Vltavský rybí betlém, znázorňující svatou rodinu ve velmi nezvyklé kompozici, je součástí výstavy otevřené dnes v Muzeu Karlova mostu v Praze. Koná se při příležitosti pátého výročí založení Spolku českých betlémářů a potrvá do 6. února.

Muzeum Karlova mostu, Praha, Vánoce, akce, betlém, akvárium, živí kapři, baltazar, Malý dobrodruh
Foto: Archiv Muzea Karlova mostu

Dominantou je velké akvárium s živými kapry, kolem něhož se odehrává scéna narození Ježíše. Polidštěné figury v životní velikosti z lipového dřeva znázorňují faunu českých rybníků a řek. I s akváriem váží tato instalace téměř tři tuny, čítá 22 postav a je v České knize rekordů. Na výstavě s názvem Betlémy tří století naleznou zájemci i tradiční papírové betlémy z konce 19. a počátku 20. století, jež mapují české vánoční tradice. Součástí expozice je betlém z kukuřičného šustí čítající 118 postav, které představují řemeslníky pracující na stavbě Karlova mostu. Vystaven je také unikátní ptačí betlém a betlém z Hostinného, jehož vznik se datuje kolem roku 1800. Až do konce 20. století byl však ukryt pod podlahou kaple sv. Františka v Podkrkonoší a po nalezení zrekonstruován do původní krásy. Organizátoři upozornili také na betlém africký vyřezaný z mahagonového dřeva. Černý král Baltazar je zde navzdory tradici vyřezán ze slonové kosti. Voňavý slámový betlém zobrazuje svatou rodinu i zvířata v životní velikosti. Polský výtvarník Andrzej Wrzecionek na něm pracoval půl roku.Nevšední dojem z tohoto díla umocňuje instalace v prostorách kaple původního raně gotického křižovnického kostela sv. Ducha, nacházející se pod současným barokním kostelem sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Od toho oblíbeného italského světce také tradice vánočních betlémů pochází, když v roce 1223 spolu se svými přáteli připravil scénu Kristova narození v jeskyni středoitalské Umbrie.

Podle předsedy Spolku českých betlémářů Zdeňka Zábranského má toto sdružení celkem 140 členů. Z nich 80 nabídlo na výstavu svá díla ze dřeva, hlíny, papíru, kukuřičného šustí a dalších materiálů.

Více na www.muzeumkarlovamostu.cz

Tags: ,

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*