Toužíte spatřit polární záři? Pak neváhejte a vyrazte letos do severských zemí. Spojte tento unikátní zážitek s netradičními zimními aktivitami, jakými je vyjížďka na saních taženými soby nebo rybaření na zamrzlých jezerech.
Spatřit při návštěvě severských zemí na obloze polární záři je snem mnoha cestovatelů. Právě letos mají největší šanci – přírodní podmínky jsou totiž výjimečně příznivé.
„Podle předpovědí mají být v letošní zimní sezoně (leden až březen 2014) podmínky pro výskyt polární záře výjimečně příznivé. Díky zvýšené sluneční aktivitě totiž dosáhne svého pravidelného jedenáctiletého maxima,“ upozorňuje Petr Burian z CK Periscope Skandinávie, která již 22. sezonu pořádá poznávací cesty do severských zemí a je u nás největší specializovanou cestovní kanceláří na Skandinávii. „Za polární září vyjíždíme nejčastěji do Finska a na Island, což jsou podle našich dlouhodobých zkušeností nejlepší místa pro její pozorování a fotografování. Především o zájezdy Finsko s polární září nad hlavou je mimořádný zájem, proto vypisujeme další termín na konec března.“
Zimní aktivity pro každého
Čekání na fascinující barevné divadlo na obloze lze spojit i s dalšími aktivitami, které severské oblasti nabízejí, jako je lyžování, chůze na sněžnicích, adrenalinová jízda na sněžných skútrech, vyjížďky se psím spřežením nebo v saních tažených soby, rybaření na zamrzlých jezerech.
Jak polární záře vzniká?
Aurora borealis neboli polární záře vznikne, když se mrak částic slunečního větru letící vesmírem setká s magnetickým polem Země. Část mraku se odrazí zpátky do vesmíru, ale část ho Země zachytí a stáčí po spirálách směrem ke svým magnetickým pólům. Sluneční vítr pak vzájemně působí na atmosféru a vzniká fascinující barevné divadlo známé pod pojmem polární záře. V severně položených oblastech lze tento zvláštní úkaz spatřit již od září, nejvýraznější a nejčastější bývá v lednu, únoru a březnu.
Více o možnostech cestování za polární září a zimními aktivitami najdete na www.ledovehotely.cz a www.periscope.cz