Nevíte, co byste už jedli? Vyzkoušejte květiny! To není vtip. Některé rostliny nejsou jen na ozdobu, ale také výborně chutnají.
„Kytky jsou nejen krásnou ozdobou, ale mohou být i příjemným doplňkem našeho jídla,“ tvrdí kulinární koučka Jana Vlková, která pořádá pravidelné vycházky za jedlým kvítím i býlím do pražské Divoké Šárky a o víkendu 15. až 17. května vede unikátní seminář v Nebespán café & apartments v Kašperských Horách.
„Lidé mají větší a větší zájem o nové věci, nebojí se experimentovat v kuchyni a rádi vyrážejí na farmy nebo třeba i hledat inspiraci na talíř na louky. Proto jsme se rozhodli uspořádat exkluzivní seminář o jedlém kvítí v šumavské přírodě, které účastníci mohou využít ve své vlastní kuchyni. Naučí se poznávat, které rostliny ve volné přírodě jsou jedlé a kromě jejich překvapivé chuti zažijí radost z pobytu venku, naučí se něco z ekologie, botaniky a především z velice netradičního kulinářství,“ láká na unikátní víkendový seminář Sabina Kmecová z Nebespán café & apartments v Kašperských Horách.
A jak taková výprava za jedlými kytkami vypadá? Koučka vás nejdřív seznámí s rostlinami rostoucími v okolí, řekne vám, jak je můžete uplatnit v kuchyni i na co si dát pozor. Pak se vydáte do krásné přírody v okolí Kašperských Hor a budete hledat vlastní rostliny, byliny a květy, poznávat je a ochutnávat. Po návratu do Nebespánu si pak ze sesbíraných úlovků připravíte originální menu!
Zábava zdarma navíc: Po celou dobu kurzu je vám k dispozici velká zahrada s lehátky pro odpočinek, a pokud s sebou vezmete i děti, pak jistě ocení spoustu atrakcí venku i krásně vybavenou velkou hernu přímo naproti kavárně, aby si rodiče mohli jídlo i čas tady strávený náležitě vychutnat. Více na http://nebespan.cz/jedle-kviti-na-taliri/
4 recepty s jedlými kytkami:
Kopřivové máslo
„Kopřivové máslo nepálí a neštípe, ale osvěží a potěší přísunem ozdravných látek. Ale pozor: nesnese skladování, aniž by neztrácelo na chuti a kvalitě,“ říká kulinární koučka Jana Vlková.
A jak na to? Kopřivy zbavíme zaschlých lístků a dobře opereme. Důkladně osušíme, jinak má máslo tendenci se „srážet“. Rostliny nasekáme na prkénku, nemixujeme. Smícháme v misce s rozměklým máslem, lžičkou hořčice a hrubou mořskou solí. Mažeme na oblíbené pečivo, zdobíme květy, plátkem rajčete nebo ředkvičky.
Fialkové muffiny
„Muffiny lze dělat ze všeho. Violky vonné jsou zvlášť vhodné. Později lze tentýž recept opakovat s violkami sušenými nebo s jinými oblíbenými květy – růžemi, levandulí a podobně,“ doporučuje Jana Vlková a přidává postup: Troubu nastavíme na 200 stupňů. Smícháme mouku (200 g), cukr (100 g), vanilkový cukr, prášek do pečiva a květiny. V druhé misce smícháme mléko (200 ml), vlahé rozpuštěné máslo (100 ml) a rozkvedláme vejce. Obě směsi lehce smícháme dohromady. Muffiny nepotřebují šlehat, naopak to ani nemají moc rády. Plníme do formiček. Dáme do trouby, která se mezitím prohřála, stáhneme termostat na 180 stupňů. Vychladlé muffiny zdobíme dle vlastní chuti nebo podáváme jen tak.
Krůtí stehno na sušených bylinkách
Drůbež (i jiné než krůtí stehno) omyjeme a osušíme. Vložíme do pekáče, zalijeme bílým vínem. Posypeme tužebníkem tlučeným v hmoždíři a přiložíme pár snítek sušeného řebříčku. Přidáme kousek másla, dle chuti osolíme hrubou mořskou solí. Přiklopíme a pečeme. Čím je nižší teplota a delší čas pečení, tím je kuře lahodnější. Po upečení řebříček odebereme, porcujeme a podáváme s oblíbenou přílohou.
Kuskus jako tabouleh
K jídlu jsou kupodivu i květiny jako například begonie, hrachor, mečík, kopretina věncová nebo lichořeřišnice. Vše nasekáte, celková chuť je vynikající – lichořeřišnice je totiž ostrá, begonie kyselá, kopretina nahořklá a hrachor a mečík hrají především barevně. Kuskus necháme nabobtnat v osolené vodě, přidáme olivový olej a rozmícháme, aby se zrnka oddělila. Přidáme okurky a rajčata nakrájené na malé kostičky. Pokud nepřidáváme begonii, podle chuti okyselíme. Můžeme nechat odležet a vychladit v lednici. Přidáme kvítí dle dostupných možností i vlastní chuti a ihned podáváme.
Více na www.kytkykjidlu.cz.