Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Neapol: 10 věcí, které musíte ochutnat a zažít

Dobrodružnější rodičové, začněte balit kufty! Vyrážíme do Neapole, která je jedním z nejdivočejších měst západní Evropy. Provedeme vás po památkách, vystoupáme na úchvatný Vesuv a ochutnáme nejopravdovější ze všech pizz!

Neapol a Vesuv, Malý dobrodruh
Foto: www.dreamstime.com

1. PIZZA HODNÁ KRÁLOVEN
Právě v Neapoli se zrodila slavná pizza Margherita. Dokonce se ví, kdy to bylo: 11. července 1889, když sem zavítala královna Markéta Savojská čili Margherita. Věhlasný kuchař don Raffaelle Esposito tehdy místo tvrdého sýra použil měkkou a bělostnou mozzarellu a rajčata pokladl čerstvými lístky bazalky. Vznikla tak vlastenecká pizza v italských národních barvách. Doporučujeme ochutnat ji v pizzerii Smeraldino (Vico Tre Re a Toledo 1), kterou turisté ještě neobjevili.
2. MÍSTO PRO PAPEŽE!
Kulinářskou vášeň propojte s tou poznávací – spoustu skvělých restaurací najdete v historickém centru Neapole. V několika málo ulicích poznáte, co je to muzeum pod širým nebem, protože jsou plné paláců, kostelů a klášterů. Náměstí Plebiscito je miniaturní kopií slavného náměstí ve Vatikánu, na vedlejším náměstí Municipio zase stojí monumentální Castel Nuovo (otevřeno pondělí až sobota 8.30-19.00, v neděli zavřeno), bývalá královská rezidence, v níž dnes sídlí správní úřady a městské muzeum (vstupné 5 eur). Do zámku se podívejte už jenom proto, abyste mohli projít úchvatným vstupním vítězným obloukem!
3. VEJCE NÁM PODPÍRÁ HRAD
Pak se pusťte k jihu, ke staré rybářské čtvrti Santa Lucia. Z písně, která Neapol proslavila, se stala vlezlá odrhovačka, ale v malých hospůdkách tu dostanete vynikající ryby a mušle. Odsud se vydejte na přímořský špacír po Via Partenope a k mohutným zdem hradu dell’Ovo z 12. století (denně 9.00-17.00, v neděli jen do 13.30). „Vaječný hrad“ na ostrůvku Megarides ukrývá podle legendy ve svém hradním sklepení vejce, které nese celou konstrukci stavby, a kdyby se prý rozbilo, hrad by skončil v troskách a město by postihla katastrofa.

4. ZA VNADAMI BOHYŇ

V Neapoli najdete spoustu muzeí, my vám doporučujeme Národní archeologické muzeum na Piazza Museo (otevřeno denně kromě úterý 10.00-20.00, vstupné 6,50 eur). V přízemí najdete překrásné mramorové římské sochy a výjimečné kopie řeckých originálů – ladná, plná ženská těla bohyň a svalnaté hrdiny z bájí… V mezipatře pak ještě nakoukněte do tajného pokojíku s uměleckými erotickými artefakty.

5. LÁSKA V KATAKOMBÁCH

Pokud jste na romantickém víkendu s partnerem, pokračujte ke gotickému chrámu San Lorenzo Maggiore, kde se Boccaccio zamiloval do Fiammetty a v přilehlém klášteře bydlel Petrarca a pěl ódy své milované Lauře – a pod nohama přitom měli druhou Neapol, podzemní město, které se táhne od zálivu až po kopec Capodimonte. Vy se můžete projít katakombami starými dva tisíce let (s průvodcem v 9.30, 10.15, v 11.00 a v 11.30; v pondělí zavřeno).

6. MĚSTO HRADŮ I MUZEÍ

Z katakomb vyrazte na kopec Vomero, z něhož na Neapol shlíží pevnost Sant Elmo ze 14. století. Najdete v ní muzeum historie umění na a vedle stojí klášter Certosa di San Martino s muzeem uměleckých předmětů a největší kolekcí betlémů na světě.

7. NEVĚSTINEC V MRTVÉM MĚSTĚ

Pompeje, které v roce 79 zasypal žhavý sopečný popel z Vesuvu do výšky sedmi metrů, nesmíte minout. Leží 22 km od Neapole a vy se sem za 1,60 eur dostanete autobusem či vlakem. Půlden strávíte procházkou po vykopaném městě: všimněte si domu Vettiů s kolonádou, bazénem a atriem. Dům býval jedním z nejstarších nevěstinců světa (dokazují to smyslné fresky na stěnách). Pompeje jsou přístupné denně 8.30-19.30, vstupné 11 eur).

8. STEZKOU PACHATELE ZKÁZY

Cestou z Pompejí se zastavte u „neblahého pachatele zkázy“, na Vesuvu. Pronajatým autem (za 20 eur, podle toho, jak umíte smlouvat) se dostanete až téměř pod vrchol. Pak stoupáte nahoru až k ohrazené stezce vedoucí po okraji kráteru dosud činné sopky. Toho lehkého mrazení v zádech si užijte…

9. DÁREK PRO MILÉHO

Vyrazte na Piazza Vittorie do obchodu Marinella – ikona pánské módy tady stojí od roku 1914 a k věrným zákazníkům patřili Luchino Visconti, Ari Onassis nebo Gianni Agnelli. Dobré koupě vás čekají i v nádherné historické pasáži Corso Umberto.

10. DELIKATESNÍ KRISTOVY SLZY

I Vesuv dal lidem něco pozitivního: na jeho úrodných svazích se už 3000 let pěstuje réva, z níž pochází víno Lacryma Christi, Kristovy slzy. Tohle víno – bílé, růžové nebo červené – nezapomeňte ochutnat, je až ďábelsky dobré!

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Na www.hotelsarea.com najdete dobré hotely za 40 až 70 eur za pokoj. My doporučujeme Toledo Bed&Breakfast (Via Toledo, 256) – nocleh pro dva ve velkém romantickém pokoji s terasou pořídíte za 100 eur, ale stojí to za to!

Exit mobile version