzorec i rozumové dovednosti a dozvědí se třeba i vhodné pokyny pro dané cviky. Nejmenší cvičenci si tak postupně osvojí správný způsob lezení, přechod do sedu, kleku a vzpřímení, procvičí se ve zdolávání překážek, v chůzi i běhu,“ přibližuje průběh výuky zkušená lektorka.
Co si vzít s sebou
Na cvičební hodinu stačí děti vhodně obléknout – úplně postačí pohodlné tričko a tepláčky nebo dupačky. V případě, že je tělocvična vybavena správným povrchem, pak cvičební obuv takhle malé děti ještě nepotřebují – výhodou jsou ponožky s protiskluzovou úpravou. Pokud je však povrch tvrdý, chladnější a klouže, pak dítko určitě vybavte kvalitní sportovní obuví s pružnou podrážkou a pevnou patou i špičkou. U miminek a batolat vezměte pro jistotu náhradní plenku a vždy také lahvičku s pitím. Další pomůcky ani hračky nosit nemusíte, ve správné dětské tělocvičně by mělo být vše potřebné k dispozici.
„Děti nejvíc baví cvičení s velkými míči, prolézání tunelů a házení malými míčky. V rámci výuky využíváme i vyvýšené plochy pro tréninky slézání, lavičky pro nácvik rovnováhy nebo chůze bokem a také balanční kameny, což jsou plastové cvičební pomůcky s protiskluzovou spodní stranou, které se využívají pro trénink koordinace a zpevnění celého těla,“ uzavírá Kristýna Přibylová.
Náš tip: Zkušební hodina ZDARMA: Ujistěte se, že vybrané sportovní zařízení umožňuje vyzkoušet si nabízený program v rámci tzv. zkušebních hodin. Ty jsou zdarma a spolehlivě se při nich přesvědčíte, zda se tu bude dětem (ale i vám) líbit, nebo půjdete jinam.
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Komfortní a moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.
Více na www.monkeysgym.cz