Lyžařská helma je nezbytnou výbavou každého lyžaře či snowboardisty. Nejenom že se stará o to, aby se vám při případném pádu nic nestalo, ale můžete v ní na svahu i dobře vypadat. Jak ale vybrat tu správnou?
Jak ukázal nedávný pád české snowboardistky Šárky Pančochové, lyžařská helma může pomoci předejít vážnému zranění nebo zachránit život i největším sportovním hvězdám. Tím spíše by ochranu hlavy měli používat běžní lyžaři. Vždyť až 40 % úrazů na sjezdovkách připadá na poranění hlavy. Přesto si helmu s sebou na lyže stále nepřibalí 30 % Čechů.
„Poslední dva týdny jsme i přes nedostatek sněhu na horách zaznamenali nárůst prodejů lyžařských helem. To je jistě pozitivní jev, ale bylo by lepší, kdyby příště lyžaři nečekali s nákupem, až se přihodí další úraz. Mohl by se totiž přihodit právě jim, a to si rozhodně nikdo nepřeje. Proto apeluji na všechny, kteří helmu ještě nemají, aby si ji pořídili a mohli si bez obav a hlavně bez následků užívat krás lyžařského sportu,“ říká Karel Studnička ze specializované lyžařské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.
Nechcete si helmu koupit? Půjčte si ji
Helmy se nejen více prodávají, ale také půjčují. „Zatímco dříve si u nás helmu půjčil průměrně každý desátý zákazník, v letošní sezóně už je to přibližně každý čtvrtý,“ říká Zuzana Pincová ze serveru www.pujcovnalyzi.cz.
Jak vybrat tu nejvhodnější
Při výběru lyžařské helmy se přesvědčte, zda má odpovídající certifikaci. Ta je vždy uvedena přímo na helmě. Nejčastější jsou certifikáty EN 1077 a ASTM F2040.
Důležitá je také konstrukce helmy. Na trhu převažují vyráběné injected technologií a in-moldové. Druhé zmíněné jsou lehčí, také díky tomu, že mají tenčí skořepinu. Oba typy ale mají uvnitř expandovaný polystyren, který se v případě nárazu deformuje a již je nelze znovu použít
„Zcela nový přístup přinesla švédská značka POC, která místo polystyrenu používá polypropylen. Ten se po nárazu nedeformuje trvale a helmu tedy lze používat i přes opakované nárazy,“ vysvětluje Studnička.
Jsou ovšem i další důležité faktory, které musíte při výběru vzít v úvahu. „Důležitá je zejména správná velikost, míra odvětrání a hmotnosti helmy. Rozhodně je lepší si helmu před nákupem osobně vyzkoušet,“ dodává Studnička.
Čísla, která nepotěší
30 % Čechů lyžařskou helmu vůbec nemá.
16 % Čechů si helmu nasadí jen občas, například na alpských sjezdovkách.
Chránič páteře nemá 7 z 10 Čechů.
52 % českých dětí nemá chránič páteře.
V Německu používají ochranu hlavy na sjezdovce pravidelně dvě třetiny dospělých (65 %) a 90 % dětí.
77 % Britů a 76 % Švýcarů lyžařskou helmu používá vždy.
Zdroj: Agentura NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu
Více o výběru vhodné lyžařské helmy: www. eshop.lyze-radotin.cz.